2022 рік для України почався 24 лютого. Той один день змінив усе життя українців і держави. Цей рік став роком випробування, роком перемог та роком, який назавжди увійде до історії. Українці об’єднали вільний світ навколо розуміння, наскільки крихкою є свобода. Вони показали світові свою незламність, боротьбу за незалежність та непідкореність агресії. Саме про це документальний проєкт “Лютий довжиною в рік” телеканалу FREEДOM.
227 днів до повномасштабного вторгнення. 21 липня 2021 року вийшла стаття Путіна “Об историческом единстве русских и украинцев”. У ній він писав про те, що росіяни та українці — один народ та єдине ціле. Що ми разом із білорусами є спадкоємцями Стародавньої Русі, що була найбільшою державою Європи.
“У ході затяжної війни Російської держави з Річчю Посполитою деякі гетьмани, спадкоємці Богдана Хмельницького, то відходили від Москви, то шукали підтримки у Швеції, Польщі, Туреччини. Але, повторюю, для народу війна мала власне визвольний характер. Назва “Україна” тоді використовувалась частіше у значенні, в якому давньоруське слово “окраїна”, — йдеться в статті.
Політолог Дмитро Снєгирьов вважає, що це послання варто було розглядати як військово-дипломатичний тиск Російської Федерації та відлік часу до початку повномасштабної агресії.
“Сучасна Україна — цілком і повністю дітище радянської доби. Ми знаємо і пам’ятаємо, що значною мірою вона створювалася за рахунок історичної Росії. Але у 1991 році усі ці території, а головне — люди, які там жили, одразу опинилися за кордоном і були відірвані від історичної батьківщини. Неминуче настав час, коли концепція “Україна — не Росія” вже не влаштовувала. Потрібна була “анти-Росія”, з чим ми ніколи не змиримося“, — пише Путін далі у своїй статті.
223 дні до повномасштабного вторгнення. 16 липня 2021 року Дениса Монастирського призначили міністром внутрішніх справ України. Ексрадник голови МВС Ростислав Смірнов зазначає, що зазвичай у людей, котрих призначають на подібні посади, виникає відчуття ейфорії. Однак у Монастирського її не було зовсім.
“У Дениса було надзвичайно велике переживання, він дуже хвилювався. У нього було почуття великої відповідальності”, — каже Смірнов.
Того ж 16 липня було ухвалено закон “Про основи національного спротиву”. Він передбачав широкі можливості для створення територіальної оборони на вільних підконтрольних Україні територіях, ця територіальна оборона фактично буде доведена до рівня Збройних сил. Це означало, що держава готується до вторгнення Росії.
212 днів до повномасштабного вторгнення. 27 липня 2021 року Валерія Залужного призначено головнокомандувачем Збройних сил України.
“Призначення Залужного — це була підготовка до відсічі агресії, до того, що можуть пожвавитися бойові дії. Одним із перших своїх рішень він скасував неможливість вогню у відповідь на лінії розмежування на сході. Відповідно, стало помітно, що на сході активізуються бойові дії”, — пояснює військовий експерт Олександр Мусієнко.
184 дні до повномасштабного вторгнення. 24 серпня 2021 року Україна святкувала 30 років незалежності. Величезний злам відбувся як у державній політиці, так і особисто в президенті, вважає голова Українського центру безпеки, радник Міністерства оборони Сергій Кузан. У той час, коли зазвичай не акцентують увагу на мілітарній складовій держави, Володимир Зеленський здійснив кардинальні зміни під впливом тих загроз, які несла Росія.
24 серпня відбувся найбільший та найгучніший військовий парад в історії України. Демонструвалася як українська, так і іноземна техніка, були запрошені всі дипломатичні представництва.
“Це була демонстрація від президента: “Це — моя країна, це — моя зброя. Ми будемо [боротися] і ви нас просто так не візьмете. Хай це бачить увесь світ”, — говорить Сергій Кузан.
177 днів до повномасштабного вторгнення. 31 серпня 2021 року США вивели свої війська з Афганістану.
