Китай дотримується суперечливої та двоїстої політики щодо розв’язаної Росією повномасштабної війни проти України з низки причин. Про це сьогодні, 21 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Володимир Фесенко.
“З одного боку, Китай не хоче розширення масштабів цієї війни, тому що це б’є по його економічних інтересах. Він має втрати від цього і втрати можуть ще й посилитися, особливо, якщо почнеться глобальне протистояння”, — сказав він.
З іншого боку, за словами політолога, Китай має військово-політичне та ідеологічне протистояння зі Сполученими Штатами.
“Не пряме. У випадку з Тайванем воно досить гостре, але без прямого військового зіткнення. І, звісно, це політичне протистояння між Китаєм і США може тривати й надалі. І з цього погляду Китай не зацікавлений у повній військовій поразці Росії, бо це послабить його позиції. Тому вони Росії допомагатимуть, але в обмежених масштабах. І вони, звісно, не хочуть, щоб Сполучені Штати, як вони вважають, перемогли в цій війні, в цьому конфлікті, тому й пропонують такий план — “а давайте замиримося, давайте, така бойова нічия””, — каже Фесенко.
Але, підкреслив політолог, Україну нічия не влаштовує.
“Нас влаштовує повне звільнення окупованих територій, щоб Росія пішла з нашої землі. Тому подвійна політика Китаю відображає його геополітичні інтереси, але вона не влаштовує Україну в тому сенсі, що, на жаль, не дасть змоги припинити цю війну. У цьому ущербність плану, який може бути підготовлений і представлений. Але, на жаль, половинчастість не є рецептом для припинення війни. Путіна може прибрати з України тільки сила”, — заявив він.
Політолог підтвердив, що в історії самого Китаю, японських загарбників змогла прибрати тільки сила з території Китаю, і ніхто з ними миритися не хотів, вони воювали до останнього, щоб звільнити свою землю від загарбників. Тоді стояло питання, що країна має бути вільною і незалежною, і вони це зробили.
“До речі, Росія використовувала ту саму стратегію, що і Японія тоді проти Китаю, — створення маріонеткової держави Маньчжоу-Го, а потім і пряма військова окупація. До того ж там були такі воєнні злочини, в Нанкіні, і багато чого іншого. Тому, так, китайцям треба нагадувати — не повторюйте помилок минулого. Тоді така сама стратегія використовувалася проти вас. Тому зараз не можна підтримувати такі ж агресивні дії Росії, які використовувалися свого часу проти Китаю. Абсолютно правильна аналогія. І, я думаю, що про це потрібно частіше нагадувати”, — резюмував Володимир Фесенко.
Читайте також: “Може бути неоднозначним”: чого чекати від мирного плану Китаю щодо України, спрогнозував Фесенко