Російські окупанти посилили репресії та готуються до оборони: про ситуацію на захопленій частині Запорізької області розповіли чиновники

Російські військові. Фото: inform.zp.ua

Запорізька область залишається розділеною на дві частини — окуповану і ту, що перебуває під контролем української влади. Намагаючись захопити весь регіон, російські окупаційні війська регулярно обстрілюють Запоріжжя. Найчастіше стріляють із зенітно-ракетних комплексів С-300, а також ракетами “повітря — земля”. Українські військові зазначають, що системи протиповітряної оборони не завжди встигають на них реагувати.

А в окупованих містах регіону — Мелітополі та Енергодарі — тривають репресії проти мирного населення. Найближчий пункт пропуску у Василівці не працює вже два місяці, через що люди не можуть виїхати з окупованої території.

Для Росії захоплена частина Запорізької області виконує логістичну та геополітичну функції. Так, через Мелітополь Росія пов’язує раніше окуповані території Криму і Донбасу. А в Енергодарі розташована Запорізька атомна електростанція, контроль над якою дає змогу Росії шантажувати ядерною катастрофою не тільки Україну, а й Європу.

Що зараз відбувається на окупованій частині Запорізької області? Наскільки серйозною є загроза гуманітарної чи екологічної катастрофи? На чому зосередилися російські окупанти в Мелітополі та Енергодарі? Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповіли:

  • Олег Буряк, голова Запорізької районної військової адміністрації (РВА);
  • Іван Федоров, міський голова Мелітополя;
  • Ольга Кошарна, незалежна експертка з ядерної безпеки.

Олег Буряк: Окупанти не перестають обстрілювати і “промацувати” Запорізький напрямок

— На лінії зіткнення в Запорізькій області — це приблизно 200 кілометрів — щоночі по всьому периметру лінії фронту йде провокаційна робота диверсійно-розвідувальних груп. Їхній склад у середньому до 15 осіб. Розвідку боєм вони проводять у різних напрямках. Намагаються таким чином “промацати” українську оборону на предмет мінних полів, різних прихованих кулеметних точок тощо. Вони намагаються знайти місце, де б могли якимось чином зайти [вглиб області] і поліпшити своє географічне положення.

У тимчасово окупованих Бердянську, Мелітополі, Токмаку окупанти заселяються в усі можливі приміщення. Це і школи, і училища, і будинки культури — все, що може бути, плюс розселяються по приватному сектору. Офіцерський склад розселяється у квартирах мирних жителів.

Окупанти завезли 3,5 тонни борошна у Василівку, плюс 3,5 тонни цукру, щоб готувати там “соціальний хліб”. Але при цьому ціла колона вишикувалася в бік Бердянська — великовантажні машини, які вивозять зерно. Якщо ворог наступає, то навіщо йому вивозити зерно із захопленої території, яке потрібно буде сіяти менше, ніж через місяць? А в них величезна черга з машин стоїть — кілька сотень метрів.

Це ще один доказ, що всі укріплення в районі Бердянська і Мелітополя спрямовані на те, щоб оборонятися, а не наступати.

У Василівці російські окупанти використовують лікарні як військові шпиталі. Вони привозять лікарів із Криму та Росії, тому що медперсоналу практично не залишилося на окупованих територіях. І виходить, що там медичну допомогу цивільні люди отримують у другу чергу. Тобто спочатку окупанти лікують своїх, а потім уже цивільних.

Іван Федоров: Паспортизація стала атрибутом терору проти мирного населення Мелітополя

— У Мелітополі зростає кількість російських військових. Цього тижня приїхали навіть військовослужбовці, мобілізовані з Примор’я, з Владивостока, вони розселяються на території міста і Мелітопольського району. Також ми бачимо, що в населені пункти навколо Мелітополя продовжують приїжджати і “вагнерівці”, і “кадирівці”. Бачимо інтенсифікацію на об’їзній Мелітополя — вони ведуть регулярне перекидання своїх військових частин з боку Криму в бік Запорізької лінії фронту.

