У Києві сьогодні, 23 лютого, обговорюють питання створення спецтрибуналу щодо злочину агресії для російського військово-політичного керівництва, а також відповідальність російських злочинців. Близько 25 країн уже приєдналися до роботи над формулою трибуналу та вироблення його механізму. Подробиці розповіла у включенні кореспондентка FREEДОМ Валерія Некіпелова.
“Цей самий спецтрибунал, тобто окрема інституція необхідна, оскільки інші міжнародні судові інституції, такі як, наприклад, Європейський суд з прав людини, або Міжнародний суд Організації Об’єднаних Націй, просто не поширюють свою юрисдикцію на таке правопорушення, як злочин агресії. А якщо говорити про Міжнародний кримінальний суд, то ця інституція діє на основі Римського статуту. А як ми знаємо, Російська Федерація відкликала свій підпис під Римським статутом ще 2016 року”, — повідомила кореспондентка.
Член української робочої групи Олег Гавриш наголосив, що є досить простий спосіб, як покарати керівництво Росії та як його притягнути до відповідальності.
“Міжнародний кримінальний суд не може карати російське військове керівництво за злочини агресії, тільки якби Росія ратифікувала Римський статут. Або якщо Рада Безпеки ООН дала б таку вказівку. Але Росія не ратифікувала Римський статут і не ратифікує, а в Раді Безпеки ООН вона може накласти вето. Тому потрібний окремий трибунал”, — зазначив Гавриш.
Якщо ще влітку 2022 року багато країн ставилися до ідеї створення трибуналу трохи скептично зі слів українських дипломатів, то на даний момент є вже 25 держав, які не просто на словах публічно підтримують цю ініціативу, але й готові працювати над її реалізацією.
Читайте також: Створення спецтрибуналу та позбавлення права вето РФ у Раді безпеки: політолог пояснив важливість ухвалення резолюції ООН щодо України