26 січня Україна знову зазнала масованих обстрілів. Російська армія запустила 55 ракет — 47 з них знищила українська протиповітряна оборона. Крім того, росіяни атакували іранськими дронами Shahed-136. За даними Генштабу ЗСУ, сили оборони України знищили всі 24 безпілотники.
За допомогою іранських дронів російські військові вперше атакували Україну в середині вересня. Причина в збройному голоді: РФ відчуває дефіцит не лише в безпілотниках, а й в ракетах, а тому продовжує просити їх у Ірану та КНДР.
“Відверто кажучи, це сигнал відчаю Росії, що вони звертаються до Ірану та Північної Кореї. Ми повинні очікувати, що Іран та Росія поглиблюватимуть свої відносини, тому що Росія все більше покладатиметься на допомогу інших країн, щоб отримати озброєння, якого їм не вистачає”, — озвучив оцінку заступник міністра оборони США з політичних питань Колін Каль.
Іран та Північна Корея планують продовжити постачання зброї саме Росії, заявила постійна представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд під час засідання Ради Безпеки ООН. Вона зазначила, що обидві країни порушують Резолюцію ООН та закликала їх відмовитися від співучасті в російської агресії проти України.
“Як Іран, так і Північна Корея планують відправити заборонене озброєння Росії, в тому числі заборонені безпілотники, дрони в порушення Резолюції ООН. Росія використовує іранські дрони, щоб завдавати ударів по енергетичній інфраструктурі України, позбавляючи мільйони українців електрики та опалення. Також ми знаємо, що Іран зараз розглядає можливість передачі сотні балістичних ракет Росії. Крім цього, ми побоюємося, що Північна Корея планує направити більше військового обладнання групі “Вагнер”, та засуджуємо такі дії”, — сказала Лінда Томас-Грінфілд.
При цьому Тегеран передавати Москві балістичні ракети поки відмовляється. Він не хоче прямої конфронтації з США, вважають аналітики. Але це не заважає Ірану постачати авіабомби, шоломи, бронежилети та вже названі безпілотники в обмін на російську авіацію та продовження військово-технічного співробітництва.
“Постачання безпілотників Росії — це один з фронтів, де Іран веде війну проти США руками Росії. Тому, гадаю, це ситуативне партнерство, і там дуже холодні розрахунки. Якщо Іран дає Росії безпілотники, Росія в обмін дає авіацію. Там є певні домовленості на цьому ґрунті”, — зазначив політолог-міжнародник Тарас Семенюк.
Союзники, нехай і ситуативні, потрібні Ірану, оскільки це країна-ізгой, яка проводить взяття в облогу фортеці. Вже понад 40 років держава виживає під санкціями Радбезу ООН, ЄС, США, Ізраїлю та інших країн, пов’язаних з ракетною та ядерною програмами Ісламської республіки. А з вересня 2022 року до зовнішнього тиску додалися і внутрішні антиурядові протести.
Видання “Голос Америки”, цитуючи гендиректора консалтингової фірми Castellum.ai та колишнього співробітника міністерства фінансів США, пише, що на держави-ізгої Іран та Росію накладено найбільшу кількість санкцій, але вони географічно розкидані. Вони не мають того, що вони могли б купувати і продавати один одному в економічному сенсі. І плюс до всього вони не люблять один одного, якщо розглядати не лише період від 24 лютого 2022 року, а загалом.
Один з представників ізраїльського Моссаду Девід Барні озвучив застереження про наміри Ірану, які він намагається зберегти в секреті — щодо поглиблення та розширення поставок сучасної зброї Росії, а також розширення проекту зі збагачення урану та активізації своїх атак проти дружніх мусульманських країн в регіоні.
У відповідь на постачання Тегераном дронів-камікадзе Росії для її війни проти України США запровадили санкції проти восьми керівників іранської компанії-виробника безпілотників, повідомляє CNN. Раніше Австралія також запровадила санкції проти Ірану. Фінансові обмеження торкнуться чотирьох фізичних та чотирьох юридичних осіб, пов’язаних з виробництвом та постачанням Росії БПЛА.
