2022 року Кремль, здійснивши повномасштабне вторгнення на територію України, влаштував масштабні політичні репресії в Росії. За рік за політичними мотивами затримали понад 20 тисяч осіб, за антивоєнні виступи заведено 378 кримінальних справ, заблоковано понад 210 тисяч сайтів. Зараз репресій тільки більшає, повідомляє FREEДОМ.
Так, суд у Тобольську відправив до СІЗО 15-річного школяра, якого звинувачують у підготовці до підпалу військкомату. За версією слідства, пізно ввечері 23 лютого учень дев’ятого класу взяв “коктейль Молотова”, запальничку і вирушив у бік міського військкомату.
“Теракту запобігли співробітники ФСБ, які затримали молодика дорогою до місця злочину. За рішенням суду юнак перебуватиме під вартою до 22 квітня 2023 року”, — йдеться в повідомленні об’єднаної пресслужби судової системи Тюменської області.
А Першотравневий суд Кірова заочно засудив до п’яти років колонії загального режиму композитора Прохора Протасова. Перебуваючи в Канаді, кіровський композитор на початку березня опублікував у ВК пост із закликом до російських музикантів не мовчати. Свою антивоєнну позицію викладав у соцмережі. Там же він писав про насильство в Бучі, після чого на композитора написали донос. Пости про ракетний удар по торговельному центру в Кременчуці та про звірства російських солдатів у Бучі зрештою стали приводом для порушення справи про “військові фейки”. Сам Протасов з обвинуваченням не погодився. І надіслав суду заяву.
“Я вільно володію двома мовами і можу самостійно зробити висновок щодо достовірності того, як державні ЗМІ в Росії перекладають висловлювання іноземних офіційних осіб російською мовою. Дуже часто вони видають помилковий переклад і фабрикують факти. Численні незалежні джерела це підтверджують”, — сказано в заяві Протасова суду після заочного вироку.
У Москві поліція вдруге за два тижні затримала режисера Всеволода Лісовського нібито за непокору поліції. У вересні торік його затримували за пост у Facebook із засудженням війни проти України. Тоді режисера оштрафували на 50 тисяч рублів за протоколом про “дискредитацію” армії. Цього разу присудили арешт.
“Суд закінчився. Вирок — 15 діб. Суд відмовився прийняти докази невинуватості тата з боку захисту: свідків не викликали, від відео, які підтверджували, що тато не виходив за межі Сахарового, відмовилися. А ще в суді клопи”, — написала донька заарештованого режисера Єва Лісовська у Facebook.
Підприємець і активіст Дмитро Скурихін став на коліна з плакатом: “Прости Україна” біля свого магазину в Ленінградській області. Суд Ленінградської області відправив Скурихіна до СІЗО, за другою порушеною проти нього кримінальною справою про “дискредитацію” російської армії. Це не перший арешт Скурихіна, але свою позицію він не змінює.
“Самовладдя поки що не в уламках. Але я думаю, що скоро все це буде. І ти будеш вільний, і Росія буде вільна. Все буде добре”, — заявив активіст.
Протягом останнього року за антивоєнну позицію в Росії, за даними видання “ОВД-Інфо”, затримали понад 21 тисячу осіб. Ухвалено понад 30 нових репресивних законів, на сотні росіян заведено кримінальні справи за антивоєнні висловлювання. Понад 200 тисяч інтернет-ресурсів заблоковано за правду про те, що відбувається.
За підсумками 2022 року Росія опустилася зі 124 на 146 зі 167 місць у рейтингу “Індекс демократії”, який щорічно складає журнал The Economist.
“Росія продемонструвала найбільше падіння в рейтингу серед усіх країн світу. Її вторгнення до України супроводжувалося тотальними репресіями та цензурою всередині країни. Росія давно перебуває на траєкторії відходу від демократії і зараз набуває багатьох рис диктатури”, — повідомляється в рейтингу “Індекс демократії”.
Аналітики зазначають, що російська влада почала здійснювати безпрецедентні репресії проти медіа та опозиції після того, як Володимир Путін ввів війська в Україну.
Читайте також: Репресії в Росії набирають обертів: що загрожує у РФ тим, хто виступає проти режиму Кремля