Російський Центробанк готує громадян до зростання цін на 20% і падіння виробництва в країні. Згідно з опублікованими даними відомства, спад у російській економіці триватиме протягом 2023 року. А західні санкції вже позначилися на пересічних росіянах, повідомляє FREEДОМ.
За прогнозами Міжнародного валютного фонду (МВФ), економіка Росії, попри безпрецедентні міжнародні санкції, вже цьогоріч може відновити своє зростання на 0,3%. Але експерти вважають, що ці прогнози необґрунтовані, і справи в російській економіці йдуть набагато гірше.
“Попри санкції, росіяни показують, що у них усе добре. І це найважливіше тут, тому що МВФ засновує свій прогноз на даних, які їм дає російський центральний банк. А росіяни зараз не просто так засекретили усю статистику. Тому, найімовірніше, ті дані, які вони дають, вони набагато оптимістичніші, ніж насправді”, — каже економіст та інвестиційний банкір Сергій Фурса.
Так, за даними Росстату за підсумками минулого 2022 року, реальні доходи росіян скоротилися на 1,7%. Для порівняння — 2015 року, коли економіка Росії відчула основний удар санкцій за окупацію Криму, цей коефіцієнт становив 4%. Разом із цим, заробітна плата, згідно з офіційною статистикою, цього року скоротилася на 1,5%. Однак, за словами експертів, щомісячні дані щодо зарплат, які публікує Росстат, малоінформативні.
“Щомісяця компанії здають до Росстату звіт, у якому повідомляють, який у них фонд оплати праці і яка середньооблікова чисельність співробітників. Росстат ділить одне на інше й отримує середню зарплату. Тобто умовний “Газпром” склав зарплату умовного [глави компанії Олексія] Міллера і гардеробника у віддаленому офісі — і все поділив. Якщо, наприклад, начальнику зарплату підвищили, а гардеробникам знизили, середнє значення може і зрости”, — розповів економіст і фахівець із російського ринку праці Володимир Гімпельсон в інтерв’ю виданню “Медуза”.
Крім того, складно визначити і реальний рівень безробіття в Росії. Адже за словами експертів, навіть масові звільнення практично не впливають на загальну статистику.
“Уявімо собі, що з п’яти мільйонів [зайнятих в обробній промисловості] звільнили 30%. Це величезна цифра — таке, звичайно, можна уявити. Це приблизно 1,5 млн осіб. Із них половина знайдуть роботу або підуть із ринку [праці], а половина, можна уявити, стануть безробітними. Це величезна цифра, але ці 750 тисяч осіб — близько 1% усієї робочої сили. Ну, тоді в нас безробіття зросте з 4 до 5%. І що? І нічого”, — сказав Гімпельсон в інтерв’ю виданню “Медуза”.
А витрачати гроші росіяни стали в рази менше. Судити про це дозволяє статистика роздрібної торгівлі. Від березня минулого року показники погіршуються. Тільки за підсумками жовтня продажі продуктів впали на понад 4%, а непродовольчих товарів — на 14%. Причини — санкції, масова еміграція і вивезення капіталу з Росії.
“Через міграційний відтік внутрішній попит продовжить скорочуватися 2023 року, і в поєднанні з імовірним спадом інвестицій це може призвести до падіння ВВП на 6,5% за підсумками 2023 року. Зниження експортного потенціалу — також серйозний фактор ризику для перспектив зростання в майбутньому році”, — наводиться цитата головної економістки “Альфа-банку” Наталії Орлової у статті для Центру макроекономічного аналізу та короткострокового планування.
Більш оптимістичні прогнози наводять у Мінекономрозвитку РФ. За даними відомства, падіння ВВП становитиме не більше 3%. Такий оптимізм пояснюють зростанням китайських інвестицій та експорту в РФ. Водночас падіння російської економіки Банк Росії оцінює в межах від 1 до 4%.
“Я думаю, що російська економіка все-таки продовжить сповзання, продовжить іти шляхом примітивізації та деградації. Ми бачили, що чим ближче до кінця року, тим більше прискорювалося падіння російського ВВП. Тому немає жодних причин для того, щоб у І кварталі ситуація раптом розвернулася і замість прискорення падіння росіяни продемонстрували зростання. Це не буде падіння на 20-30%, звичайно, але це буде все одно болісно для економіки”, — коментує Фурса.
Також болісно вдарять по російському бюджету санкції на енергоносії. За прогнозами за цей рік, втрати складуть близько 160 млрд доларів. А це майже 6% російського ВВП. За очікуваннями економістів, дефіцит бюджету призведе до ослаблення рубля і подорожчання імпортних товарів.
“5 лютого завершили санкційний етап на російські нафтопродукти, російський бюджет втрачає дуже багато грошей. Для прикладу, нафтогазові доходи російського бюджету в січні цього року вдвічі менші, ніж у січні торік”, — повідомив економіст та інвестиційний банкір.
Крім скорочення нафтогазових доходів і зростання інфляції, зниження внутрішнього попиту і проблем на ринку праці, на російську економіку очікують складнощі з кредитуванням. Так, уже цьогоріч Центробанк Росії планує стримувати кредитування, а це обмежить надходження грошей до економіки РФ ще одним каналом — кредитним.
Читайте також: Повернення до епохи застою — ринок автопрому впав у Росії (ВІДЕО)