Новий пакет санкцій проти РФ може торкнутися кількох десятків росіян і 28 компаній країни-агресора. Міністри країн Євросоюзу ще затверджують остаточний список, однак, як пише Bloomberg, до нього не увійде державний концерн “Росатом”.
Це велике російське підприємство має десятки дочірніх компаній по всьому світу. Корпорація контролює 40% світового ринку послуг зі збагачення урану і 16% ринку ядерного палива. Своєю діяльністю “Росатом” приносить Кремлю гроші на війну проти України. Ба більше, його співробітники керують усіма процесами на Запорізькій АЕС в окупованому Енергодарі.
Україна вже ввела економічні санкції щодо “Росатома” і ще 199 компаній, які входять до її структури (загалом до держкорпорації входить понад 350 підприємств і організацій, у яких працюють понад 290 тис. осіб). Обмежувальні заходи діятимуть півстоліття.
Також українські політики активно закликають європейських колег якомога швидше запровадити обмеження проти “Росатому”, а десятий пакет санкцій — як ніколи доречний. Тим часом країни, які співпрацюють з атомною енергетикою РФ, не поспішають розривати контракти з російським концерном. Експерти вказують на низку причин, і це не просте небажання — все набагато складніше.
Детальніше про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Григорій Плачков, ексголова Державної інспекції ядерного регулювання України;
- Тарас Загородній, політтехнолог;
- Ігор Рейтерович, політолог;
- Олексій Оржель, міністр енергетики та захисту довкілля України (2019-2020 рр.);
- Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова;
- Людвіг Литвинський, професор, експерт з енергетики;
- Ігор Бураковський, голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій.
ПЛАЧКОВ: Багато країн залежать від ядерних технологій, які є у РФ
— Є інформація про те, що дуже багато дочірніх підприємств “Росатома” завозять продукцію, необхідну для військово-промислового комплексу РФ. Світ досить сильно залежить від технологій, які є у РФ. І Європейський Союз — не виняток, тому що є досить багато енергоблоків радянського дизайну як водо-водяний енергетичний реактор (ВВЕР-1000 і ВВЕР-440). Це поставки і готового палива, і концентрату урану.
І ринок США досить сильно залежить від поставок збагаченого урану. Лобізм в Угорщині та інших країнах, які залежать саме від російських технологій і ядерних постачань, стримують Європейський Союз і США від запровадження санкцій проти “Росатома”.
“Росатом” — це одна з фундаментальних корпорацій, які є в Росії, і вона посідає досить велике місце, зокрема, в будівництві нових об’єктів. У Туреччині на атомній електростанції “Аккую” є проєкт “Росатома”, а також в Угорщині на атомній електростанції “Пакш”.
Ще дуже багато залежить від того, скільки необхідно концентрату урану і збагаченого урану у світі. Тому що блоків досить велика кількість у світі. Є циклічність перевантаження палива. Тому і доходи “Росатома” також циклічні. Усе залежить від того, скільки енергоблоків треба буде перевантажувати. Проте, виходячи з проєктів будівництва, з використання технологій і палива, і збагаченого урану, думаю, що доходи “Росатома” зростають.
Світу потрібно відкривати очі на те, що сьогодні ядерний тероризм РФ відбувається на території України, а завтра це відбуватиметься на території тих країн, де своє будівництво веде РФ, або в тих країнах, які залежать від технологій РФ.
Але після ядерного терору, який РФ влаштувала на Запорізькій і Чорнобильській атомних електростанціях в Україні, думаю, що Європа і США нарешті починають відкривати очі на проблему. А Німеччина однією з перших країн почала реагувати на ядерний тероризм РФ.
В Україні є прекрасний приклад диверсифікації постачання палива. Україна досить довго здійснювала цей проєкт, але до логічного фінішу ми все ж таки прийшли. Є альтернативний постачальник палива для реакторів ВВЕР-1000 — це шведсько-американська компанія Westinghouse Electric (“Вестінгауз електрик”). У неї є напрацювання і для збірок реакторів ВВЕР-440. Тому РФ не є єдиним безальтернативним джерелом технологій і нового будівництва у світі. Є, ким замінити. Але це дійсно не процес одного чи двох років.
ЗАГОРОДНИЙ: Ніщо не заважає МАГАТЕ накласти мораторій на дії “Росатома”
— З огляду на те, що фахівці “Росатома” присутні на Запорізькій АЕС, ця компанія заслужила, щоб проти неї ввели санкції.
