Санкції проти Росії повинні стати більш ефективними. Білий дім прямо попереджає торгових партнерів Росії про наслідки ведення бізнесу з країною-агресором. І першим регіоном, на який Вашингтон звернув пильну увагу, став Близький Схід, інформує FREEДОМ.
Високопоставлений чиновник Міністерства фінансів США прибув до Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ), щоб попередити регіональний бізнес — допомога Кремлю в обході санкцій не залишиться без наслідків.
У цьому разі йдеться про вторинні санкції. Наприклад, якщо російський банк перебуває під первинними санкціями США, він не може працювати на американському ринку. Однак може працювати з банком в ОАЕ або в Туреччині. Тепер же Вашингтон закриває і цю “лазівку”, навіть якщо така діяльність здійснюється за межами території Сполучених Штатів.
“Такі санкції змушують країни та організації обирати між країною, на яку поширюються санкції, і США, але не між обома. США продовжать використовувати всі наявні інструменти, щоб унеможливити ухилення від санкцій, яке підтримує військову машину Путіна”, — сказав в інтерв’ю CNN керівник відділу санкцій в Асоціації сертифікованих фахівців із боротьби з відмиванням грошей (ACAMS) Джастін Вокер.
Раніше США вже застосовували санкції до юридичних і фізичних осіб в Об’єднаних Арабських Еміратах за спробу обійти обмеження. Йдеться про дві авіатранспортні компанії, які співпрацювали з іранською фірмою, що потрапила під санкції. Компанії перевозили іранські безпілотники, персонал і супутнє обладнання з Ірану в Росію.
За словами Вокера, Сполучені Штати відстежують, як Кремль обходить санкції, торгуючи з країнами Близького Сходу.
“Взаємодіючи з російськими компаніями, які потрапили під санкції, турецькі підприємства і банки можуть наражати себе на ризик санкцій і потенційну втрату доступу до ринків G7”, — заявив заступник міністра фінансів США з питань тероризму та фінансової розвідки Брайан Нельсон під час виступу на засіданні Асоціації банків Туреччини.
Крім того, Вашингтон турбує і зростання експорту з Туреччини в Росію технологій “подвійного призначення”, — електроніки та напівпровідників, які, за словами американських чиновників, можуть бути використані російським військово-промисловим комплексом.
Експерти з торгівлі зазначають, що Сполучені Штати мають намір позбавити російські збройні сили доступу до передового обладнання та технологій. Тому Вашингтон може запровадити вторинні санкції щодо турецьких підприємств, які все ще торгують із Росією.
“Питання прикриття цих лазівок для обходу санкцій, через такі країни, як Туреччина, на мою думку, або за рахунок політичних домовленостей із керівництвом Туреччини, або за рахунок тих самих вторинних санкцій”, — говорить Олександр Лисенко, член Міжнародної експертної групи з санкцій.
Крім того, за повідомленням Wall Street Journal, під санкції можуть потрапити і турецькі банки, які російська еліта використовує як безпечний притулок для своїх активів. А поки що в казначействі США закликали турецьких банкірів посилити перевірки капіталу, що надходить із Російської Федерації.
“Перевірка повинна також виявляти компанії, які російські та білоруські суб’єкти, які перебувають під санкціями, використовують як прикриття”, — акцентував Брайан Нельсон.
Тим часом Кремль шукає нових партнерів для обходу санкцій. Так, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров під час свого візиту до Багдада заговорив про “життєву важливість” двосторонніх економічних відносин з Іраком. Однак іракський колега Лаврова, Фуад Хусейн, планує спочатку обговорити це питання з Вашингтоном.
“Коли ми кажемо, що обговоримо цю проблему з американською стороною, це означає, що існують санкції, які не повинні бути накладені на іракську сторону. Тому що співпраця з російськими компаніями триває, і в Іраку активно працюють російські компанії”, — резюмував Хусейн.
Також через санкційне обмеження цін на російську нафту РФ прагне знайти нові експортні шляхи продажу палива.
За словами ізраїльського аналітика Амі Даніеля, який займається аналізом даних у морській галузі, Росія приваблює власників і операторів танкерів преміальними ставками. А сама передача нафти відбувається в міжнародних водах. Ці схеми обходяться Москві в рази дорожче, і вони складніші. Крім того, як стверджують експерти, ця практика торгівлі поза межами міжнародного права — на межі піратства.
Читайте також: Закрити всі лазівки: що передбачає 10-й пакет санкцій ЄС і скільки втратить Росія (ВІДЕО)