В Україні тривають запеклі бої. Завдяки американській та європейській допомозі ЗСУ змінюють хід бойових дій та здійснюють контрнаступ. Українські бійці деокуповують Харківську область, звільняють Херсон та правобережну частину Херсонської області. Злість Росії росте, вона здійснює масштабні ракетні атаки по всій території України. Російський диктатор намагається занурити український народ у пітьму та влаштувати холодну й страшну зиму. Але це не зламало українців.
Західні лідери продовжують приїжджати з офіційними візитами до Києва. Президент України Володимир Зеленський здійснює свої перші за час повномасштабної війни відрядження до США та Європи. Весь світ бачить незламність та боротьбу українців.
Детальніше про мужній шлях України до перемоги йдеться у третій частині документального проєкту “Лютий довжиною в рік” телеканалу FREEДOM.
120-й день повномасштабного вторгнення
23 червня 2022 року міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що перші системи HIMARS вже прибули в Україну.
121-й день
23 червня 2022 року ЗСУ вийшли з Сєвєродонецька Луганської області, бої за який тривали з 28 лютого.
“Якби підрозділи не здійснювали оборону Сєвєродонецька, більшість їх військ могла би бути перекинута під Київ, Запоріжжя і Дніпро. Потім вище військово-політичне керівництво вчасно прийняло рішення про те, що потрібно залишити Сєвєродонецьк і здійснити перегрупування на правий берег річки Сіверський Донець”, — пояснює командир 4-ї бригади оперативного призначення Національної гвардії України Артем Ілюхін.
124-й день
27 червня 2022 року стався ракетний удар по торговому центру в Кременчуці — загинула 21 людина.
127-й день
30 червня 2022 року було деокуповано острів Зміїний. Окупанти назвали свою втечу “жестом доброї волі”.
“Успіх з повернення острова Зміїний був досягнутий вражаючою креативністю Збройних сил України. Надана нам зброя до нього не добивала — гаубиці та самохідні артилерійські установки, які в нас були. Тому українські військові розмістили САУ “Богдана” на платформі, яка випливала в море і з неї наносилися удари по Зміїному. Тоді росіяни зрозуміли, що ніяких шансів втримати острів немає”, — розповідає ексрадник голови МВС України та керівника Офісу президента України, військовослужбовець Віктор Андрусів.
136-й день
9 липня 2022 року 26-й раз ЗСУ знищили техніку окупантів поблизу аеродрому в Чорнобаївці. Там Росія сконцентрувала свої військові гелікоптери, здійснювалося підвезення боєприпасів та ракет.
Того ж дня стався ракетний удар по житлових будинках в місті Часів Яр — загинуло 48 людей.
141-й день
14 липня 2022 року стався ракетний удар по Будинку офіцерів у Вінниці — загинуло 27 людей.
147-й день
20 липня 2022 року перша леді України Олена Зеленська виступила в Конгресі США.
“Був великий інтерес до пані Зеленської, тому що її чоловік став одним із головних героїв світу. Але на той час її було мало видно, багато людей хотіли побачити — хто вона? Яка вона? Про що говоритиме?” — пригадує науковий співробітник Atlantic Council Пітер Дікінсон.
149-й день
22 липня 2022 року була укладена Чорноморська зернова угода між Росією, Україною, Туреччиною та ООН, що дало змогу розблокувати українські порти та почати експорт зернових морем.
156-й день
29 липня 2022 року стався теракт на території колишньої виправної колонії в смт Оленівка на окупованій частині Донецької області, де окупанти утримували українських військовополонених. Загинуло понад 50 українських захисників.
167-й день
9 серпня 2022 року сталася “бавовна” в Сакському районі Криму. В наступні дні — у Бельбеку, Керчі, Євпаторії, Бахчисараї. Це була демонстрація можливостей Збройних сил України щодо деокупації Криму. Тоді Україна чітко дала зрозуміти, що питання повернення півострова розглядається не лише в дипломатичній площині.
176-й день
18 серпня 2022 року українці зібрали гроші на супутник для ЗСУ.
202-й день
13 вересня 2022 року Міністерство оборони України заявило про звільнення понад 300 населених пунктів на Харківщині. Операція на Харківщині стала наступним переломним моментом війни після дій українських захисників на Київщині. Опрацею командував генерал-полковник Олександр Сирський. Перша танкова армія збройних сил Російської Федерації, яка вважалася однією з найбільш боєздатних, припинила своє існування на теренах України.