Але проблема в тому, що ринок ядерного палива не такий простий. Це не нафта і не газ. Якщо якась країна будувала реактори в іншій країні, то вона, відповідно, і поставляє паливо. А паливо російського виробництва сильно відрізняється від палива, яке виробляють американці, французи або китайці.
Наприклад, у Європі є 18 блоків, які забезпечує ядерним паливом “Росатом”. Деякі з них були побудовані ще за радянських часів, деякі реактори були побудовані вже після розпаду Радянського Союзу. І тому навіть ті країни, які нам симпатизують, не можуть відмовитися від ядерного палива. Росія постачає збагачений уран, зокрема в США для виробництва паливних збірок.
А оскільки у світі всього кілька країн, які мають такі виробництва в ядерному циклі, складно накласти санкції на “Росатом”.
Але Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) могло б давно накласти мораторій на введення в дію нових блоків, які будує “Росатом” по всьому світу. Це було б досить болісно для Росії.
Але основний удар санкцій по російському бюджету вже завдано. У Росії вже стався суттєвий обвал доходів. Після запроваджених ембарго, в РФ йде значне падіння видобутку нафти і газу, а Росії більше нічим замістити європейський ринок газу, куди вони постачали основний обсяг енергоресурсів.
БУРАКОВСЬКИЙ: Гроші “Росатома” працюють на війну проти України
— Існує інформація про те, що “Росатом”, поки ще не перебуваючи під санкціями, використовує свої можливості для придбання товарів подвійного призначення, військового характеру. Тобто, таким чином, він реально допомагає військово-промисловому комплексу РФ обходити відповідні санкції.
Енергетичний сектор ЄС досить сильно залежить від поставок російського ядерного палива. Приблизно 18 атомних енергоблоків у ЄС — це блоки, які пов’язані з “Росатомом” у плані технічного забезпечення і забезпечення відповідним паливом. Тобто це досить складна система взаємозв’язку. На “Росатом” припадає досить значна частина валютних надходжень.
ОРЖЕЛЬ: Атомна енергетика для РФ — ще один привід для шантажу
— Головним гальмом санкцій проти “Росатома” є Угорщина, яка більш ніж на 50% залежить від генерації на ядерних блоках. Атомна станція [“Пакш”]. Угорщини перебуває під контролем “Росатома”. Як результат, Угорщина максимально намагається захистити російську сторону, і там є питання корупції — окрім атомної станції, підконтрольної “Росатому”, там є ще й постачання дешевої нафти.
Чому санкції важливі? Вони зупиняють багато в чому дуже дороге будівництво атомних станцій по всьому світу, якими займається “Росатом”. І це серйозний економічний удар по високотехнологічній галузі атомної енергетики. І як результат, проти санкцій йде жорстока боротьба з боку російських терористів.
Вони розуміють, що в разі санкцій з боку Євросоюзу дуже багато хто у світі задумається, а чи варто зв’язуватися з таким партнером і потенційним забудовником?
Той, хто побудував блок, є і тим, хто суттєво контролює цей об’єкт. І якщо у вас багато базової генерації на атомних станціях, це вже й політичний фактор. Це можна порівняти з тим, як, наприклад, Росія тиснула і негативно впливала на європейську сторону через “Північні потоки”. Це геополітичний фактор, а не тільки економічний.
Є ще один фактор: на кожному з ядерних об’єктів є запаси ядерного палива і графік роботи з відпрацьованими ядерними матеріалами. Є механізм, куди відпрацьовані ядерні матеріали надалі відправляються. Поки в України були проблеми зі зберіганням відпрацьованого ядерного палива, ми відправляли і платили великі гроші Росії для того, щоб вона його зберігала. Така сама ситуація може бути і на інших об’єктах. І в цьому випадку у країн дійсно є залежність від РФ. А будуючи нові атомні блоки по світу, Росія намагається збільшити свій вплив.
ОМЕЛЬЧЕНКО: На всіх співробітників “Росатома” потрібно накласти санкції
— Недостатньо санкцій проти самої корпорації “Росатома”. Тому що Росія сьогодні контролює близько 40% усього імпорту урану на міжнародному ринку. Вона уклала довгострокові контракти з дуже багатьма компаніями з постачання ядерного палива, з будівництва атомних блоків: у Туреччині, у Китаї, у багатьох країнах Африки, зокрема Латинської Америки. Тому міжнародне співтовариство, на жаль, поки що не готове поставити цінності вище за свої комерційні інтереси.
