Російська Федерація створює торговельний союз на мільярд доларів із радикальним ісламістським рухом “Талібан” в Афганістані, повідомило агентство Reuters. Підписана угода стосується кількох пунктів — це інвестиції в енергетику, видобуток корисних копалин, а також інфраструктуру. Росія виступить у ролі інвестора і підрядника, інформує FREEДОМ.
“Крім гірничодобувних та енергетичних проєктів, консорціум розглядає можливість будівництва другого тунелю через перевал Саланг, який з’єднує північ Афганістану з рештою країни. Також таліби зацікавлені в реалізації відведення води з північної провінції Панджшер до столиці та відновленні головної автомагістралі, що з’єднує Кабул із західною провінцією Герат”, — пише The Moscow Times.
Минулого року Росія стала першою країною, яка уклала міжнародну угоду з талібами після їхнього приходу до влади в Афганістані. Ба більше, Москва зі знижкою почала постачати в Афганістан нафту, газ і пшеницю. Експерти кажуть, що Росія зацікавлена в талібах більше, ніж таліби в Росії.
“Насправді у Росії немає важелів впливу на “Талібан”. На нього впливає Пакистан, наприклад, тому що в них старі контакти. На “Талібан” впливає Іран, тому що в Афганістані величезна спільнота шиїтів-хазарейців. А в Росії по суті немає важелів. Коли були американці в Афганістані, таліби були зацікавлені в Росії як в альтернативному майданчику. А зараз Росія зацікавлена в “Талібані” і відіграє в цьому союзі другорядну роль. Зараз вони лізуть зі шкіри, намагаючись показати талібам свою корисність”, — сказав директор Міжнародного центру дослідження проблем безпеки Олександр Кореньков в інтерв’ю Радіо НВ.
Жодна країна у світі, включно з Росією, не визнає “Талібан” законною владою. Однак Москва, на відміну від інших, визнала лідерів руху і дозволила відкрити посольство в Росії.
Заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов заявляє: те, що послаблює американців, підтримується росіянами. Тому Москва інвестувала в “Талібан” ще до того, як вони стали чинною владою.
“Такі проєкти, спільні фонди, пов’язані з розвитком інфраструктурних проєктів у центральній Азії, дають змогу Росії зберігати важелі впливу на Узбекистан, Таджикистан, Туркменістан — на ті країни, які вважаються з погляду Москви зоною її інтересів. Взагалі таліби — дуже хороша страшилка для всіх трьох центральноазіатських держав. І Росія використовує це для того, щоб вони були слухнянішими”, — сказав Данілов.
На думку Олександра Коренькова, росіяни публічно підтримують помірковане політичне керівництво “Талібану”, надаючи йому дипломатичне представництво, запрошуючи на конференції, в тому числі для того, щоб убезпечити себе і своїх партнерів від приходу до влади військових радикалів, адже тоді росіянам буде ще складніше мати хоч якийсь вплив на країни Центральної Азії.
Читайте також: Тепер не з Росією: як війна проти України змінила ставлення країн Центральної Азії до Москви