Засновника приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” Євгена Пригожина витісняють із російського інформаційного простору. За словами політологів, учасникам російських телевізійних ток-шоу доручили більше не згадувати про цю ПВК і її творця, якого називають “кухарем Путіна”, повідомляє FREEДОМ.
Джерела, близькі до Кремля, вважають, причина в тому, що, “Пригожин непередбачуваний і його трохи бояться””. Аналітики зазначають, за останній рік “кухар Путіна” став медійною особистістю.
“Його, звичайно, можна вимкнути. Хоча він, звичайно, наростив харизму і ресурси. І це дуже серйозна фігура, дуже симптоматична для цього часу, де насильство припустиме, де образ мачо, який посидів у в’язниці, стає образом справді нового героя Росії”, — сказав в інтерв’ю Radio NV науковий співробітник Фонду Карнегі Андрій Колесніков.
Сам Пригожин заявляв про відсутність будь-яких політичних амбіцій, проте його бурхлива піар-активність свідчила про зворотне.
Пригожин відкрив сучасний центр імені своєї армії для винахідників, проєктувальників та ІТ-фахівців, критикував військове керівництво Росії, губернатора Санкт-Петербурга і закликав знищувати еліти, які виступали проти російсько-української війни. Видання Bloomberg писало, що подібні дії були сприйняті як загроза.
“Річ у тім, що Пригожин дуже сильно розхитує владну вертикаль, він, у принципі, руйнує тканину держави зараз зі швидкістю, недоступною жодному російському опозиціонеру — ні Навальний, ні Яшин поруч не стояли. Розумієте, влада держави, особливо в авторитарних країнах, тримається на ієрархіях, бюрократія живе в межах ієрархії, без ієрархії її не існує — це опорна конструкція. А Пригожин демонстративно, публічно, люто перекидає ці ієрархії”, — сказав російський політолог і політтехнолог Аббас Галлямов.
Експерти впевнені, що Пригожина давно цікавить влада, і його вибір способу, як її отримати, очевидний.
“Пригожин — це дивовижний феномен, він як політична тварина, яка дуже класно спілкується з цими пацанами. У нього там є тюремний термін за плечима, він знає, як знайти спільну мову з цими нещасними “зеками”, яких витягли на війну в обмін на те, що їм скинуть термін і скасують судимості. З іншого боку, звісно, це фігура – аватар Путіна і його дні дорівнюють дням Путіна”, — сказав шеф-редактор, ведучий каналу “Ходорковський Live” Дмитро Єловський.
Зараз спостерігається деяке “охолодження” у відносинах Пригожина з президентом Росії. Його відлучили від вербування ув’язнених, Путін ухвалив низку рішень, проти яких виступав власник “Вагнера”. І тим не менше, Кремлю все ще потрібен Пригожин.
“Він потрібен Путіну для того, щоб воювати. Потім на це ядро нашарувалося багато інших смислів політичних, але насамперед, від самого початку, він просто людина, яка повинна воювати, яка повинна виправляти ті помилки, яких припустилася російська армія”, — сказав Галлямов.
Однак розраховувати на те, що Пригожин зіграє окрему роль у російській політиці, не доводиться. Експерти вважають, його доля — вічна “друга скрипка”.
“Створюючи цю приватну армію, поки він створює її для Путіна і підвищує свою якусь апаратну політичну вагу. Але самостійно він грати не зможе, тому що його не приймає еліта, різна причому — що політико-управлінська, що економічна, що інтелектуальна, і його не приймає армія. Це важливо, він з армією в поганих стосунках, і йому це рано чи пізно пригадають. Головна мета його — створити цю армію, а потім просто її комусь подорожче продати для внутрішньовидових внутрішньополітичних розборок”, — вважає політолог Ігор Рейтерович.
Читайте також: “Пруть, як зомбі, йдуть просто на смерть”: як воюють “вагнерівці”, розповіли українські захисники (ВІДЕО)