Україна змогла синхронізувати свою енергосистему з європейською та успішно витримала енергетичний терор з боку РФ. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказала політологиня-міжнародниця Віра Константинова.
Вона наголосила, що Україна змогла подолати російський енергетичний терор завдяки Збройним силам, роботі ППО та енергетикам.
“І водночас не можу не згадати, що 16 березня буде річниця з моменту синхронізації української електричної системи з Європою. І цей фактор стійкості був одним із ключових, тому що українські енергетики з 20-х чисел лютого 2022 року здійснили всі необхідні дії для того, щоб від’єднатися від російської та білоруської енергосистеми та приєднатися до європейської системи. Я думаю, потрібно подякувати нашим партнерам, тому що це стало можливим завдяки синхронній енергетичній солідарності, яка проявилася не тільки в постачанні генераторів для проходження критичного періоду в листопаді та жовтні, але й у готовності європейської бюрократії на всі 100% оперативно відпрацювати для приєднання української енергосистеми до європейської”, — сказала Константинова.
Вона також нагадала, що завдяки підтримці партнерів Україна минулого року змогла врегулювати питання постачання нафтопродуктів.
“І я можу говорити, що тут переорієнтування й активна позиція зіграла свою позитивну роль з точки зору підвищення нашої енергетичної стійкості від шоків, які можуть бути пов’язані з діяльністю Росії. Водночас що стосується, наприклад, переорієнтації на європейський ринок, справді, за цей рік було виконано колосальну роботу і розуміння, яке ми отримали від наших американських і європейських партнерів щодо того, що Україна тепер частина енергетичного ринку Європи. І нам залишається тільки кілька технологічних моментів, які ми можемо в процесі нашої трансатлантичної інтеграції імплементувати на практиці. Я впевнена, що в нас не буде таких шоків більше”, — сказала Константинова.
Водночас вона наголосила, що Росія адаптує свою тактику ведення війни і терору проти цивільного населення. Саме завдяки ЗСУ та роботі ППО російські ракети не влучають в енергетичні об’єкти.
“І, звичайно, я можу провести конкретну паралель у тому, що чим більше засобів протиповітряної оборони буде у Збройних сил України, тим безпечніше буде функціонувати зокрема й українська енергетика. Тому надання озброєння і посилення нашої ППО є стратегічним завданням, яке також впливає на нашу енергетичну стійкість”, — заявила Константинова.
Політолог-міжнародник зазначила, що війна диктує необхідність перебудови енергетичної системи України, забезпечення її більш децентралізованим характером.
“Зараз ми маємо зберегти раціональність та енергоефективний підхід і вибудовувати якраз відновлювальні джерела енергії відповідно до того ж зеленого договору, який був підписаний з Євросоюзом. Україна хоче вступити до Європейського Союзу і повинна переймати практики, які присутні в ЄС, враховуючи наші обставини гарячої фази війни”, — вважає вона.
Читайте також: План Росії знищити енергосистему України провалився — розбір (ВІДЕО)