Минулого тижня державний секретар США Ентоні Блінкен здійснив робоче турне до Туреччини та Греції. У межах візитів він обговорював з лідерами цих країн підтримку України, гуманітарну допомогу Туреччині, розширення НАТО, національні вибори та інші питання, повідомляє FREEДОМ.
Робоча поїздка Блінкена продемонструвала, що Туреччина є важливим союзником США в НАТО, Вашингтон прагне відновити тісну співпрацю з Анкарою, особливо на тлі російської агресії проти України. США цінують роль Туреччини в підтримці територіальної цілісності України, в роботі “зернового коридору” і в спробах зберігати безпеку в Чорному морі. Усе це Блінкен обговорив із міністром закордонних справ Туреччини Мевлютом Чавушоглу. Спірним моментом залишився вступ Фінляндії та Швеції до НАТО, адже Туреччина (і Угорщина) досі проти. Туреччина заявила, що не підтримає заявку Швеції до НАТО після антитурецьких протестів у Стокгольмі на підтримку курдів. Анкара вважає їх терористичними організаціями.
“Залежно від того, наскільки швидко і наскільки добре Швеція зможе домогтися успіхів, і якщо ми зможемо переконати наш парламент і наш народ, тоді кроки будуть зроблені”, — сказав Чавушоглу.
“Вступ Фінляндії та Швеції до НАТО не є двостороннім питанням. Ми впевнені, що НАТО офіційно прийме їх найближчим часом, і коли це станеться, це зміцнить безпеку кожного члена НАТО, включно зі Сполученими Штатами, включно з Туреччиною”, — зазначив Блінкен.
У межах турне держсекретар США був і в Греції. Штати розглядають Афіни як ключ до стабільності в усьому регіоні. Блінкен подякував країні за підтримку України, адже Греція прийняла кілька десятків тисяч українських біженців, однією з перших спрямувала гуманітарну допомогу, продовжує зміцнювати східний фланг НАТО для того, щоб кремлівські загарбницькі плани провалилися. Греція, як і Туреччина, наближаються до національних виборів, держсекретар США просив пом’якшити риторику, щоб не порушити єдності в трансатлантичному союзі.
“За останній рік Греція продемонструвала свою відданість принципам, що лежать в основі наших відносин, зокрема, коли Росія прагне зруйнувати суверенітет України, її незалежність і демократію за допомогою своєї жорстокої агресивної війни. Так от, цієї війни ніхто не хотів, ця війна нікому не подобається, всі хочуть, щоб вона скоріше закінчилася. Але поки цього немає, поки триває російська агресія, життєво важливо, щоб ми разом відстоювали основні принципи”, — заявив Блінкен.
“Підтримка України, дозвольте мені сказати, що для зовнішньої політики Греції це простий вибір, тому що наша зовнішня політика воліє підтримувати норми міжнародного права. А тут щодо вторгнення Росії до України є чорне і біле, є нападник і захисник, є кривдник і жертва”, — сказав міністр закордонних справ Греції Нікос Дендіас.
Турне державного секретаря США, яке було заплановане ще до катастрофічного землетрусу в Туреччині, — перше до цих країн за 2 роки його перебування на посаді. Оцінюючи результати зустрічей, аналітики наголошують — Ентоні Блінкен ясно дав зрозуміти, що країни мають велике значення для США та блоку НАТО, попри наявні розбіжності. І кроки назустріч вигідні всім сторонам.
“Дух добросусідства, проявлений Анкарою та Афінами за останні два тижні, відображає частково союзницький дух, який, як сподівається Вашингтон, стане нормою в регіоні… Візиту Блінкена недостатньо для перезавантаження американсько-турецьких або грецько-турецьких відносин, але він відображає момент можливості, викликаний жахливою людською трагедією, що забрала понад 46 тисяч життів. Для Вашингтона це дає можливість знову залучити Туреччину до позитивного порядку денного розширення торгівлі, розширення співробітництва в галузі безпеки”, — прокоментував науковий співробітник Атлантичної ради в Туреччині Річ Аутзен.
Деякі питання після зустрічей так і залишилися відкритими. Наприклад, прем’єр-міністр Греції заявив Блінкену про неготовність відправити ЗРК С-300 російського виробництва до України. Міністр закордонних справ Туреччини спростував причетність до експорту в Росію товарів, які Кремль може використовувати у військових цілях в Україні, пише Reuters. Водночас обсяги торгівлі Анкари і Москви очевидно зростають. Туреччина офіційно попросила США “повідомляти про відомі їм порушення в цьому питанні”, адже Анкара, каже Чавушоглу, не допустить порушення антиросійських санкцій. У будь-якому разі США попередили країну про серйозні наслідки в разі допомоги Москві з обходом обмежень.
Читайте також: Держсекретар США відвідав країни Центральної Азії — підсумки та значення дипломатичного турне (ВІДЕО)