Після того як українського правозахисника Максима Буткевича росіяни взяли в полон, йому вдалося лише один раз зателефонувати батькам із кабінету слідчого і сказати, що проти нього порушили кримінальну справу. Його вирок дуже нагадує вироки у політичних справах у Криму, коли їх виносять ще до судового рішення. Це не справжній судовий процес, а процес легітимізації переслідування з боку російської та окупаційної влади. Про це сьогодні, 12 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав головний редактор видання “Ґрати” Антон Наумлюк.
“Ми дійсно майже нічого не знали про справу проти Максима Буткевича. Незалежних адвокатів до нього не пропускали. Я так думаю, що адвокати, які все-таки до нього, сподіваюся, потраплять тепер, після так званого “вироку”, відіб’ють це у скарзі до ЄСПЛ, тому що це очевидне недопущення права на захист людини”, — заявив він.
Наумлюк розповів, що інформацію про вирок Буткевичу дізнався з повідомлення Слідчого комітету Російської Федерації.
“Там фабула обвинувачення про те, що Буткевич нібито 4 червня в Сєвєродонецьку вистрілив із гранатомета в під’їзд житлового будинку, де перебували мирні жителі. Я почав збирати замітку про цей вирок, почав перевіряти дані та знайшов листування Буткевича з колегами. Правозахисники міжнародних організацій, зокрема з якими він спілкувався, почали мені надсилати повідомлення, що він був до 14 червня щонайменше в районі Києва і Київської області, тому що він постійно домовлявся про зустрічі, він зустрічався з людьми. Це ми теж почали перевіряти та знайшли тому безліч підтверджень. Списувався з колегами, із друзями, був на зв’язку… Тобто явно не був у районі бойових дій”, — пояснив головний редактор видання.
Він звернув увагу, що йдеться не про одне листування, а про бесіду з кількома людьми.
“Ми зв’язувалися з незалежним адвокатом, який усе-таки намагається потрапити до Буткевича і намагався вже давно, але його не допускали. Можливо, зараз у нього це вдасться. Він нас запевнив, що подаватиме апеляцію на вирок. Так чи інакше, все одно потрібно пройти національні стадії судового розгляду, нехай навіть вони мають такий характер”, — вважає Антон Наумлюк.
Головний редактор висловив думку, що тепер Буткевича, можливо, буде легше повернути через процедуру обміну.
Читайте також: Судилище над правозахисником Максимом Буткевичем: що відомо і як реагує світ (ВІДЕО)