Як Росія намагається налагодити виробництво своїх дронів — розбір від авіаційного експерта

Збитий "Орлан-10". Фото: dialog.ua

Сучасна війна дедалі менше залучає людей, більше — механізмів та пристроїв, а майбутнє пов’язане з безпілотниками. Таку думку сьогодні, 7 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив авіаційний експерт, колишній інженер-випробувач конструкторського бюро “Антонов” Костянтин Криволап.

“Сучасна війна, вона дедалі менше бажає, щоб люди брали участь безпосередньо в цих усіх військових процесах і намагаються перенести ці функції на якісь машини, механізми, пристрої. А якщо говорити про перший БпЛА, який був зроблений, то я вас, напевно, здивую, перший БпЛА придумав Тесла і запатентував це все господарство”, — сказав Криволап, додавши, що безпілотники використовувалися ще в Першій світовій війні.

Спікер також окреслив ситуацію з розробкою дронів і авіації в Росії. За його словами, безліч відповідних проєктів там закрили.

“Був розрекламований божевільним проєкт Ту-300. А ще там у 60-ті роки там були перші безпілотники на базі машин Туполєва: Ту-123, ось цей “Стриж” Ту-141, перший Ту-143. Коротше, там ціла кухня була. Тобто у Туполєва є досить великий досвід будівництва безпілотників. З’їли якусь величезну кількість грошей. Проєкт закрили, нічим він не закінчився”, — сказав Криволап.

Він вважає відносно успішним проєкт, який росіяни реалізовували спільно з ізраїльтянами зі створення двох безпілотників — “Форпост” і “Застава”. Це безпілотники спостереження.

“Ізраїльтяни відмовлялися робити ударні функції, але голота на вигадки хитра. Десь до 19-го року, розуміючи, що їх чекає, росіяни, змогли зробити версію ударного дрона з одного з цих. І як би страшно цьому зраділи, але величезної кількості цих “Форпостів” і “Застав” на фронті ніде ми не бачимо. Вони не з’явилися. Хоча Уральський завод цивільної авіації, по-моєму, в Єкатеринбурзі, мав розпочати їх серійне виробництво. Багато зроблено таких іграшок типу “Орлан-10″. Це основна зараз розвідка”, — сказав Криволап.

Він також зазначив, що в РФ була спроба за допомогою колишніх працівників і конструкторів бюро Яковлєва зробити якийсь дрон, але теж це нічим хорошим не закінчилося.

Експерт також розповів, що російська компанія “Кронштадт” позиціє себе як лідер безпілотної індустрії в РФ.

“І вони там показували навіть ролики. Там хтось із великого начальства приїжджав, дивився, як ці дрони стоять. Але це все, грубо кажучи, перебуває на рівні не промислових партій, а в кращому разі — якогось або штучного виробництва, або дрібносерійного. Величезного засилля цих великих дронів, які рекламує “Кронштадт”, його немає”, — наголосив Криволап.

Читайте також: Коли Україна зможе серійно виробляти дрони — прогноз експерта

Прямий ефір