Наскільки реалістична передача Іраном Росії балістичних ракет у зв’язку з тим, що Європейський Союз вже публічно попередив Іран про можливі наслідки у вигляді як мінімум санкцій, в ефірі телеканалу FREEДОМ проаналізували:
- представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов;
- директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос;
- головний редактор інформаційного порталу “Україна арабською” Мохаммад Фараджаллах;
- військовий експерт Валерій Рябих;
- військовий експерт Владислав Селезньов.
Андрій Юсов: Між РФ та Іраном є підписані договори про постачання ударних дронів та “Шахедів”, залишається загроза поставок балістичних ракет
— [Щодо домовленостей про постачання Росії балістичних ракет чи нових партій “Шахедів” від Ірану] двояка ситуація. З одного боку, ми всі чули офіційну позицію Ірану щодо невизнання анексії українських територій та, відповідно, визнання територіальної цілісності України.
З іншого боку, факт співробітництва продовжується. Є підписані договори про постачання ударних дронів та “Шахедів”. Якщо говорити про балістичні ракети, то загроза постачання залишається. Але поки сам факт поставок не зафіксований.
І Україна разом з міжнародними партнерами робить все можливе для того, щоб пояснити всім, що співпраця з Росією у військовій сфері є величезною помилкою для будь-якого режиму в будь-якій точці світу.
Ігор Семиволос: Іранські балістичні ракети Fateh-110 або Zolfaghar, можливо, вже використовуються Росією у війні проти України
— Ми маємо дочекатися результатів військової експертизи, до цього моменту можна не висувати якісь версії. Але низка експертів вже звернула увагу, що характер ударів вранці 14 січня по Києву був дуже схожий на дії саме іранських балістичних ракет класу “земля-земля” Fateh-110 або Zolfaghar.
Тобто один з цих видів ракет, цілком можливо, вже використовується Росією у війні проти України.
Це, безперечно, грубе порушення резолюції від 2015 року, за яку голосували всі члени Ради Безпеки ООН. Вона передбачувала вихід країни з-під санкцій. Відповідно до цієї резолюції, Іран не має права продавати безпілотники, тим більше ракети, також це початок відомої ядерної угоди.
Інше питання полягає в тому, що Іран категорично заперечує факт постачання, а Росія як постійний член РБ ООН блокуватиме будь-яку резолюцію щодо Ірану, також спростовуючи факт постачання.
Звичайно ж, і Євросоюз, і США, та інші країни, які голосували в 2015 році, мають відчувати себе вкрай скривдженими в цій ситуації. І ще одне питання полягає в тому, наскільки вони готові довести справу з Іраном до кінця. Тобто безпосередньо ввести секторальні санкції, які знищать іранську економіку, оскільки інших варіантів впливати на Іран зараз немає.
Німеччина лише місяць тому відмовилася від роботи німецько-іранської комісії, яка сприяла розвитку відносин між країнами та фінансування частини іранської економіки. Тобто треба пам’ятати, що Європа відмовилася приєднуватися до санкційної політики США, і нині немає жодних комплексних санкцій Європи щодо Ірану. І це питання тільки зараз починає порушуватися.
В кращому разі європейці запроваджують персональні санкції проти конкретних лідерів Ірану та учасників Корпусу вартових Ісламської революції, які безпосередньо беруть участь в розгоні протестів та репресіях проти мирного іранського населення. Це величезний ринок, і взаємодія між європейськими країнами та Іраном тривала буквально місяць тому.
Єдиний, хто може це зробити [зупинити Іран від таких партнерських відносин із РФ], — іранський народ. Але йому треба допомогти це здійснити. Тобто потрібно послабити іранську владу для того, щоб вона не мала більше ресурсів. І, зрештою, протистояння, яке ми спостерігаємо зараз в Ірані, закінчилося на користь повсталих революціонерів, які вже понад 100 днів борються проти іранського режиму аятола.
Мохаммад Фараджаллах: Те, що розвідки мають інформацію про передачу Іраном балістичних ракет Росії, це важливо
Чим для Ірану приваблива Росія? Чинник номер один — це дійсно режим ізгоїв, вісь зла. [В статті “Голосу Америки”] правильно говориться, що це клуб ізгоїв.
