Переважна більшість громадян країн Європейського Союзу підтримують постійну допомогу Україні. Про це свідчать дані міжнародного проєкту регулярних опитувань громадської думки Eurobarometer (“Євробарометр”). Троє з чотирьох європейців погоджуються з фінансовою, військовою та гуманітарною допомогою ЄС Україні, а також із санкціями проти Росії, повідомляє FREEДОМ.
Так, Євросоюз планує посилити санкції проти Росії до 24 лютого — річниці російського повномасштабного вторгнення до України. Про це заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час свого візиту до Києва. За її словами, штрафні заходи, що вже діють, завдали економіці Росії значної шкоди: одна лише цінова стеля на російську нафту обходиться Москві в 160 млн доларів на добу.
“Росія зазнає масштабного стратегічного провалу, але Україна витримує і вибудовує свій шлях до Європейського Союзу. Річ у тім, що ми тут, на 24-му саміті Україна – Євросоюз, під час війни. Те, що ми будуємо, обговорюємо і розвиваємо майбутнє України в Європейському Союзі — це більше, ніж тисяча слів”, — заявила фон дер Ляєн.
Євросоюз активно підтримує Україну від першого дня повномасштабного агресивного вторгнення Росії. Загальна сума допомоги, яка включає постачання озброєння, гуманітарних вантажів і фінансової підтримки з боку ЄС, уже сягнула майже 60 млрд євро.
“Ми там, де потрібна наша присутність. Ми також робимо це, щоб вийти на діалог. Я не згодна з тими, хто каже: “Підтримуючи Україну, ви продовжуєте війну”. Це неправда. Якби ми не підтримали Україну, у нас був би не мир, а вторгнення”, — сказала прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні.
Eurobarometer провів опитування на замовлення Європарламенту в усіх 27 країнах-членах ЄС. Жителів європейських міст запитували — чи схвалюють вони позицію Євросоюзу щодо підтримки України? Серед тих, хто дав ствердну відповідь, третина респондентів додала — рішуче підтримують.
Результати останніх виборів у Європі свідчать про те, що найбільшою популярністю серед населення користуються кандидати, які підтримують Україну. Президентом Чехії 28 січня став проукраїнськи налаштований Петр Павел. Одразу після виборів він заявив, що західні країни мають передати Україні будь-які види зброї для захисту від російської агресії, крім ядерної.
“Заходу потрібно більше сміливості, оскільки деякі країни займають дещо стриману позицію щодо постачання сучасної зброї. Якщо ми дотримуємося єдиної точки зору, у нас більше шансів на успіх. Ми повинні діяти спільно з цих питань”, — сказав президент Чехії Петр Павел в інтерв’ю телеканалу France 24.
Війна проти України може спонукати Швейцарію змінити формат її нейтралітету. До парламенту країни внесено проєкт закону, який дозволив би Німеччині, Іспанії та Данії поставити Україні боєприпаси, вироблені у Швейцарії, а також продати Польщі, Словаччині та Чехії танки Leopard (“Леопард”) натомість танків, які ті планують передати Києву. Ще рік тому, до повномасштабного нападу Росії на Україну, подібні дискусії у Швейцарії були б неможливі.
“Ми не можемо відмовитися від нейтралітету Швейцарії, але нам необхідно обговорити, які в нас є можливості для підтримки країн, що обстоюють ті самі демократичні цінності, що й Швейцарія”, — заявила депутатка від Вільної демократичної партії Швейцарії Майя Рінікер в інтерв’ю агентству Bloomberg.
У Латвії зросла кількість громадян, які підтримують Україну в її боротьбі проти Росії. Зараз це 82% населення. Ще в березні 2022 року таких було 76%. Це дані опитування центру ринкових і соціальних досліджень Latvijas Fakti. Країни Балтії за рейтингом видання Forbes — Латвія, Литва та Естонія — увійшли до шістки найдружніших до України країн поряд із Польщею, США та Канадою.
“Ми повинні мати на увазі, що у нас трохи закінчуються наші запаси, і саме тому ми в Литві говоримо про закупівлю військової техніки для підтримки України, а також обговорюємо додаткові можливості ремонту військової техніки українців, яку було пошкоджено під час війни”, — повідомив президент Литви Гітанас Науседа.
Для Європи важливо, щоб Україна виграла цю війну. Альтернативи немає. Тому лідери країн ЄС продовжують постачання зброї, засобів ППО, артилерії і танків, щоб українські війська змогли зупинити Росію.
Читайте також: Прийняття України до ЄС — це і в інтересах усієї Європи, — Гончаренко перелічив ролі країни