Усі вжиті силовими відомствами України заходи спрямовані на те, щоб зупинити російських окупантів і розпочати контрнаступ. Про це розповів міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко під час зустрічі з міністром Ради міністрів Республіки Польща Міхалом Дворчиком. Основна увага українських сил зараз зосереджена на підготовці підрозділів для наступу, їхньому комплектуванні та матеріальному забезпеченні, повідомляє FREEДОМ.
Військове командування України на Ставці верховного головнокомандувача знову ухвалило рішення утримувати Бахмут Донецької області. Необхідно виграти час для підготовки українського контрнаступу.
“Навіщо здійснювати зараз нам контрнаступ наявним ресурсом, якщо за деякий час у нас його може бути набагато більше, ми можемо вирішити дещо більше завдань, ніж планували. Залежить і від того, коли саме почнеться контрнаступ. Знову-таки впливають певні фактори, умови. Але те, що він почнеться, — це безумовно. Тут немає жодних сумнівів. Сам процес навіть відчувається цієї підготовки з того, що відбувається в зоні бойових дій”, — каже військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
За словами аналітиків, контрнаступ ЗСУ найімовірніше може відбутися у квітні-травні. На це впливають погодні умови, постачання озброєнь від партнерів і швидкість освоєння західної техніки українськими військовими. Водночас невизначеним залишається напрямок українського контрудару. Експерти розглядають три можливих: Кремінна — Сватове, Мелітополь — Бердянськ і лівий берег Херсонської області через Кінбурнську косу.
“Кожен із цих плацдармів має свою певну специфіку. Там необхідно застосовувати відповідні специфічні сценарії з контрнаступу. Плацдарм, на якому не проводитиметься контрнаступ, — це однозначно Донецький плацдарм. Там здебільшого вестимуться дії оборонного типу, а також періодично можливі й контратаки. Але контратаки — це не контрнаступ. Тому саме Луганщина, Запорізька область і лівобережна Херсонщина”, — висловив думку Коваленко.
За словами експертів, Україні необхідно проводити наступ, щоб деформувати розтягнуту лінію фронту і отримати вигідніші позиції, а також щоб не дати Росії накопичити військові ресурси. І сил у ЗСУ для цього достатньо: армія насичена новими видами зброї, окремо триває підготовка сил, які братимуть участь в операції. Зокрема, вісім підрозділів “Гвардії наступу”, до якої записалися понад 28 тисяч осіб.
“Росії зараз вкрай вигідний перепочинок. Якщо ми зараз все залишимо як є, то росіяни зараз почнуть проводити, тим більше якщо на спад піде активність бойових дій, то росіяни зараз проведуть мобілізацію. Вони вироблять нову техніку, вони закуплять десь боєприпаси і знову підуть у бій. І, відповідно, вкрай невигідно нам залишатися там, де ми зараз перебуваємо. Нам украй вигідно йти в наступ”, — вважає військовий експерт Павло Нарожний.
Водночас видання The Washington Post із посиланням на неназвані джерела зазначає, що ЗСУ все ще відчувають дефіцит кваліфікованих бійців, зброї та боєприпасів для проведення ефективного контрнаступу.
“Якщо у вас більше ресурсів, ви більш активно атакуєте. Якщо у вас менше ресурсів, ви захищаєте більше. Ми захищатимемося. Ось чому, якщо ви запитаєте мене особисто, я не вірю у великий контрнаступ для нас”, — заявив неназваний високопоставлений урядовець з України в коментарі виданню The Washington Post.
“Моя точка зору, що ось ця ось інформація з посиланням на якихось там неназваних офіцерів, неназваних урядовців, вона вкрай суб’єктивна і неточна. Так, можливо, в якійсь одній військовій частині ситуація не дуже хороша, але загалом по армії все набагато краще. Рівень мотивації дуже високий. Рівень навчання дуже високий, озброєння”, — коментує Нарожний.
З побоюванням до очікуваного контрнаступу ЗСУ на Південному фронті ставляться самі росіяни. У зв’язку з цим на захопленій Росією частині Запорізької області окупаційні сили оголосили про створення воєнізованої структури, до якої передбачають набирати місцевих, щоб вони примусово воювали проти України.
Водночас, повною інформацією про необхідність, наявність сил, дату і місце проведення контрнаступу володіє лише Генеральний штаб ЗСУ. А досвід Харківської та Херсонської операцій показує, що українська армія вміє діяти різко, несподівано і, головне, успішно.
Читайте також: Що потрібно ЗСУ для успішного контрнаступу — ключові фактори назвав експерт