За минулий 2022 рік російські окупанти завдали десятки ракетних ударів по об’єктах енергосистеми України, заподіявши масштабні пошкодження. Україна втратила 44% атомної генерації і три чверті потужностей теплоелектростанцій (ТЕС). Зазнала обстрілів і високовольтна підстанція в центральному регіоні, яка забезпечує енергоживлення понад 6 млн споживачів, повідомляє FREEДОМ.
Співробітники високовольтної підстанції в центральному регіоні України не з чуток знають, наскільки небезпечними і руйнівними можуть бути російські обстріли.
“Перший досвід — 10 жовтня почалося це все. У нас 10-го були перші прильоти. Найстрашніші були 13-го. У нас загорілося велике обладнання. Ми вночі сюди їхали і бачили весь цей дим. Вогонь, що палає, — це було найнеприємніше”, — згадує старший майстер підстанції Олег.
Російська армія завдала 24 удари з жовтня минулого року. 14 із них — іранськими “Шахедами”. Унаслідок чого тут пошкоджено 4 із 7 фаз автотрансформаторів, без можливості їхнього відновлення, а також інше важливе обладнання. Цей об’єкт — одна з основних цілей для російського агресора. А все тому, що ця високовольтна підстанція є ключовою як для об’єднаної енергосистеми України, так і для європейської енергосистеми ENTSO-E, до якої Україна приєдналася торік.
“Підстанція не так давно була побудована і введена в експлуатацію. І мала забезпечувати надійність живлення центрального, північного та частково східного регіонів об’єднаної енергосистеми України. Сьогодні ми перебуваємо на об’єкті, який працює, попри все, він працює в режимі транзиту потужності як 330, так і 750 кВт. Він продовжує забезпечувати навіть у тому вигляді, в якому є, надійну роботу об’єднаної енергосистеми України”, — повідомив член правління НЕК “Укренерго” Олексій Брехт.
Спроби Росії залишити українців без тепла і світла виявилися марними. А все завдяки українській протиповітряній обороні (ППО) і злагодженій роботі енергетиків. Сьогодні основне завдання співробітників електростанції — у стислі терміни провести аварійно-відновлювальні роботи, щоб забезпечити населення теплом і електрикою.
“Страх, звичайно, є, але ми настільки зайняті, що нам немає коли боятися”, — поділився старший майстер підстанції Олег.
В “Укренерго” планують відновити нормальну роботу всіх енергооб’єктів, які зазнавали ракетних обстрілів до осені.
“Зрозуміло, що в нас є пошкодження не тільки по тих електричних апаратах, які потребують тривалого часу виготовлення, але й по окремих елементах розподільчих пристроїв. В основній своїй частині тут багато чого відновлено, і працює саме так як потрібно, щоб не допускати жодних відхилень від схем нормального режиму роботи”, — сказав Брехт.
Не менш важливий напрям роботи — захист співробітників і обладнання.
“Якщо ви візьмете будь-який світовий досвід, то жодна енергосистема у світі не будувалася з умовою можливих ракетних атак. Однак, на жаль, об’єктивна реальність рік тому змінилася, і зараз багато хто переглядає свої погляди щодо низки питань, зокрема щодо проєктів майбутніх об’єктів енергетичної інфраструктури. Чим, власне кажучи, і ми займаємося”, — заявив радник прем’єр-міністра України, член наглядової ради НЕК “Укренерго” Юрій Бойко.
Лише за 4,5 місяці, за даними Генеральної прокуратури, 255 ракет і дронів противника влучили по об’єктах енергетичної інфраструктури. З них 214 — по об’єктах високовольтної мережі “Укренерго”. Попри це, дефіцит потужності в енергосистемі України відсутній уже 18 днів і наразі не прогнозується.
Читайте також: Харківська область потребує збільшення енергогенерації — як триває відновлення після російських атак (ВІДЕО)