Іран модифікував дрони-камікадзе — наскільки вони стали небезпечнішими (ВІДЕО)

Уламки іранського дрона у Білій Церкві. Фото: uatv.ua

Росія вже випустила по українських містах і селах 660 іранських безпілотників. Іран їх модифікував, і дрони-камікадзе “Шахед-136” тепер мають осколкову бойову частину. Такі висновки, після спільного дослідження, зробили аналітики міжнародної неурядової організації “Центр вивчення збройних конфліктів” та українські військові, інформує FREEДОМ.

Іранськими дронами Росія регулярно атакує об’єкти цивільної інфраструктури та житлові будинки українців. І якщо на початку нові для української ППО цілі завдавали серйозних руйнувань, то тепер переважну більшість “Шахедів” вдається збити.

Виробник поставив завдання — збільшити радіус ураження і завдані збитки. Тому поверх вибухівки наклали додатковий шар із металевими фрагментами.

За даними дослідження збитого недалеко від Одеси дрона, вражаючі елементи зроблені з дешевої сталі. На думку аналітиків, це підвищить шкоду, яку завдають об’єктам інфраструктури. Але для людей небезпека ще більша. А особливе розташування шару з металевими фрагментами, робить з нього буквально “пояс шахіда”. За словами експертів, це прискорить постачання Україні західних зенітних противодронових систем.

“Там пряма аналогія того, що вони роблять із поясами шахідів — цих самогубців, які заходять у якісь великі скупчення людей, себе підривають і таким чином завдають величезної шкоди. Тому всі прекрасно розуміють, що вона буде спрямована проти цивільної інфраструктури, не проти військової. Оскільки військові ніколи в нас не скупчуються у величезній кількості. Тому так, дійсно, це допоможе нам отримати засоби ППО”, — каже військовий експерт Павло Нарожний.

Попри примітивність конструкції, іранські дрони-камікадзе — небезпечна зброя. Насамперед, за рахунок свого надзвичайно простого і дешевого виробництва. За заявами командувача іранських ВПС Хаміда Вахеді, за попередній рік ефективність їхніх дронів зросла на третину. І допомогло цьому їхнє бойове застосування в Україні. Росія, за даними розвідки, купила в Ірану 1 750 безпілотників.

Безпілотники Кремль видає за російські, називаючи модель “Герань”. Але всьому світу очевидно, що це іранські “Шахеди”. За їх поставку Тегеран розраховує на певні преференції. Тим паче, що інших постачальників у Москви немає.

“Насамперед це, звісно, політичний союз, де Росія видається зручним союзником для прикриття Ірану в міжнародних організаціях, а також у Раді безпеки ООН для недопущення розширення санкцій або продовження санкцій. Потім, звичайно ж, це досвід спільної війни в Сирії. Це, безсумнівно, питання, пов’язані з антиамериканізмом. І четверте це, звісно ж, ось це військове співробітництво, яке передбачає, зокрема, можливий обмін або продаж російських ракет і винищувачів в обмін на іранські ракети”, — каже директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Послугами Ірану планує скористатися і Китай. За даними агентства Iran International, Пекін уже незабаром може отримати партію з 15 тис. безпілотників. Така взаємодія між різними диктатурами не залишається поза увагою розвинених демократій.

За даними Bloomberg, країни G7 планують запровадити санкції проти Китаю, Ірану та Північної Кореї за підтримку Росії. Про небезпеку об’єднання автократій, під час свого виступу в Європарламенті говорив і президент України Володимир Зеленський.

“Ця тотальна війна зараз, розв’язана Росією, — вона не тільки за територію в тій чи іншій частині Європи. Її загроза не тільки в тому, що є диктатор із шаленими запасами радянської зброї і підживленням зброєю від інших диктатур, зокрема від іранського режиму”, — заявив він.

Раніше Росія заявляла про плани відкрити на своїй території завод з виробництва іранських дронів. Тегеран категорично спростовує причетність до цього проєкту.

Читайте також: Росія намагатиметься використовувати іранські “Шахеди” максимально густими хвилями під час атак, — Гуменюк

Прямий ефір