Нова глава у відносинах Франції та Британії: як Київ об’єднав союзників у протистоянні російській агресії (ВІДЕО)

Ріші Сунак і Еммануель Макрон. Фото: twitter.com/RishiSunak

Вперше за 5 років зустрілися лідери Франції та Великої Британії. Після Brexit (“Брекзиту”) у відносинах країн з’явилося чимало проблем. Але їх об’єднала допомога Україні у протистоянні російській агресії. Європейські аналітики вважають, що співпраця Лондона і Парижа буде серйозним сигналом для російського президента Путіна. Захід єдиний у своїй рішучості допомогти Україні перемогти Росію у війні і домогтися справедливого миру в Європі, інформує FREEДОМ.

Під час прем’єрства Бориса Джонсона, а пізніше Ліз Трасс на адресу президента Еммануеля Макрона неодноразово лунала критика через занадто поблажливе ставлення до президента Росії Володимира Путіна. 

Крім того, для Парижа стало ударом партнерство США, Великої Британії та Австралії у сфері безпеки, спрямоване на протистояння Китаю — Aukus. У результаті цієї угоди Австралія отримала технології для будівництва атомних підводних човнів, а у Франції зірвалася багатомільярдна угода.  

“Brexit, де Франція часто розглядалася як хитра держава-член ЄС, яка хотіла дати Сполученому Королівству важкий шлях у переговорах. І потім у вас був Aukus, який, звісно, є свого роду пактом про безпеку між Сполученими Штатами, Австралією та Великою Британією. Він справді став ударом для Франції, тому що в неї була угода щодо підводних човнів з Австралією, яка була зупинена внаслідок Aukus”, — сказала директорка європейської програми Institut Montaigne Джорджіанна Райт. 

І таких взаємних претензій за роки накопичилося чимало. Але тепер, схоже, вирішено забути про старі чвари. 

Багато в чому вирішальну роль у цьому зіграла Україна. Київ об’єднав союзників у протистоянні російській агресії. 

Лондон одним із перших став постачати Україні важке озброєння, а Париж відмовився від політики умиротворення агресора і теж надає активну підтримку Києву. 

Президент Франції Макрон заявив, що пріоритет обох країн — допомога Україні у звільненні її територій. Зі свого боку, британський прем’єр-міністр Сунак наголосив: країни-партнери прагнуть якнайшвидшої перемоги України. 

“Ми хочемо, щоб Україна виграла цю війну, і ми, зрозуміло, єдині в цьому зараз. Це означає надання українцям підтримки і забезпечення підготовки, щоб вони могли вести контрнаступ і мати перевагу на полі бою. І це те, що ви бачите з боку Великої Британії, Франції та інших союзників, чи то надання основних бойових танків, зброї дальньої дії. І сьогодні ми оголосили про підготовку морських піхотинців. Це те, що допоможе Україні виграти цю війну, отримати перевагу на полі бою, провести успішний контрнаступ”, — заявив Сунак.

На саміті лідери Британії та Франції обговорили дорожню карту нормалізації двосторонніх відносин. 

“У нас є історія, яка пов’язує нас. Є цінності, які зміцнюють нашу солідарність. Я б сказав, що це дуже ясний момент возз’єднання, возз’єднання і нового початку. Він знаменує собою спільну волю до розмов один з одним, щоб краще координувати свої дії і разом будувати нові перспективи”, — резюмував Макрон.   

Британський прем’єр також заявив, що сподівається співпрацювати з Парижем у вирішенні проблеми з незаконними мігрантами. 

Французька ж сторона продемонструвала прагнення поліпшити кооперацію у сфері оборони. Британська та французька армії — найсильніші в Європі. 

Обидві держави володіють ядерною зброєю і є постійними членами Ради безпеки ООН. Глави оборонних відомств двох країн обговорили і спільну підготовку українських військових.

Серед тем переговорів, окрім питань допомоги Україні та європейської безпеки, було й поліпшення торговельних відносин Британії з ЄС.

На кінець березня анонсовано візит до Франції короля Великої Британії Чарльза III. Це буде перший державний візит нового монарха і він, на думку експертів, остаточно продемонструє курс Лондона і Парижа на нормалізацію двосторонніх відносин.

Читайте також: Вперше за 5 років лідери Франції та Британії зустрілися в Парижі: про що говорили Сунак та Макрон, розповів кандидат історичних наук

Прямий ефір