Росія стає країною політв’язнів. Опинитися в російській колонії може кожен — підлітки не виняток. А приводом для затримання і подальшого арешту все частіше стають слова “мир” і “ні війні”. За такі антивоєнні висловлювання кримінальні справи вже заведені на сотні росіян. Щоб для цього були підстави, від початку повномасштабного вторгнення до України Кремль ухвалив понад 30 нових репресивних законів, повідомляє FREEДОМ.
Жителька Москви написала донос на 8-річну однокласницю своєї доньки. Приводом стало відео в соцмережі, де першокласниця зім’яла руками намальований прапор Росії на тлі намальованого прапора України. Москвичка побачила в цьому русофобську позицію дитини.
16-річного підлітка Єгора Балазейкіна звинувачують у тероризмі за спробу підпалити військкомат у Кіровську. За це йому загрожує до 15 років колонії. Юнак не заперечує, що кинув у залізні двері будівлі пляшку з сумішшю. Але і сам Єгор, і його батьки не згодні з формулюванням “спроба теракту”.
“У нього не було мети ані підпалити військкомат, ані щоб хтось постраждав під час тієї акції. Він каже, що це був такий символічний жест із його боку, щоб висловити його незгоду з військовою операцією”, — заявила мати затриманого Тетяна Балазейкіна.
Жителю Рязанської області загрожує тюремний термін за анекдот про відступ російської армії з Херсона. У Ярославлі суд засудив місцевого жителя до півтора року позбавлення волі умовно за підпал банера з літерою “Z” на одній із будівель у центрі міста.
Під заборону в Росії потрапила і кулінарна сторінка українського шефкухаря. Під рецептом приготування сочевиці він розмістив антивоєнне послання до росіян.
“З ось цих окремих випадків складається тенденція, тренд і взагалі загальна ситуація. Тому держава, якоюсь мірою, я б сказав, ключовою, напевно. Тому що не було б схвалення держави, не було б офіційно проведеної державної політики, звичайно, не було б репресій. Тому держава це схвалює, і це відбувається, звичайно, з санкції верховного нашого, так би мовити, головнокомандувача”, — коментує голова правозахисного проєкту “Перший відділ” Дмитро Заїр-Бек.
Місяць у спецприймальнику за двома адміністративними арештами провів театральний режисер Всеволод Лісовський. Його двічі звинувачували в “дискредитації” армії. 12 березня режисера звільнили. Наступного дня він покинув Росію.
Кримінальні справи за нібито наклеп, фейки, дискредитацію армії стали нормою в Росії. Усе для того, щоб залякати неугодних, вважають аналітики.
“Кремль, найімовірніше, піде шляхом жорсткої пропаганди і демонстративного переслідування незгодних, створюючи картинку, що лякає пересічного росіянина. Або нарочито громадське судове переслідування (і величезні терміни), або позасудова розправа. За такого сценарію маховик репресій торкнеться не кількох мільйонів, а кількох десятків тисяч. І цього, на цьому етапі, буде достатньо для утримання влади”, — йдеться в аналітичному матеріалі Українського інституту майбутнього.
13 березня в московському суді розпочався судовий процес над російським опозиціонером Володимиром Кара-Мурзою. Його заарештували у квітні 2022 року за звинуваченням у поширенні “неправдивої інформації” про російських військових.
“Справа, безумовно, політична. І власне, все, що зачитав державний обвинувач, все стосується звинувачень за політичними. По суті, це переслідування за критику”, — каже адвокат Володимира Кара-Мурзи Вадим Прохоров.
За те, що Кара-Мурза публічно засудив війну Росії проти України, йому загрожує до 25 років позбавлення волі.
Читайте також: Путінський режим пресує росіян — факти (ВІДЕО)