У Росії почалася підготовка до президентських виборів 2024 року. За даними аналітиків Українського інституту майбутнього, у росіян знову не буде альтернативи. Після внесення змін до конституції Російської Федерації три роки тому в Путіна обнулилися всі попередні строки, і він знову балотуватиметься в президенти, інформує FREEДОМ.
Аналітики кажуть, що мета Кремля — використати всі вибори як плацдарм для зміцнення абсолютної влади Володимира Путіна.
“Увесь передвиборчий порядок денний у циклі 2023-2026 рр. формується і формуватиметься через призму невдалої української кампанії Путіна. Почавши з ідеї про те, що “спецоперація” має запобігти появі України, як “анти-Росії”, режим Путіна доходить до того, що починає будувати в Росії “анти-Україну”, — йдеться у статті Українського інституту майбутнього.
На 10 вересня цього року в Росії заплановано єдиний день голосування. Росіяни обиратимуть 21 губернатора, і голосуватимуть за законодавчі збори 16 суб’єктів Російської Федерації. Крім того, обиратимуть близько 6 тис. законодавців муніципальних утворень.
Російські політологи вже говорять про те, що кампанія триватиме в новій реальності і за її підсумками стане зрозуміло, які слова доходять до виборців, а які викликають недовіру.
“Змінилися виборці, змінилася епоха. Виборець робить вибір більш усвідомлено. Той, хто голосує, більше не готовий плутатися в незрозумілих фразах, він хоче отримати пояснення в простих і зрозумілих виразах: що кандидат планує зробити для поліпшення рівня життя. Це робить їхній вибір, з одного боку, більш усвідомленим, але з іншого, вимагає нову тональність — назвемо її “цинічною відвертістю”, на зміну “новій щирості”, — каже російський політолог Євген Мінченко.
Солдатські матері та вдови — категорія населення, яку російська влада вважає потенційною загрозою на майбутніх регіональних виборах. З осені минулого року саме вони ставали організаторами публічних акцій протесту. На одній з останніх жительки Татарстану скаржилися чиновникам, що їхніх чоловіків і синів відправили в зону бойових дій в Україну без спорядження.
“Їм доводиться йти на штурм, практично без озброєння, як “гарматне м’ясо”, водночас військовослужбовці армії в “ДНР” не йдуть у саме пекло з недосвідченими мобілізованими хлопцями, також на штурм спрямовують мобілізованих із роти забезпечення, які від самого початку навіть не готувалися під такі завдання”, — заявили протестувальниці.
Щоб купірувати невдоволення цієї частини електорату, російська влада може почати їхнє політичне висунення як кандидатів на регіональних виборах. Поява у списках до законодавчих зборів “кандидаток-матерів” прибере соціальну напругу і заодно зробить їх абсолютно керованими, вважає політичний експерт Тарас Загородній.
“Пам’ятаєте, як у Радянському Союзі були доярки, ткалі, яких для галочки садили депутатами, але вони нічого не вирішували. Тому вони гратимуть ось таку роль доярок і ткаль”, — зазначив він.
Президентські вибори РФ 2024 року мають стати головною електоральною подією циклу 2023-2026 років. Планується, що після них питання про “транзит влади” остаточно відійде — Путін буде йти на вибори, як безальтернативний кандидат, каже Загородній.
Ще п’ять років тому він думав про “наступника”, але невдалий розвиток війни в Україні, аж до ризиків військової поразки, позначив очевидну перспективу для правителя Росії: гарантією його фізичного виживання є знаходження не просто при владі, а — при абсолютній владі.
“Фактично все політичне поле зачищене, непотрібних людей там немає, ресурсів для того, щоб перемогти, теж немає, якщо це тільки буде рішення еліт, що потрібно позбуватися Путіна, а позбутися Путіна можна тільки фізично його усунувши. У диктатурах будь-яка розмова про транзит, розмова (!) навіть, думка про транзит влади завжди призводить до дестабілізації влади”, — каже політичний експерт.
Якщо не буде повалено режим, то вибори до Держдуми 2026 року відбудуться в умовах повного контролю, вважають експерти.
У нинішньому парламенті вже немає опозиції, немає дискусій і законодавчих ініціатив. Росія буде і далі закриватися від усього світу і деградувати, вважає російський опозиціонер Андрій Сидельников.
“У Росії немає ніяких виборів, інституту виборів як такого не існує в російській федерації на сьогодні і протягом довгих років і десятиліть. Влада РФ може робити все що завгодно, вона загалом оголошує так звані вибори і записує потім результат, який їм потрібен, який їм цікавий, і не важливо, як голосують люди, ми прекрасно розуміємо, що всі вибори фальсифіковані на догоду правлячій еліті”, — акцентує Сидельников.
Будь-які зміни в Росії можливі не внаслідок виборів, а тільки після повного усунення Путіна від влади — внаслідок смерті або державного перевороту, вважає Андрій Сидельников. Нову систему потрібно вибудовувати заново, зокрема й виборче законодавство, і готувати суспільство до вільних виборів, але поки в Росії буде легітимним режим із Путіним, це неможливо.
Читайте також: Путін — вічний президент країни, що воює: експерти дали прогнози щодо майбутніх виборів у РФ