“Не стільки вихід, як форма, як це відбувалося. Картинка, де афганці хапалися за шасі літака. Що відбувалося там в аеропорту! А потім стрімкий наступ талібів. Фактично за кілька днів — програш афганської армії, в яку Штати роками вкладали гроші, зусилля, навчання. За кілька тижнів Афганістан захопили таліби, які були гірше озброєні”, — коментує військовий експерт Олександр Мусієнко.
За словами секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексія Данілова, те, що відбулося в Афганістані, стало несподіванкою для Америки. Вони розраховували на інший розвиток подій.
“Те, як це відбувалося, зобразило американців слабкими в очах Путіна. Не готовими до серйозних дій. Це підстьобувало до того, щоб ухвалити рішення на користь бойових дій [в Україні]”, — пояснює ексрадник голови МВС України та керівника Офісу президента, військовослужбовець Віктор Андрусів.
137 днів до повномасштабного вторгнення. 10 жовтня 2021 року в Україну прибула перша партія американської допомоги. В той час вже посилювалися загрозливі тенденції на східних кордонах — Росія накопичувала війська. Перші партії зброї від США для України включали зброю для піхоти.
117 днів до повномасштабного вторгнення. 30 жовтня 2021 року в Римі відбулася зустріч лідерів G20, на якій президент США Джо Байден повідомив щодо можливого нападу Росії на Україну.
115 днів до повномасштабного вторгнення. 1 листопада 2021 року директор ЦРУ Вільям Дж. Бернс прибув до Москви, щоб попередити президента Росії про те, що США готові озброїти Україну та запровадити санкції проти Росії, якщо вона вторгнеться в Україну.
112 днів до повномасштабного вторгнення. 4 листопада 2021 року Олексія Резнікова було призначено міністром оборони України. Це був цілковито новий погляд на Міністерство оборони.
Голова Українського центру безпеки, радник Міністерства оборони Сергій Кузан пояснює, що західні стандарти передбачають розділення цивільної та військової компоненти: міністром оборони в країнах НАТО є цивільний громадянин, тому що міністерство — це про менеджмент, розподілення коштів тощо. Військові, за цими стандартами, не повинні бути дотичними до політики та адміністрування, натомість мають займатися війною.
Радянська ж система передбачає призначення на такі посади відставних військових. Вони залишалися тими самими військовими, лише тепер в піджаку і з краваткою.
Вперше за 30 років незалежності України військовий напрямок було відділено від цивільного менеджменту.
87 днів до повномасштабного вторгнення. 29 листопада 2021 року міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба оприлюднив інформацію про те, що Росія зосередила поблизу кордонів з Україною близько 115 000 військовослужбовців з технікою.
83 дні до повномасштабного вторгнення. 3 грудня 2021 року міністр оборони України Олексій Резніков повідомив у Верховній Раді, що найбільш вірогідним часом готовності до ескалації буде кінець січня 2022 року. Ця заява міністра спростовує те, що українська влада не була поінформована, і чітко засвідчила, що Україна планує певні заходи для протидії російській агресії.
79 днів до повномасштабного вторгнення. 7 грудня 2021 року в режимі відеоконференції відбулася розмова між президентами США і РФ. Джо Байден попередив Володимира Путіна про “сильні економічні та інші заходи”, якщо Росія нападе на Україну. Невдовзі після інавгурації Джо Байден в одному з інтерв’ю назвав Путіна вбивцею. Потім президент США зателефонував Путіну, щоб досягнути якоїсь деескалації, що в очах росіян виглядало, як каяття. Після цього Путін став масштабно нарощувати свої війська на українському кордоні.
69 днів до повномасштабного вторгнення. 17 грудня 2021 року Володимир Путін запропонував обмежити діяльність НАТО у Східній Європі та заборонити Україні вступати в НАТО.
“Росія ультимативно вимагала прийняти її право свідомо порушувати міжнародне право, заходити на територію будь-якої країни, робити там все, що вона захоче. І це вони назвали гарантіями безпеки для себе”, — каже радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк.
17 днів до повномасштабного вторгнення. 7 лютого 2022 року президент Франції Емманюель Макрон їде до Москви.
