У звільненому від російських окупантів Вовчанську Харківської області щодня лунають вибухи. Місто майже спорожніло — з 15 тис. жителів, які проживали тут до війни, залишилося лише близько 2 тис. Усі адміністративні будівлі, зокрема райвідділ поліції, лікарня, школа, церква, — зруйновані. Під час окупації російські військові організували в місті п’ять катівень, де знущалися з місцевих жителів. Свідчення колишніх в’язнів російських окупантів — у репортажі FREEДОМ.
“24 лютого сюди вже заїхали танки, БТР. Один навіть досі залишився — на дорозі стоїть, місцеві жителі його спалили. І все, з 24 числа місто окупували повністю”, — згадує заступник начальника розшуку Вовчанського відділення поліції Іван Жилін.
Він показав колишній штаб російських окупантів, який розміщувався у Вовчанському райвідділі поліції. Розграбовані та розібрані поліцейські автівки — усередині подвір’я, у самій будівлі на другому поверсі в загарбників була казарма, на першому в камерах утримували працівників української поліції, вимагаючи від них зректися присяги Україні.
“Коли сюди прийшла окупаційна влада, у ці камери поміщали наших співробітників діючих, які залишилися тут і не встигли виїхати з міста. Вони приходили додому до кожного, тому що є працівники, які перейшли на бік окупанта — вони видали всіх інших наших хлопців, які залишилися. Їх утримували в цих камерах. Кожен провів тут не менше трьох діб. Тортур не було, їх утримували без води, їжі та агітували виходити на роботу в “народну поліцію”, — розповів Жилін.
Катівні у Вовчанську були облаштовані в п’яти місцях: найбільші окупанти розташували в будівлі місцевої прокуратури, на агрегатному заводі та в будівлі прикордонної застави.
Штаб, де проводили первинні допити співробітники ФСБ і Росгвардії, розташовувався в прокуратурі, зазначив працівник ГУНП Харківської області Микола.
“У цей кабінет привозили всіх, хто був проти окупації міста, тих, хто знімав прапори російські, виступав проти, закликаючи людей протестувати проти окупації. Тут застосовували фізичну силу до них, психологічну. Кажуть, навіть стріляли над вухом, тобто психологічно залякували людей”, — розповів Микола.
Місцевий підприємець Сергій розповів, що в березні 2022 року до нього додому прийшли представники так званої “народної поліції”, і вимагали, щоб він вказав, де зараз перебуває його син-прикордонник. Коли чоловік відмовився, його відвезли на допит у прокуратуру.
“Почав розповідати, мовляв дзвони синові — ми його врятуємо, нехай він їде сюди. Я сказав, що не буду дзвонити. А він каже: “Тоді встань, я тобі щось покажу”. Я встав — вони ще раз шокером вдарили в нирки. Я сів за стіл, а вони потім — запотиличник і мордою об стіл. Потім наділи мішок і повели вниз”, — поділився Сергій.
Загалом до Сергія додому приходили дев’ять разів, шукали зброю. Але він встиг її заховати, як і нагороди сина та український прапор.
Місцевого жителя Олександра затримали і катували за те, що він зняв російський триколор із флагштока на головній площі Вовчанська. Добу він провів із мішком на голові, а потім його просто викинули в поле. Після пережитого він не міг ходити протягом двох місяців.
“Били, в основному били, били, били, били, на розтяжку ставили, стріляли. На розтяжку — це коли вас саджають на шпагат, а двоє людей б’ють по ногах, і у вас розриваються зв’язки на ногах, ви падаєте, бо не можете стояти, а вас знову б’ють, знову піднімають, знову ставлять на розтяжку”, — розповів Олександр.
21-річного Віталія затримали в травні 2022 року на автозаправці. Посадили в машину і відвезли в катівню на агрегатному заводі. Три дні катували струмом, потім змушували рити окопи. Загалом хлопець провів у катівнях 18 днів. Каже, його здали місцеві поліцейські-колаборанти, а вибивали зізнання в тому, що він спілкується з українськими військовими.
“Струмом смалили, потім ще сірники запалювали — навіть опіки ще залишилися. Стріляли під ноги. Ну, кажуть, зараз до стінки. До п’яти рахував — і черга під ноги з автомата”, — розповів Віталій.
Чоловіки, які пройшли через знущання і тортури, дали вичерпні свідчення правоохоронцям. Завдяки цьому, зокрема, вдалося затримати кримінального авторитета, який намагався очолити окупаційну адміністрацію Вовчанська.
За даними прокуратури Харківщини, його судитимуть за державну зраду. Зловмиснику загрожує довічне ув’язнення.
Наразі у Вовчанську, який був звільнений у середині вересня 2022 року, жити дуже небезпечно. Місто всього за п’ять кілометрів від російського кордону і весь час перебуває під вогнем противника. Загалом у звільнених містах і селах Харківської області правоохоронці виявили 18 місць, де російські військові катували українських громадян.
Читайте також: “Валик прийшов до тями, тільки коли його облили водою” — свідчення про злочини РФ щодо українських дітей (ВІДЕО)