Тобто на сьогодні ми бачимо інтенсифікацію, переміщення як особового складу, так і військової техніки.

Вони майже всі склади будівельних матеріалів уже вивезли, щоб будувати свої оборонні споруди. Уже розбирають недобудовані міські будівлі. Із цих будматеріалів будують лінії оборони в кілька ешелонів від Запорізької лінії фронту. Тому сьогодні точно йде підготовка до оборони. Що стосується накопичення сил, то вони також збільшуються.

Сьогодні для російських військ одна з ключових магістралей, через які вони доправляють боєприпаси і важке озброєння — залізнична. Вони чітко розуміють, що автомобільним транспортом вони не можуть все перевезти, тому що 70% автомобільного трафіку з Росії до тимчасово окупованого Криму ведеться безпосередньо через Мелітополь. Наші спецслужби і ЗСУ відразу ж простежують ці шляхи. Тому сьогодні для росіян втрата залізничної артерії — це, звичайно ж, великі складнощі в доставці військових вантажів як до Запорізької, так і до Донецької ліній фронту. Я впевнений, що логістика в них буде псуватися і далі.

Після успішних операцій з ліквідації російських військових на окупованій території з їхнього боку посилюються фільтраційні заходи. І сьогодні вони переходять до нового формату “фільтрації”. Раніше вони блокували в’їзд і виїзд із населених пунктів тільки після ліквідацій своїх. А ось із 1 березня на тимчасово окупованій території вони запроваджують правила отримання перепусток. Наприклад, щоб виїхати з Мелітополя до Бердянська, необхідно буде отримувати перепустку. Особливо цинічно те, що такі перепустки видаватимуть тим, у кого є російський паспорт. А ми розуміємо, що у 95% жителів тимчасово окупованих територій російського паспорта точно немає. Тобто сьогодні формується резервація, і наші жителі не зможуть просто переміщатися між містами навіть у тимчасовій окупації. Я вже не кажу про те, що вони не зможуть виїжджати на підконтрольну Україні територію.

Сьогодні Мелітополь — це найбільша в’язниця в Європі, де залишилося приблизно 50-60 тисяч мирних мешканців, які не можуть виїхати, тому що всі евакуаційні та гуманітарні коридори не працюють.

З червня-липня тим, хто не отримав російські паспорти, відніматимуть із заробітної плати не 13%, а 36% прибуткового податку. Тим самим окупанти визначають людей першого і другого сорту. Нібито 36% — це оподаткування для іноземців.

Росіяни обманюють навіть тих жителів, які їм повірили. Наприклад, бюджетникам, які погодилися працювати на російську владу, з грудня не платили заробітну плату, і лише днями її пообіцяли. Україна зі свого боку виконує всі зобов’язання перед своїми жителями.

Сьогодні жодна здорова людина не їде на територію тимчасово окупованої Запорізької області, бо розуміє, що рано чи пізно звідти доведеться тікати. Адже у ЗСУ зовсім інші плани. Але, на жаль, росіяни посилюють терор проти місцевих мешканців, починаючи від примусової паспортизації, яку вони ведуть за багатьма напрямками, і закінчуючи тим, що продовжують тероризувати батьків, якщо їхні діти хочуть навчатися дистанційно за українською програмою.

На жаль, наших жителів використовують як живий щит. Наприклад, 10 лютого через роботу російського ППО постраждали щонайменше 10 будинків, у яких знесло дах. Це сталося тому, що росіяни залишають свої гармати в безпосередній близькості до житлових кварталів. Вони розміщують свої склади боєприпасів у підвалах шкіл.

Мелітополь сьогодні живиться водою з артезіанських свердловин, які доставляють воду приблизно за 20 кілометрів від самого міста. Якщо падає рівень води в Каховському водосховищі та Дніпрі, то вода малими річками просто піде зі свердловин. Екологічна катастрофа може торкнутися і Мелітополя.

