Російська окупаційна влада оголосила, що працювати й отримувати соціальні виплати на тимчасово окупованих Росією територіях зможуть тільки ті, хто отримає російське громадянство. До таких методів російські окупанти вдаються тому, що українці не поспішають отримувати паспорти країни-агресора. І в переважній більшості прагнуть зберегти свої українські документи. У Росії, до слова, подвійне громадянство дозволено, але українцям, які зберігають свій паспорт, погрожують репресіями, інформує FREEДОМ.
У Маріуполі російські окупанти зобов’язали всіх співробітників комунальних установ поміняти український паспорт на російський. Хто відмовиться, залишиться без роботи та отримає клеймо неблагонадійного. А щоб люди особливо не замислювалися, разом із російським паспортом обіцяють гроші.
“Вона каже, ось із 1 березня пенсію піднімуть… Я кажу, ну так. Вона каже, а ти знаєш, пенсію піднімуть у кого є російські. Зараз же знову зробити паспорти російські, ажіотаж ішов, тому що люди скільки відмовлялися від паспортів: “Нащо мені російський паспорт, я ж у Росію не збираюся…..”. Пам’ятаєш, усі робили донецькі паспорти, “ДНРівські”, а зараз ні “ДНРівські”, ні українські не потрібні, потрібні російські паспорти”, — із перехоплення Головного управління розвідки Міноборони (ГУР МО) України.
У Луганській обласній військовій адміністрації повідомляють, що на окупованих Росією територіях представники окупаційної влади ходять по домівках і пропонують людям отримувати паспорти.
“Їздять по населених пунктах, ходять по дворах, перевіряючи наявність документів Росії. У кого ще немає, змушують писати заяву на місці. Полювання росіян на гривню триває. Водночас вони зробили все, щоб ускладнили отримання соціальних виплат навіть у рублях”, — з повідомлення Луганської обласної військової адміністрації.
У тимчасово окупованому Мелітополі Запорізької області, де, за словами міського голови, залишаються близько 50 тис. мешканців, лише менше 5-ї частини отримали російські паспорти. Це не ті цифри, якими може похвалитися пропаганда.
Українці не хочуть приймати російське громадянство. Воно не дає жодних навіть короткочасних привілеїв і, швидше, є способом для Кремля позначити захоплені території. І як це було на прикладі того ж таки звільненого Херсона: всі ці ознаки “русского мира” зникають одразу після деокупації.
“Я впевнений, що наші жителі точно не будуть робити це за своїм бажанням. Тому ми закликаємо наших жителів виїжджати з тимчасової окупації, але з кожним днем зробити це стає дедалі складніше, так само складніше стає доносити об’єктивну інформацію до наших жителів”, — сказав міський голова Мелітополя Іван Федоров.
Український уряд нагадує, що паспортизація потрібна Кремлю для того, щоб мобілізовувати чоловіків у росармію, судити людей за законами Росії, тобто як заманеться, і створювати картинку для кремлівської пропаганди.
“Примусова паспортизація нічого не дасть окупантам. Звичайно, вони намагаються зробити життя українських громадян нестерпним з погляду нормального існування людини. Але всі ці зусилля марні. Бо деокупація скоро. Прошу всіх: евакуюйтеся, будь ласка. Чоловіки мають залишити тимчасово окуповані території, щоб уникнути мобілізації до ворожої армії. Жінкам і дітям також краще виїхати, щоб їх не використовували як живий щит”, — пояснила віцепрем’єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук.
До слова, масова примусова паспортизація — це міна уповільненої дії для самої Росії, оскільки вона зовсім не гарантує окупантам лояльності.
Українці, щоб вижити, можуть отримати російські паспорти, адже окупанти не допускають гуманітарні місії та не дають можливості Україні допомогти своїм громадянам. Але навіть із прагматичного погляду український паспорт набагато привабливіший: з ним можна виїхати до іншої країни, знайти там притулок і допомогу.
Кремлівська паспортизація на тимчасово окупованих територіях — це серйозне порушення міжнародного права. Тому Київ уже розробляє законопроєкт, що вводить кримінальну відповідальність за неї.
Читайте також: Україна закликає громадян евакуюватися з небезпечних зон: які умови нададуть натомість (ВІДЕО)