Харківська область потребує збільшення енергогенерації — як триває відновлення після російських атак (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У Харківській області необхідно збільшити генерацію електроенергії. Про це заявив міністр енергетики України Герман Галущенко під час візиту до регіону. За його словами, галузь може працювати без дефіциту. Усе залежить від того, чи триватимуть щоденні російські атаки на енергосистему, повідомляє FREEДОМ.

Неподалік Ізюма розташоване село Довгеньке, яке було окуповане росіянами в червні 2022 року. Протягом багатьох місяців там велися запеклі бої. У вересні ЗСУ звільнили Харківську область, а вже наприкінці року до села повернулися перші жителі. Тоді там ще не було ні води, ні світла, а люди жили в підвалах через постійні обстріли російської армії.

Схожа ситуація і в селі Циркуни, що за 10 км від Харкова. Після бомбардувань пошкоджено всі будинки, третина з них не підлягає відновленню. Світла там не було з березня минулого року. Щоб відновити електропостачання села та прилеглих населених пунктів, після деокупації ремонтні бригади працювали, не покладаючи рук.

“На всі кілометри, скільки бачить око, немає світла, все розбите, все порушене, все порвано… немає нічого, кілометрів 30 туди, 30 туди — немає напруги, все потрібно відновлювати, все треба робити”, — розповів водій крана “Харківобленерго” Микола Церковний.

Через близькість до російського кордону Харківська область часто потрапляє під удари ракет противника. Міністр енергетики під час робочого візиту в регіон визнав, що область важко відновлювати після обстрілів.

“Ключове питання — це якраз розв’язання питання мереж. І, на жаль, Харківська область складна, тому що вона фронтова у нас область. Я сам їздив, дивився і Ізюм і далі. І взагалі є села, де знищені, де просто зруйновані всі ці опори, вони згоріли. Це класична картинка “русского мира”. Але, в принципі, на це знадобиться досить багато часу, щоб усе це відновити”, — заявив Галущенко.

За даними Харківської обласної військової адміністрації, зараз на деокупованих територіях енергопостачання відновлено 115 тисячам абонентів. Понад 35 тисяч чекають на свою чергу.

“Із них 11 тисяч ще перебувають під тимчасовою окупацією. Однак це північ нашої області, зокрема населений пункт Слатине, ми можемо говорити, що там важко йде відновлення. Є два фактори: там тривають ще обстріли, друге — там триває розмінування і відповідні погодні умови обмежують цей процес. І третє — 80% електромереж там зруйновано повністю”, — поінформував голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.

У Харківській області понад 8 тис. км ліній електропередач розташовані на замінованих територіях, і швидкість відновлення енергопостачання залежить від роботи саперів. У регіоні не вистачає спецтехніки для того, щоб прискорити процес, заявляють у Державній інспекції енергетичного нагляду України.

“З того, що бачимо, просто фізично не вистачає спецтехніки для розмінування, в наявності зараз дві одиниці, а потрібно близько десяти. Зрозуміло, є об’єктивні фактори, але за можливості, якби вдалося допомогти енергетикам великою кількістю спецтехніки, фахівцями з розмінування, то ці процеси відновлення електропостачання можна прискорити”, — сказав голова Державної інспекції енергонагляду України Руслан Слободян.

Атаки на енергосистему України тривають щодня протягом п’яти місяців. За словами Галущенка, у Харківській області зосереджена велика кількість промислових підприємств, тому регіон потребує збільшення енергогенерації, щоб у разі продовження бомбардувань критичної інфраструктури не було дефіциту електроенергії.

“Тому тут дуже важливо, зокрема ми говорили якраз про Харківську область, провести максимально децентралізацію генерації, щоб мати потужності в самому регіоні. Найшвидше рішення — це якраз газотурбінна генерація. Безумовно, вона не висока, але маневрена. І дає відповідну потужність. Такі можливості є. Ми розглядаємо Харківський регіон як один із пріоритетних, де ця генерація буде встановлюватися”, — повідомив міністр енергетики України.

Наразі ситуація з електропостачанням Харкова та області стабільна, немає ні аварійних, ні планових вимкнень світла, заявили в Харківській ОВА. У регіоні триває робота з відновлення енергетичної інфраструктури на деокупованих територіях, а також із будівництва захисних споруд над енергооб’єктами.

Читайте також: Як Україні вдалося зменшити дефіцит електроенергії, пояснив Омельченко і зробив прогноз

Прямий ефір