Але значно важливіша ситуація зараз навколо Запорізької атомної електростанції. Рівень води у водосховищі опускається все нижче – майже до критичного. А це питання охолодження Запорізької АЕС. Тому сьогодні ми розраховуємо на міжнародні організації, які допоможуть Україні відновити контроль над ЗАЕС.

Зараз у міській лікарні Мелітополя замість 190 ліжок розставлено понад 200. Росіяни використовують наші лікарні частково як базу для себе. Вони привозять туди ненадовго своїх поранених військових. Їм надають допомогу буквально за кілька годин і забирають. Але доступ цивільних до лікувальних закладів суттєво обмежений. До того ж накладається й те, що медикаментів немає. Вони в аптеках вкрай дорогі, а в лікарнях навіть фізрозчину немає для того, щоб рятувати наших людей.

У місті створено нову комісію, яка ходить по квартирах і проводить облік житла. “Інвентаризація” має такий вигляд: вони приходять у квартиру і, якщо власник фізично присутній і показує документи, вони ставлять якусь позначку в себе в документах. Якщо присутній не власник, але документи є, вони вимагають власника, щоб поставити таку саму позначку. Якщо немає власника, то вони записують цю квартиру в чергу на “націоналізацію”. Також є категорія людей, які є власниками нерухомості, мають документи, але в них немає паспорта РФ. Якщо до 1 липня в них не з’явиться паспорт Росії, то не буде можливості зареєструвати цю нерухомість, утім, як і авто.

У місті тривають переслідування. Просто, якщо жителі стоять у черзі й розмовляють про підтримку України, про дурість і злочинність “спеціальної військової операції”, їм присуджують штраф. Звісно ж, підслухали і донесли, бо величезна кількість переодягнених російських спецслужбовців перебувають у наших населених пунктах, містах і громадах. Наприклад, якщо в людей під час обшуку знаходять якусь українську символіку, не важливо — просто прапор чи одяг з українською символікою, то цих людей можуть заарештувати і дати їм кілька років позбавлення волі. Конкретні факти цього судилища є.

Ольга Кошарна: Навіть російські атомники не хочуть працювати на ЗАЕС

— Поруч із Запорізькою АЕС, на промисловому майданчику, розташований ставок-охолоджувач зі спеціальними розбризкувальними пристроями. Площа поверхні цього ставка-охолоджувача — 8 квадратних кілометрів. Щоб підживлювати цей ставок, є канали, які з’єднують із Каховським водосховищем. Навіть зупинені реактори, які не виробляють електроенергію, необхідно охолоджувати, бо там міститься відпрацьоване паливо. Необхідно підтримувати певну температуру. Крім усього, шість басейнів витримки при кожному реакторі (у них зберігається відпрацьоване паливо) також потребують холодної води.

Запорізька АЕС не працює з весни через відсутність вугілля, тож є ще ризик втрати зовнішнього енергопостачання. Також є ризик збільшення людських помилок, бо там зараз працює мінімальна кількість співробітників. Росіяни не можуть завести своїх, хоча вони з Калінінської станції шляхом погроз завезли свій оперативний персонал. Але їм треба вчитися керувати нашими модернізованими реакторами. Коли продовжували строки експлуатації, блочні щити управління були замінені на щити українського виробництва. І тому російському персоналу потрібно перенавчатися, але наші інструктори відмовляються це робити.

В Енергодарі після того, як на початку лютого підірвався автомобіль із колаборантом [експоліцейським Євгеном Кузьміним], посилилися репресії. Співробітники ФСБ проводять обшуки у людей у квартирах, розкривають гаражі, шукають зброю, перевіряють телефони. Ситуація дуже важка в місті. З Енергодара не випускають незгодних. Керівників середньої ланки, які обіймали посади ще до війни, змушують працювати. Їм погрожують, зокрема тим, що членів їхніх сімей будуть катувати. А такі випадки були.

Читайте також: Росіяни накопичують сили і готуються до оборони на окупованій частині Запорізької області, — Федоров

Прямий ефір