У кожному регіоні РФ працюють відповідні структури, які моніторять, що люди пишуть у соціальних мережах. Також влада впроваджує інші цифрові інновації, наприклад, електронне розпізнавання облич учасників протестів з камер на станціях метро. Крім того, у країні сформувалася нова антикультура доносів. Про це сьогодні, 15 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський адвокат і правозахисник Микола Полозов.
“Дійсно, російські силовики використовують стратегію розкриття злочинів, які відбуваються в мережі інтернет. Фактично це виглядає таким чином, що в центрах протидії екстремізму МВС Росії, вони є в кожному регіоні, присутні співробітники, завдання яких — моніторити різні соціальні мережі на предмет крамоли, на предмет якихось висловлювань. Додатково є і не пов’язані з МВС, але теж державні органи, Роскомнагляд, де теж кілька тисяч людей дивляться, постійно моніторять ці соціальні мережі. Якщо щось виявляють, передають відповідні заяви. І старі добрі доноси. Власне, за анекдот людину саме за доносом заарештували. Тому, з одного боку, так, держава витрачає значні кошти на те, щоб моніторити інтернет, з іншого боку, є вже й прошарок пильних громадян”, — сказав він.
Коментуючи практику доносів росіян, адвокат зауважив, що безумовно, вже можна сказати, що це нова нормальність для сучасної Росії.
“Тобто вже як до війни там не буде. Щодо мотивів людей, то так, в основному це страх. Ми бачимо, що влада не проводить дійсно масових репресій за сталінським зразком, які б зачіпали сотні мільйонів осіб. Вона діє точково, і її жертвами стають тисячі й десятки тисяч. Але водночас інша частина бачить, що відбувається з цими людьми, лякається цього і через страх, зокрема, пише доноси, щоб чогось не трапилося, щоб відвести від себе, перш за все, цю постійно навіювану біду, яка йде від держави”, — каже Полозов.
За його словами, здорових сил у Росії практично не залишилося, крім осередків опору. Тільки зовнішній вплив виправить ситуацію.
“Тобто це можливо, окремі люди, якісь атомізовані невеликі осередки опору тому жаху, тій диктатурі, яка відбувається. Тому я боюся, що якихось здорових процесів усередині Росії самостійно зародитися, принаймні найближчим часом, ніяк не зможе. Тільки зовнішній вплив, тільки спрямування правильним шляхом, до того ж через опір, тому що не всі абсолютно розумітимуть, для чого це потрібно, може виправити цю ситуацію загалом”, — резюмував Микола Полозов.
Читайте також: Підлітки — не виняток: Росія стає країною політв’язнів (ВІДЕО)