Російські військові посилили обстріли Харкова. Окупанти цілеспрямовано руйнують місто й область, а також тероризують місцевих жителів. Лише за тиждень із 5 до 12 лютого місто зазнало чотирьох потужних атак із боку армії противника, 14 осіб дістали різні травми та поранення. Пошкоджено промислові підприємства, виш, Центральний парк культури та відпочинку, інфраструктурні об’єкти та житлові будинки харків’ян. Попри практично щоденний терор з боку російських військ, мешканці продовжують боротися і залишаються в рідному місті, допомагають українській армії та записуються добровольцями до нових підрозділів “Гвардії наступу”, інформує FREEДОМ.
У неділю вранці, 5 лютого, російські війська вдарили двома ракетами С-300 по Київському району Харкова. Один зі снарядів, які окупанти запустили з території Бєлгородської області, влучив в університет міського господарства. Унаслідок обстрілу поранення дістав охоронець, сама будівля дуже сильно постраждала. За словами ректора вишу, це вже третє влучання з початку війни.
“Центральний корпус — зруйновано три поверхи, у дворі — серйозні проблеми з корпусами, які близько стоять. Вікна вилетіли, двері. Обладнання знищено”, — розповів про наслідки ракетного удару ректор Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова Володимир Бабаєв.
Інша ракета влучила у фундамент житлового будинку, було поранено чотирьох людей.
“Ми навіть не зрозуміли та на час не стали дивитися. Вибух був найсильніший! В одну мить це сталося. Врятувало нас те, що на нас меблі падали, і за рахунок них ми живі залишилися. У мене тут ще подружка, її швидка зараз забрала, її поранило склом. Ну, а так, у принципі, ні вікон, нічого. Забираємо, що можемо, і евакуюємося далі”, — ділиться спогадами мешканка Харкова Людмила Крилова.
Рятувальники та поліція на місці з перших хвилин оперативно розбирають завали й надають допомогу постраждалим. Начальник поліції Харківської області Володимир Тимошко впевнений, удар по житловому будинку в центрі Харкова і вишу, де поблизу немає жодних військових об’єктів — черговий терористичний акт проти мирних жителів.
“Знову, вкотре, завдали о 8 ранку удару по центру міста. Чому о 8-й? Щоб людей було більше на вулиці. Чому в цей час і чому по центру міста? Щоб було більше втрат серед мирного населення. Посіяти паніку, показати, що вони можуть це, що вони просто цинічні до будь-яких людських втрат були, є і будуть!” — наголосив начальник Головного управління Національної поліції в Харківській області Володимир Тимошко.
7 лютого вночі, після початку комендантської години, по Харкову випустили шість ракет С-300: чотири з них влучили в промислове підприємство, решта — в Центральний парк культури та відпочинку. Обійшлося без жертв і постраждалих. Вранці співробітники прокуратури, зібравши речові докази на місці влучання, повідомили: сумнівів, звідки були випущені ці ракети, у них немає.
“Згідно з траєкторією, характером влучання і відповідним вектором, а також з тим, що крони дерев пошкоджено з одного боку, можна з упевненістю сказати, що ці ракети було випущено саме з Бєлгородської області”, — заявив прокурор Харківської міськрайонної прокуратури Роман Петренко.
Улюблене місце відпочинку харків’ян — Центральний парк — під прицілом російських окупантів з перших днів війни. Вирва від останнього удару глибиною понад два метри, грудки землі розкидані алеями, вибухом знищено червонокнижні дерева.
“Нас активно обстрілювали з РСЗВ: це “Торнадо” і “Урагани”, “Гради”. І таких влучень було близько 70 по території парку. Це вдруге в нас влучили ракетою, тип, наскільки я розумію, ще з’ясовують. Але на початку вересня — наприкінці серпня в нас було влучання в наш господарський двір ракетами С-300, вони знищили розсаду ялинок. Сьогодні їм, напевно, захотілося знищити наші вікові, столітні дуби”, — зазначив спікер Центрального парку культури та відпочинку Харкова Андрій Кравченко.
10 лютого о 4 ранку — чергова атака: окупанти випустили по Харкову 10 ракет, усі влучили по критичній інфраструктурі. Через шість годин — новий удар по місту, попередньо, ракетою “Калібр”, націленою на об’єкти життєзабезпечення міста. Унаслідок чергового злочину росіян постраждали вісім харків’ян, усі вони — у лікарні, двоє — у важкому стані.
Наступного дня, 11 лютого, — нові удари ракетами С-300 з території Бєлгородської області. Ціль — одне з промислових підприємств і складські приміщення українського поштового оператора. Осколкові поранення середньої тяжкості отримав охоронець. Терор Харкова у себе в Telegram-каналі прокоментував начальник Харківського гарнізону Сергій Мельник.
“Правоохоронці вже зафіксували черговий злочин російських терористів і проводять відповідні слідчі дії. Якщо хтось там у Росії вважає, що йому вдасться уникнути покарання за це, він дуже помиляється. Як на полі бою, так і в рамках майбутнього трибуналу, відповідальність настане всім. Від керівників режиму до кожного, хто своєю мовчазною згодою допускає цей терор”, — написав він.
Ситуація в Харківській області — також напружена. Під щоденним вогнем російських військ перебувають мешканці деокупованих міст поруч із російським кордоном. Це Куп’янськ, Вовчанськ та прилеглі до них населені пункти.
Попри нещадні руйнування і людські жертви, на Харківщині триває широка кампанія з набору добровольців до нових підрозділів “Гвардії наступу”. 47-річний житель Мерефи В’ячеслав Маслов прийшов до Центру надання адмінпослуг, щоб дізнатися, як потрапити до штурмової бригади. У минулому він — співробітник поліції. Маслов вирішив, що не може сидіти склавши руки, коли його рідний край знищують.
“Хотілося мені в “Лють”, тому що я ветеран Національної поліції. Потім думаю, ну, я там уже був, хочеться чогось новенького, щось змінити в житті, а я ще прикордонником не був, і вирішив стати до лав прикордонної служби”, — зізнався доброволець В’ячеслав Маслов.
Насамперед до штурмових бригад залучатимуть високомотивованих і патріотично налаштованих громадян, кажуть військові. У Харкові та області з цим питанням немає проблем — служити хочуть навіть пенсіонери, жінки та діти.
“Навіть школярі приходили й цікавилися, як потрапити до “Гвардії наступу”, але в нас є віковий бар’єр — від 18 до 60 років. Також приходили й ті, кому 60 і за 60 років. Жінки також приходять, їх певна кількість, але ми їхні кандидатури розглядаємо за вузькоспрямованими спеціальностями — це кухарі, фельдшери, зв’язківці. Чому? Тому що ці підрозділи будуть виконувати завдання безпосередньо в районах проведення бойових дій, і це більше справа чоловіків”, — пояснює заступник начальника відділу комплектування в Харківській області Сергій Степанов.
Отримати консультації та записатися до “Гвардії наступу” можна в п’яти Центрах надання адмінпослуг Харківської області: у Богодухівському, Чугуївському, Харківському, Лозівському та Красноградському районах.
Читайте також: У Харківській області найгірша ситуація — в Куп’янському районі: про обстріли та гуманітарну складову повідомили в облраді