У Кремлі розуміють, що ситуація заходить в глухий кут, тому заручниками обставин намагаються зробити пересічних росіян. Навіть президент РФ Володимир Путін і міністр закордонних справ Сергій Лавров уже використовують термін “війна”, а не “СВО”. Про це сьогодні, 1 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Володимир Фесенко.
Так, він прокоментував останні промови Путіна, що війна проти України дуже важлива для Росії, що всі повинні піти воювати, тому що існує пряма загроза з боку України і Заходу самому існуванню РФ, що росіяни як етнос можуть зникнути.
“Я не думаю, що це матиме прямий ефект, але те, що Путін це озвучує, і не тільки Путін, Медведєв у своїй специфічній формі а-ля Жириновський, став таким кликушею, біснуватим юродивим у Кремлі, який висловлює найбезглуздіші, найненормальніші, найагресивніші ідеї. Але, що важливо, — вони озвучують свої страхи. Справа не тільки в резервах, я думаю, що проблема в резервах є точно, починаючи від боєприпасів і зброї, обмундирування для мобілізованих, закінчуючи готовими воювати людьми, плюс резерви для економіки. Але вони просто розуміють, що ситуація заходить в глухий кут, і вони бояться цього дуже поганого для себе кінця, тобто за себе хвилюються. Але вони намагаються ці страхи ретранслювати, і намагаються зробити заручниками й інших росіян. Мовляв, якщо Росія програє, погано стане всім. Не тільки Путіну, Медведєву і людям у Кремлі, погано стане всім”, — сказав Фесенко.
Політолог зазначив, що вперше такі залякування з’явилися ще торік, а зараз це вже сам Путін транслює.
“Вони намагаються, з одного боку, зробити цю війну народною. Погано виходить. Кажуть, це перший заступник голови адміністрації президента Росії Кирієнко придумав, і вони намагаються пів року просувати цю тезу про нову вітчизняну війну, народну війну, що всім треба мобілізуватися, об’єднатися, але щось не дуже виходить. І ось тепер пробують ще й новий варіант, крім залякування, що, мовляв, треба захищати Путіна і самих себе. Тепер новий варіант ще проявився у Путіна — війна — це надовго, мовляв, звикайте до війни. Війна — це як погана погода, це вже нова реальність, реальність надовго. Я думаю, сподіваються перетворити війну в Україні, як свого часу в Радянському Союзі такою ж банальністю зробили війну в Афганістані”, — каже він.
Але, на думку політолога, цього не вийде, тому що зараз гине набагато більше людей, ніж в Афганістані.
“Росіяни вже втратили в кілька разів більше за рік війни, ніж Радянський Союз за 10 років війни в Афганістані. Крім того, труни йдуть, соціально-економічна ситуація погіршується і треба пам’ятати урок війни в Афганістані. Тоді нехай не одразу, за якийсь час у сукупності з іншими причинами, але це призвело зрештою до краху Радянського Союзу. І зараз, так, цю війну може спробувати Путін затягнути, але зрештою, я думаю, однаково ці проблеми так чи інакше проявляться, і проявляться дуже масштабно, і замість народної війни він може отримати війну всіх проти всіх усередині самої Росії”, — висловив думку Фесенко.
Він зазначив, що вже зараз терміни “денацифікація” і “демілітаризація” практично не згадують.
“І терміни такі складні, мабуть, для вимови. Але і про так звану “СВО” теж уже не говорять. Вони поступово вводять термін “війна” в обіг, хоча ще зовсім нещодавно за саме використання терміна “війна” людей саджали до в’язниці, щонайменше накладали штрафи, а багато хто й сів. А тепер ні, вже говорять про війну. Тим більше навіть про народну війну. Але росіяни, показова тенденція, чому Путін намагається їх лякати, тому що більша частина його прихильників поки що зберігають лояльність до Путіна, але вони починають закриватися, починають дистанціюватися від цієї війни, бояться її, бояться брати участь у цій війні, бояться її наслідків. Як у дитячій грі — я закриюся у своєму будиночку. Спроба закритися від цієї війни. Це такий психологічний механізм, але він показовий. Це перший критерій кризи, що насувається, це поки що психологічний такий сценарій, але це переноситься вже на соціальну, економічну і в перспективі на політичну сфери”, — резюмував Володимир Фесенко.
Читайте також: Російське суспільство — продовження й опора влади Путіна, — Лещенко