Республіці Молдова необхідна власна пропаганда, оскільки населення країни довгий час було під впливом наративів Кремля. Про це сьогодні, 10 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив директор Інституту ефективної політики, політолог Віталій Андрієвський.
“Молдова і Україна до певного періоду були дуже совкові, жили з цією совковою свідомістю, їм здавалося, що відійти від Росії — неможливо. Але Україна пройшла через Революцію Гідності, вона почала поступово від себе це відкидати. І я думаю, що з лютого [2022 року] відбулося справжнє відродження України, як це не сумно казати, але в даній ситуації саме війна пробудила остаточно дух свободи та бажання бути незалежними”, — сказав він.
За його словами, серед молдаван, на відміну від українців, як і раніше, є сильні проросійські настрої, а приблизно 20% громадян підтримують повномасштабну війну, яку Кремль веде проти України.
“Що стосується деокупації Придністров’я, я хочу, щоб в Україні розуміли ситуацію: у нас була невдала війна 1992 року, було багато жертв, ми боролися за територіальну цілісність, але багато чого не продумали. Обпікшись у ті часи, зараз люди дуже обережно ставляться до військового втручання, немає бажання, та й населення налаштоване проти”, — розповів він.
Політолог також зазначив, що крім військового шляху з деокупації регіону, існують й інші механізми: так званій владі Придністров’я можна зробити пропозицію, від якої вони не зможуть відмовитися.
Крім того, за його словами, проросійські настрої громадян Молдови зумовлені безперервним впливом Москви. Тому необхідно тісніше працювати з населенням країни.
“Населенню необхідно пояснювати, що позбавлення російського впливу — це величезний плюс. І показувати, що конкретно можна виграти. Наприклад, більшість продукції Придністров’я сьогодні йде в Європу, частина в Україну, частина в Молдову. У саму Росію йде дуже мало, але багато хто в Придністров’ї цього навіть не знає. Вони вважають, що, як і раніше, все пов’язано тільки з Росією. У Молдові про це теж не всі знають і розуміють. Тобто хоч би як це звучало, потрібна серйозна пропаганда, якої нам поки не вистачає. І цю проблему необхідно вирішувати чимшвидше”, — підсумував Віталій Андрієвський.
Читайте також: Кремль не полишає надій оточити Україну: політолог — про спроби дестабілізувати ситуацію у Молдові