204-й день
15 вересня 2022 року в Ізюмі виявили велику братську могилу українських воїнів та близько 500 поховань цивільних.
210-й день
21 вересня 2022 року в Росії оголосили “часткову мобілізацію”.
Тоді ж відбувся великий обмін між Україною та Росією. Захисників “Азовсталі” обміняли на Віктора Медведчука та інших російських полонених. Політолог Дмитро Снєгірьов вважає, що Росія боялася, що командири полку “Азов” стануть символом моральної та вольової політичної перемоги української сторони.
219-й день
30 вересня 2022 року Володимир Путін оголосив про приєднання до РФ окупованих частин Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей.
227-й день
8 жовтня 2022 року стався вибух на Кримському мосту. Україна показала усьому світові, що відмовлятися від Криму ніхто не збирався і не збирається.
“Ми не знаємо, хто це зробив. Цю інформацію, як сказав пан Буданов (начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України, — ред.), ми дізнаємося після перемоги. Це був колосальний удар по Росії”, — зазначає політолог та військовий аналітик Ігор Рейтерович.
229-й день
10 жовтня 2022 року стався масований ракетний удар по більш ніж 30 населеним пунктам України. Частково пошкоджені інфраструктурні об’єкти по всій країні. Внаслідок руйнувань почалися масштабні відключення світла.
Ця атака не могла бути помстою за Кримський міст, запевняє політолог Дмитро Снєгирьов, оскільки подібні удари готуються, як мінімум, за місяць до нанесення.
261-й день
11 листопада 2022 року було деокуповано Херсон. Під час відходу загарбники руйнували енергетичну, комунальну інфраструктуру та будівлі.
“Ніхто не сподівався, що люди повиходять з [українськими] прапорами в окупованому місті. Коли [окупанти] стріляють в повітря, пацани йдуть просто на них. Танки зупиняли голими руками. Для мене херсонці — це триста спартанців. Це саме про символ опору і про те, що ми будемо оборонятися”, — каже ексрадник голови МВС Ростислав Смірнов про місяці опору херсонців.
272-й день
22 листопада 2022 року у зв’язку з масовими обстрілами України владою реалізується проєкт “Пункт незламності”. Це була програма президента України.
300-й день
20 грудня 2022 року президент Володимир Зеленський приїхав до найгарячішої точки на фронті — в Бахмут.
302-й день
22 грудня 2022 року Володимир Зеленський виступив у Конгресі США та передав спікерці Палати представників Ненсі Пелосі український прапор, який отримав від військових у Бахмуті.
Візит президента України до США змінив пріоритети Штатів щодо надання озброєння. Мова стала йти виключно про наступальні види озброєнь.
325-й день
11 січня 2023 року стався ракетний удар по житловому будинку в Дніпрі — загинуло 46 людей.
329-й день
18 січня 2023 року — падіння гелікоптера у Броварах. Унаслідок авіакатастрофи загинуло 14 осіб, серед яких керівництво МВС: міністр Денис Монастирський, перший заступник міністра Євген Єнін і державний секретар Юрій Лубкович.
332-й день
21 січня 2023 року відбулося восьме засідання на базі “Рамштайн” у Німеччині. Міністр оборони США повідомив про виділення України нового пакету допомоги на 2,5 млрд доларів.
335-й день
25 січня 2023 року українські захисники вийшли з Соледара.
361-й день
20 лютого 2023 року президент США Джо Байден вперше приїхав до Києва з початку повномасштабного вторгнення РФ. Штати чітко задекларували, що треба підтримати Україну в проведенні контрнаступу.
365-й день
24 лютого 2023 року фіксується нове скупчення російський військ на українському кордоні. Загроза нового масштабного наступу, до якого Україна готова значно більше, ніж рік тому.
“Після цієї війни, після нашої перемоги, буде зовсім інший світ. Те, що зараз відбувається, — це остаточний розпад СРСР. Росія фрагментується і більше не буде в тому вигляді, в якому вона є”, — резюмує секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов.
Перша серія: “Лютий довжиною в рік”: як Україна готувалася до повномасштабного вторгнення Росії
Друга серія: “Лютий довжиною в рік”: перемоги та втрати України перших 120 днів повномасштабної війни