Я вважаю, що всі рахунки “Росатома” за кордоном мають бути заарештовані. Усе керівництво концерну має бути введене під санкції, і в разі перетину кордону з Росії їх має бути заарештовано і покарано. Тому що, по суті, вони беруть участь у захопленні Запорізької атомної електростанції.
Вперше у світі ядерний об’єкт захоплений терористами, і в цьому бере участь компанія “Росатом”.
Також за кордоном треба припинити будівництво будь-яких об’єктів “Росатома” і його дочірніх підприємств.
ЛИТВИНСЬКИЙ: В Україні є приклади того, як складно змінити вже створену атомну інфраструктуру
— На прикладі країн Західної Європи ми бачимо, що ці контракти неможливо припинити з їхнього боку як отримувачів послуг. Водночас Росія як постачальник цих послуг може припинити їх тут і зараз, що створить проблеми. У випадку атомної енергетики ці проблеми відкладені, оскільки у країн є запаси ядерного палива, які підтримуються на кожній атомній станції.
Але, тим не менш, ця проблема загострюватиметься в міру посилення санкцій щодо Росії. Адже вона зупинить не тільки постачання палива, а й постачання комплектуючих, запчастин.
Атомна станція — це дуже складний об’єкт. Кожен з елементів атомної електростанції має обмежений ресурс і підлягає заміні. Якийсь — через 10 років, якийсь — через 20-30 років. Але, тим не менш, проблема виробництва комплектуючих досить гостра. Україна теж із цим зіткнулася, коли почалися тертя у взаєминах із нашим “добрим” східним сусідом.
Якщо будівництво енергоблока вже розгорнуто, то відмова від проєкту — це досить складне завдання. Показово те, що в Україні енергоблоки №3 і №4 на Хмельницькій атомній станції мають уже якусь інфраструктуру, яка не дає змоги так просто замінити один проєкт на альтернативний. Тобто замість ВВЕР-1000 у разі вже збудованих конструкцій дуже складно побудувати щось інше.
РЕЙТЕРОВИЧ: Санкції проти “Росатома” — це довгий процес
— Уже сам по собі факт початку дискусії про необхідність санкцій проти “Росатома” позитивний. Тому що ще кілька місяців тому це питання навіть не виникало в публічній площині. Експерти починають до цього питання підключатися. А експертна думка, наприклад, у США дуже важлива. І там теж є розуміння, що без прив’язки до того, коли закінчиться війна в Україні, треба буде вирішити проблему залежності від Росії в контексті ядерного палива та розвитку атомної енергетики.
Те, що країни закупили ядерного палива в Росії більше, ніж зазвичай, може свідчити про те, що вони розуміють, що рано чи пізно будуть впроваджені якісь санкції. І “Росатом” не зможе продавати те, що він продає на сьогоднішній день.
Але дискусія щодо санкцій проти “Росатома” розтягнеться в часі. На жаль, ми тут не побачимо швидких рішень, зокрема через те, що Росія цим питанням відверто маніпулює.
Усе, що стосується атомної сфери, ядерної зброї, мирного атома тощо — це дуже тонкі питання, неоднозначні. Росія це прекрасно розуміє. Але я впевнений, що питання буде вирішено. Просто воно потребує набагато довшої підготовки до впровадження санкцій.
У світі є країни, які можуть скористатися швидкою відмовою країн Заходу від співпраці з Росією в цій сфері. Ці країни перебувають під санкціями. Вони мріють про розвиток своєї атомної промисловості, але не з точки зору мирного використання атома, а з точки зору створення ядерної зброї. Історія з тим же Іраном у цьому плані може бути дуже показовою.
Україні, з одного боку, не треба зупиняти свій тиск у цьому питанні, а з іншого боку, треба працювати не стільки з урядами, скільки з різними організаціями, експертами, громадськими діячами, які цими питаннями займаються. І через громадську дипломатію доносити меседж про те, що Росія становить серйозну загрозу для всього світу, зокрема, коли йдеться про використання атомної енергії.
Читайте також: 10-й пакет санкцій проти РФ: які сфери економіки опиняться під ударом (ВІДЕО)