Широка міжнародна коаліція навколо України. Постачання новітньої зброї. Деокупація українських територій. Головні заяви президента України Володимира Зеленського під час його пресконференції. Зустріч із журналістами була присвячена річниці повномасштабного вторгнення РФ на територію Української держави. Про це сьогодні, 24 лютого, в ефірі FREEДOM з місця подій розповіла кореспондентка Ксенія Барвіненко.
Перемога України неминуча. У цьому впевнений президент України Володимир Зеленський. На пресконференції з нагоди річниці повномасштабної війни Росії проти України глава держави наголосив: якщо союзники дотримають своїх обіцянок — війна закінчиться перемогою України.
“Якщо всі ми виконаємо свої завдання, нас неминуче чекає перемога. Я впевнений, що перемога буде. Я дуже хочу, щоб цього року. У нас усе для цього є: мотивація, впевненість, друзі, дипломатія. Ми об’єднали всі сили проти цієї навали. Я думаю, що жодна країна у світі не може вистояти самотужки в такій агресивній війні. Можливо, США могли б, але, на щастя, у них немає кордонів із Російською Федерацією. Україна протистоїть не сама, нам допомагають друзі боротися за спільні цінності, щоб далі ця війна не пішла, щоб далі ця агресія не пішла. Ми точно розуміємо, чого хоче Путін, чого хоче Кремль, чого хоче військово-політичне керівництво РФ, тому дуже важливо, щоб кожен із нас сфокусувався, щоб кожен на своєму місці працював. І тоді буде перемога. Тому що на нашому боці правда”, — заявив Зеленський.
На пресконференцію Зеленського зібралися близько 300 журналістів з усього світу. Дві з половиною години без підготовки та цензури, тільки чесні відповіді на складні запитання. Одне з таких — реформи міжнародних інституцій. Президент наголосив, що міжнародні організації, як-от Червоний Хрест, ОБСЄ і навіть ООН виявилися не готові до того, що Росія розв’яже криваву війну в центрі Європи.
“Інституції створені давно. Вони здебільшого не проходили випробування такою агресією і не мають такого досвіду, тому що вся ця бюрократична система не дає відповіді: а коли буде справедливість і коли вона можлива. І це дуже складно. Тому що люди, які втратили домівки чи життя, держави, які втратили території чи своє населення, економіку, майже всі вони хочуть саме зараз, щоб була справедливість. І це справедливо, що вони хочуть справедливості. У нас є конкретні приклади, ми займалися полоненими. Для нас було дуже важливо побачити, що з нашими хлопцями, що з нашими дівчатами. Ви знаєте, в якому вони стані складному… Там були тортури. Червоний Хрест ось вам, будь ласка, міжнародна інституція, вони не змогли домогтися і побачити і перевірити їхній стан. Чи універсальні вони? Ні. Чи наполегливі вони були? Ні. Хто був наполегливий? Наполегливими були ми. Ми тиснули й на них, і на ворога. Знаєте, від якої відповіді від багатьох інституцій я втомився? “У нас не той мандат”. От і все”, — поділився президент.
Говорив Володимир Зеленський і про міжнародну співпрацю.
Президент України заявив, що його команда працює над тим, щоб держави з різних континентів були залучені до формули миру. Це мирний план із 10-ти пунктів, які можуть забезпечити безпеку не лише Україні, а й усьому світу. Зокрема, Зеленський хоче, щоб до цієї формули долучилися країни Латинської Америки, Африки, Індія і навіть Китай.
“Я вважаю, що Україні дуже потрібно робити кроки вперед назустріч країнам Африканського континенту. Я вважаю, що ми дуже погано працювали в цьому напрямку, довгі-довгі роки не звертали увагу. Я вважаю це великою помилкою. Тому й ухвалено спеціальну програму в Україні, розширення посольської присутності в регіоні. Також зверніть увагу на наші програми Grain from Ukraine, та інші ініціативи, які стосуються продовольчої безпеки. Ось що потрібно робити: щоденні інвестиції у світ. Я вважаю, ми згаяли час, довгий час від початку нашої Незалежності. І тому ми зараз воюємо за Незалежність, тому це невипадково. Тобто потужного кулака партнерів України не було до цієї війни. І я щасливий, що тепер він є. Але він не повний, когось не вистачає, в цьому кулаці об’єднаної підтримки. І я говорю про Африканський континент, Латинську Америку. Вони дуже важливі. І я дуже хотів би зробити саміт країн Латинської Америки та України”, — сказав він.
Але щоб втілити мирний план у життя, Україні потрібна новітня зброя. І як би російські пропагандисти не переконували, що це неможливо, факти говорять самі за себе. Країна вже отримала американські артилерійські ракетні системи HIMARS (“Хаймарс”), зенітно-ракетні комплекси Patriot (“Петріот”) і наразі тривають поставки німецьких танків Leopard-2 (“Леопард-2”). А надання американських багатоцільових винищувачів F-16, тільки питання часу, натякнув Зеленський.
“Я думаю, що в Україні ніхто не уявляв, що у нас будуть Patriot. Тепер ми відкрили цю сторінку. У нас вірять, нам це потрібно, і нам допомагають. Багато держав уже підтримали й танкову коаліцію. На жаль, це довгий процес, єдине слабке місце — це терміни. А це, на жаль, втрати наших людей. Тому прискорення поставок зброї, захист неба, це ППО і не тільки, дрони, які борються проти інших дронів — це пріоритет. Також ми говоримо сьогодні про літаки й це частина ППО. І наші партнери розуміють, що ми хочемо використовувати їх для захисту неба. А це захист інфраструктури та цивільного населення. Для цього ми почали важливі кроки вперед. Моя зустріч із прем’єр-міністром Британії дає відповідь на питання, чи є в України шанс отримати високоякісні літаки. Ми відкриваємо тренування з Великою Британією. Також у мене була зустріч із прем’єр-міністром Польщі Моравецьким і ми відкриваємо можливість навчання на F-16. У нас є розмови, переговори. Я не хочу говорити, з якими ще трьома країнами у нас буде можливість отримати ці навчання і літаки. Ви ж розумієте, що диму без вогню не буває. Певний термін для цього потрібен. Ми хочемо прискорити ці процеси. Вони складні, але це і є комплексний захист неба”, — пояснив глава Української держави.
Володимир Зеленський наголосив, що Україна зараз намагається вберегти весь європейський континент від війни. І з підтримкою партнерів зможе повернути всі свої території, дорослих і дітей, яких Росія незаконно депортувала, фактично викрала з окупованих територій.
Читайте также: Ми дійдемо до дипломатичної фіксації кінця цієї війни, але до того треба виконати всі пункти української формули миру, — Зеленський