В Україні найближчим часом з’явиться офіс Міжнародного кримінального суду. Водночас Україна не є учасником Міжнародного кримінального суду і визнала юрисдикцію окремою постановою Верховної Ради України. Про це сьогодні, 4 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Т. Шевченка Захар Тропін.
За його словами, створення офісу Міжнародного кримінального суду є позитивним рішенням для України.
“Якщо говорити про спеціальний трибунал, тобто зараз уже більше обговорюють не саму необхідність створення цього трибуналу, а скоріше, як його створювати, якого формату він буде. І тут знову ж таки необхідно розділяти чотири злочини. Міжнародний злочин — це чотири види злочинів: проти людяності, воєнні злочини, геноцид і злочини агресії. Так от, злочини агресії ми виводимо окремо, оскільки у Міжнародного кримінального суду немає юрисдикції розглядати цей злочин. Ось у цьому контексті якраз і розглядається створення спеціального трибуналу”, — пояснив він.
Що стосується воєнних злочинів, злочинів проти людяності та геноциду, то, зазначив Тропін, із цих питань Міжнародний кримінальний суд досить активно працює.
“Ба більше, є кримінальні справи, порушені в Україні, а також у більш ніж 20 державах. За цією категорією злочинів діє універсальна юрисдикція — тобто будь-яка держава може порушити справу”, — сказав він.
Юрист звернув увагу, що з Міжнародним кримінальним судом є одна невелика проблема.
“Річ у тім, що Україна не є учасником Міжнародного кримінального суду і визнала юрисдикцію окремою постановою Верховної Ради України. Проблема в тому, що в цій постанові йдеться тільки про воєнні злочини і злочини проти людяності. Там нічого не сказано про геноцид. Геноцид з’являється тільки в супровідному листі, який було направлено до Міжнародного кримінального суду. На цій підставі прокурор Міжнародного кримінального суду заявив, що ось у нас є юрисдикція. Але, це, скажімо так, така досить хитка позиція. І мені здається, що в цій ситуації парламенту України необхідно ухвалити додаткову постанову, якою підтвердити те, що Україна визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду і щодо злочину геноциду”, — вважає Тропін.
Україна є першопрохідцем до притягнення воєнних злочинців до відповідальності під час ведення війни, що теж є свого роду проблемою, зауважив адвокат.
“При всьому тому, що можна знайти схожі ситуації в минулому, в історії людства саме такого нехтування нормами міжнародного права, саме такого рівня вчинення злочинів ще не було. Ба більше, найголовніше, що притягнення до відповідальності здійснюється паралельно з ще гарячим збройним конфліктом. Якщо раніше це все притягнення до відповідальності здійснювалося після завершення збройного конфлікту, то зараз цей процес іде під час збройного конфлікту”, — озвучив він свою точку зору.
Читайте також: Офіс Міжнародного кримінального суду відкриють в Україні — чи наблизить це покарання військових злочинців (ВІДЕО)