Гуманітарна ситуація у захоплених росіянами містах Сєвєродонецького району Луганської області загалом важка, але неоднорідна. Наприклад, у зруйнованій окупантами Попасній людей майже не залишилося, як і доступу до будь-яких благ цивілізації, в Лисичанську та Сєвєродонецьку вона дещо краща: є доступ до води та електрики. У Рубіжному — гірше. Кремінна — на лінії фронту. Про це в ефірі FREEДОМ сказав голова Сєвєродонецької районної військової адміністрації (РВА) Роман Власенко.
В адміністративному центрі району, місті Сєвєродонецьк, залишається, за приблизними оцінками, близько 10 тис. населення. Найбільш серйозна проблема тут, як і загалом на захоплених росіянами минулого року територіях Луганської області, — з медициною.
“Медицини практично немає. Все, що залишається, практично повністю працює на російських військових. Щоб отримати медичні послуги, потрібно їхати вглиб окупованих територій — у більш благополучні населені пункти. Здебільшого йдеться про Луганськ (окупований 2014 року, — ред.)”, — розповів гість ефіру.
Дещо краще, за його словами, ситуація з дитячими садками і школами, проте останні використовуються як військові бази.
“Вони використовують дистанційне навчання для того, щоб в об’єктах соціальної сфери, у тих самих школах, зосереджувати збройні сили. У деяких населених пунктах по садках є інформація про те, що харчування там немає. Харчування лише за рахунок батьків. Це вкотре підтверджує не дуже добрий стан справ в окупаційної влади”, — коментує голова Сєвєродонецької РВА.
Тяжка ситуація й у житлово-комунальному господарстві. Зима для мешканців, що залишилися в районі, за словами Власенка, очікувано виявилася складною. Централізованого опалення не було, більшість людей не мали доступу до електрики.
“За нашими підрахунками, максимум близько 30% місцевого населення мали доступ до електрики. Решта місцевих, які залишилися, фактично проживали без будь-яких послуг. До того ж, уже у лютому люди почали отримувати платіжки за комунальні послуги, які здебільшого не надавалися”, — коментує голова районної адміністрації.
Він також розповів, що доходів у населення, крім пенсіонерів, практично немає, оскільки немає роботи, а ціни на продукти постійно зростають. У районі процвітає мародерство з боку окупантів та колаборантів.
“Продовжується вивезення металобрухту в промислових масштабах із промислових підприємств”, — повідомив Власенко.
Зафіксовано випадки насильницьких зникнень людей із проукраїнською позицією та випадки примусового виселення. У районі багато блокпостів, на яких окупанти піддають людей ретельним перевіркам.
На сьогодні мешканці району не мають жодної можливості безпосередньо виїхати на підконтрольні уряду України території, проте ще минулої весни регіон залишили до 90% населення.
Узимку люди, за словами Романа Власенка, виїжджали здебільшого або вглиб окупованої території, або до РФ. Він зазначив, що холод був найстрашнішим випробуванням, з яким зіткнулися жителі Сєвєродонецького району за цей час.
Читайте також: До 10 тис. російських військових сконцентровано навколо Кремінної — подробиці від глави РВА