Україна з липня минулого року експортувала 40 млн тонн агропродукції. Про це сьогодні, 2 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів президент Української зернової асоціації Микола Горбачов.
Він зазначив, що Росія, виставляючи свої вимоги для продовження зернової угоди, зараз намагається нівелювати вплив України на продовольчу безпеку у світі.
“Російська Федерація насамперед хоче своєю імперськістю показати, що вона така впливова держава, хоче показати всьому світові, що вона може впливати й на продовольчу безпеку в світі зокрема. Україна до війни постачала на зовнішні ринки понад 50 млн тонн, у нас були сезони, коли ми постачали навіть понад 60 млн тонн зернових і олійних. Таким чином, ми годували за межами нашої країни в кілька разів більше людей, ніж які проживають на території України. З кожним роком збільшували виробництво. І, звичайно ж, міжнародний вплив і залежність від українського зерна — вона дедалі більше зростала. Те, що зараз робить Росія… Вона хоче нівелювати вплив України — раз, а друге — вона залишає світ голодним”, — сказав Горбачов.
Експерт наголосив, що швидко замінити українське зерно у світі неможливо.
“Його можливо замінити лише в перспективі кількох років, якщо будуть інвестовані гроші в інші країни, де будуть вирощувати більше. Тому те, що робить Росія, вона залишає країни Африки та Азії, це передусім країни, що розвиваються, без продовольства”, — сказав Горбачов.
Він нагадав, що Україна підписує документ про зернову угоду з Організацією Об’єднаних Націй і Туреччиною, які виступають гарантами. Своєю чергою, Росія підписує угоду з ООН і Туреччиною, яким і висловлює свої вимоги.
“Я не бачив їхньої угоди, але впевнений, що угоду буде підписано”, — сказав Горбачов.
Він також повідомив, що з нового сезону, з 1 липня, Україна експортувала близько 40 млн тонн зернових і олійних культур, включно з олією. Приблизно 10 млрд доларів становить виторг.
“Якщо ж узяти за все продовження коридору, то ця цифра, звичайно ж, більша відсотків на 70. Я думаю, що за час дії зернової угоди Україна від експорту агропродукції отримала близько 17-20 млрд доларів. Тому, звичайно ж, для України це суттєво. Але я б навіть підкреслив тут не суттєво самих грошей. Річ у тім, що сільгоспвиробник не буде вирощувати продукцію, якщо він не буде впевнений, що він її продасть. Нам зернова угода потрібна для того, щоб ми мали змогу експортувати такий великий обсяг, який ми вирощуємо”, — сказав Горбачов.
Читайте також: Україна є гарантом глобальної продовольчої безпеки — огляд ініціативи Grain From Ukraine на 2023 рік (ВІДЕО)
Нагадаємо, зрив експорту українського зерна та іншої сільськогосподарської продукції у 2022 році став одним із чинників зростання світових цін на продовольство. В ООН попереджали про небезпеку голоду в низці країн, які значною мірою залежать від імпорту українського зерна. Влітку 2022 року за посередництва Туреччини та ООН було досягнуто угоди про відновлення морського зернового експорту.