ООН та президент Туреччини Реджеп Ердоган оголосили про продовження угоди, що дозволяє постачати зерно з чорноморських портів України до країн глобального Півдня, для яких голод є реальною загрозою. Проте сторони не повідомляють про її терміни. Україна вимагала продовжити угоду як мінімум на 120 днів, Росія заявляла про 60 днів. За даними Всесвітньої продовольчої програми ООН, 345 мільйонів людей у 2022 році зіткнулися з голодом через брак продовольства, передає FREEДОМ.
“Чорноморська зернова ініціатива поряд з меморандумом про взаєморозуміння щодо просування російських продуктів харчування та добрив на світові ринки мають вирішальне значення для глобальної продовольчої безпеки, особливо для країн, що розвиваються. Ми, як і раніше, твердо віддані обом угодам і наполегливо закликаємо всі сторони подвоїти свої зусилля для їхнього повного виконання”, — йдеться в офіційному комюніке Організації Об’єднаних Націй.
У пресрелізі, однак, не зазначено, на який термін продовжено угоду. Віцепрем’єр-міністр України Олександр Кубраков у Twitter повідомив, що її продовжено на 120 днів і подякував генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу, президенту Реджепу Ердогану, міністру національної оборони Туреччини Хулусі Акару та всім партнерам за дотримання домовленостей.
“Угода #BlackSeaGraInInitiative продовжена на 120 днів. Завдяки нашим спільним зусиллям 25 млн тонн українського зерна поставлено на світові ринки”, — написав Кубраков.
Про продовження терміну повідомляв також президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган. Він зазначив, що воно працюватиме і після 19 березня, коли спливав термін угоди.
Угода продовжується на 60 днів, — заявила журналістам у четвер, 16 березня, офіційна представниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова, не уточнивши жодних деталей. Захарова лише поскаржилася, що західні санкції перешкоджають експорту продуктів харчування та добрив із Росії. Але через три дні миттєвої реакції з боку Москви про те, що операцію продовжено на 120 днів, не було.
Росіяни розуміють, що це нелегітимно і пролонгація угоди регламентована юристами, й інших термінів немає, вважає експерт.
“Росія хоче зберегти добрі відносини з Туреччиною та з ООН, оскільки Ердоган виступає посередником між Росією та Заходом. З економічного погляду Росії потрібно постачати своє зерно, зараз вона прискорює експорт власне пшениці, я нагадаю, що цього року в Росії — рекордний урожай пшениці. Якби вони не продовжили зернову угоду, то це б позначилося на цінах на фрахт для російської пшениці відповідно. Російські експортери та аграрії отримали б менше грошей”, — каже Павло Мартишев, аналітик Центру дослідження продовольства та землекористування Київської школи економіки.
Війна в Україні, що вразила світову економіку, сильно вдарила по країнах глобального Півдня. Згідно зі звітом, опублікованим ЮНІСЕФ, 12 країн, включаючи Афганістан, Буркіна-Фасо, Чад, Ефіопію, Кенію, Ємен та інші, перебувають в епіцентрі продовольчої кризи. У притулку в таборі Аль-Шааб у Ємені, наприклад, десятки сімей опинилися на межі голоду, через брак продуктів матері змушені голодувати, щоби прогодувати своїх дітей.
А на Фіджі через продовольчу кризу ціни на імпортні продукти зросли в середньому на 7%. Навіть основні інгредієнти для приготування простих страв стали недоступними. Насамперед це стосується борошна та круп, повідомляє ООН. Щоб вирішити цю проблему, місцеві фермери змушені були шукати альтернативу українському зерну. Аліта — фермерка, зараз займається тим, що вирощує маніоку на плантації, — це різновид картоплі. Коли коренеплід дозріває, його натирають і висушують, а потім перемелюють на борошно.
За даними Всесвітньої продовольчої програми ООН, 345 мільйонів людей зіштовхнулися з проблемами постачання продовольства через війну, розв’язану Росією проти України. У межах Чорноморської зернової ініціативи з серпня 2022 року з України було експортовано близько 25 мільйонів тонн зерна та продуктів харчування до 45 країн світу, що допомогло знизити світові ціни на продовольство та стабілізувати ринки, йдеться у повідомленні ООН.
Водночас, за підсумками 2022 року експорт агропродукції приніс Україні близько 20 мільярдів доларів, заявив міністр аграрної політики Микола Сольський. Незважаючи на те, що це вдвічі менше, ніж до війни, надходження валюти допомогли українській економіці вистояти.