14 днів до повномасштабного вторгнення. 10 лютого 2022 року Росія та Білорусь почали 10-денні військові маневри. Напевно, немає кращого приводу готуватися до вторгнення, ніж робити це під прикриттям навчань, як це зробила Росія. Водночас випускали публічні заяви про те, що війни не буде.
“Нам кажуть, що 16 лютого стане днем нападу. Ми зробимо його Днем єднання. Відповідний указ я вже підписав. Цього дня ми вивісимо національні прапори, одягнемо синьо-жовті стрічки та покажемо всьому світу нашу єдність”, — сказав у відеозверненні того дня президент Володимир Зеленський.
Командувач Сухопутних військ генерал-полковник Олександр Сирський віддав певні розпорядження, аби бути напоготові. Київ було поділено на сектори оборони, були призначені їхні командувачі. Це дало потужний результат, коли почалася безпосередня агресія.
“Ми дуже потужно почали працювати з так званою “п’ятою колоною”, з агентами впливу на території нашої країни. Вони тут жили з часів Кучми. Дуже багато було зроблено для того, щоб суспільство підготувалося”, — пояснює секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.
6 днів до повномасштабного вторгнення. 18 лютого 2022 року Росія почала ядерні навчання.
5 днів до повномасштабного вторгнення. 19 лютого 2022 року відбувся виступ Володимира Зеленського на 58-й Мюнхенській конференції з питань безпеки щодо ядерного статусу України.
“За відмову від третього у світі ядерного потенціалу Україна отримала гарантії безпеки. Тієї зброї у нас немає. Безпеки у нас немає також. Немає і частини території нашої держави, що за площею, до речі, більше, ніж Швейцарія, Нідерланди чи Бельгія. А головне — немає мільйонів наших громадян. Але дещо є. Є право вимагати перейти від “політики умиротворення” до забезпечення гарантій безпеки і миру”, — сказав президент України під час свого виступу.
Цей виступ викликав шквал аплодисментів у залі та величезний резонанс. Навіть критики українського президента вітали цю його тверду промову.
4 дні до повномасштабного вторгнення. 4-20 лютого 2022 року пройшли Олімпійські ігри-2022 в Пекіні.
“Можемо тут провести чіткі паралелі з початком вторгнення в Грузію. Путіну потрібна була якась величезна світова подія, під прикриттям якої можна здійснювати свою варварську агресію. На Олімпіаді-2008 він почав агресію стосовно Грузії, тепер відбувалася та сама Олімпіада, але вже в Пекіні. Звісно, Путін не міг розпочати агресію безпосередньо під час Олімпіади, тому що очільники Китаю мають набагато більший авторитет для самого Путіна — не могла війна затьмарити основну подію в Китаї. Його розрахунок був простим — поки світ зайнятий Олімпіадою, ніхто не буде зважати на те, що якась там Україна сама по собі за кілька днів відійшла під контроль Росії”, — пояснює голова Українського центру безпеки, радник Міністерства оборони Сергій Кузан.
Схожа ситуація сталася й у 2014 році, коли Путін почав операцію з окупації Криму після завершення Олімпіади в Сочі.
3 дні до повномасштабного вторгнення. 21 лютого 2022 року Володимир Путін виступив із заявою, що Росія визнає незалежність “ДНР” і “ЛНР”. До початку широкомасштабного вторгнення українська сторона контролювала близько 70% території Луганської області та до 60% Донецької області. Зі слів Путіна стало зрозуміло, що мова йде про безпосереднє військове вторгнення з метою розширення територій, які контролюються Російською Федерацією. Жителі окупованих територій відреагували на це величезними чергами на кордонах. Загалом, вони почалися ще у січні 2022 року після чуток про мобілізацію.
“22 лютого, коли я о 19:10 у своєму кабінеті отримав червону папку з загрозами для життя нашого президента, я зрозумів, що найближчим часом вони будуть діяти”, — каже секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.
Подальший розвиток подій — у наступних серіях документального проєкту “Лютий довжиною в рік”.
Друга серія: “Лютий довжиною в рік”: перемоги та втрати України перших 120 днів повномасштабної війни