Режими, які поділяють цінності диктатури, рано чи пізно об’єднуються і починають співпрацювати.
Реальний приклад — Північна Корея. Є різні уривки інформації, що Північна Корея або передає снаряди, або може це робити. Іран дуже давно, ще після розвалу СРСР почав формувати свої відносини з Росією.
Але для розуміння цих відносин ми повинні повернутися раніше. Іранський режим ще більш цинічний, ніж кремлівський режим. І справді, стосунки Тегерану та Москви завжди відрізнялися недовірою ще з часів Другої світової війни, коли Радянський Союз окупував саме Тегеран.
Пізніше за часів ірано-іракської війни СРСР, наступницею якого сьогодні нібито виступає Росія, підтримав Ірак — тоді на чолі був Саддам Хусейн — він вісім років отримував від Москви озброєння, щоб добивати та руйнувати Іран. В Ірані цього не забули.
Але після вторгнення до Сирії з’явився спільний інтерес. Тепер Росія хоче перебувати в теплих водах і мати свою морську базу в Латакії (головне портове місто Сирії, — ред.). А Іран на кшталт “русского мира” Путіна будує свою перську імперію, використовуючи питання шиїзму.
Насправді Путін навчався в іранського режиму, створюючи свої проксі [так звані] “ЛНР” і “ДНР”. Раніше Іран створив свої проксі — хусіти (воєнізоване угруповання, — ред.) в Ємені, Хезболла (шиїтська парамілітарна ісламістська організація та політична партія; визнана терористичною організацією США, Канадою, Ізраїлем, — ред.) в Лівані, шиїтські ополчення в Іраку і режим в Сирії.
З початку російського вторгнення в Україну Іран глянув на цю війну як на можливість вирішити свої проблеми. З одного боку, знайшовся режим, який йому до вподоби — диктаторський режим Путіна. А з іншого боку, Україна, яка до цього моменту для Ірану була ніким…
При цьому [в зв’язку зі зближенням Ірану та РФ] в арабському світі пішла хвиля розчарування. Деякі країни, наприклад, Лівія, Єгипет дивилися на Росію як на можливого гаранта безпеки. Але коли побачили, що Росія до Ірану звернулася за допомогою, зрозуміли, що краще розраховувати на себе. Тобто Путін суттєво програв вплив на Близькому Сході.
Передаючи накопичені за 40 років дрони, Іран видобував набагато більше натомість: це гроші, це підтримка на міжнародній арені, оскільки Росія досі має право вето [в РБ ООН] і торгує цим, а також це криза між Азербайджаном та Вірменією — Іран не зацікавлений, щоб між цими державами був мир.
Далі — щоб Росія поступилася всіма зонами впливу та військовими базами в Сирії саме Ірану. І, звичайно, надія отримати від Росії технології в ядерній програмі. Насправді Іран підкинув Путіна, бо розуміє, що він у слабкому становищі. Тобто Путін дає дуже багато, а бере дуже мало.
Наші ЗСУ змогли швидко розібратися та довести юридичну базу, що це ніякі не “Герані-2”, а “Шахеди” — на такий швидкий результат Іран не розраховував. Також пішли публікації розслідувань CNN.
Приходячи до Білого дому, Байден припустився величезної помилки — він хотів домовитися з іранцями. Але осі зла рано чи пізно поєднуються… Тепер треба знайти осі добра на Близькому Сході. Це не лише Ізраїль, а й Саудівська Аравія, Ірак, Арабські Емірати.
Іран певною мірою також був обдурений Росією. Вони думали, що перефарбовуючи їх безпілотники в “Гарані-2”, маскування вийде. Але коли Україна показала, що вона в 2022 році відрізняється від себе в 2020-му, Іран спробував перекинути провину на Росію.
МЗС Ірану близько п’яти разів заперечувало, що передавали якісь дрони, а потім одного дня визнали — мовляв, передали до війни. Це означає дві речі: цинічність іранського режиму і що в Ірані вирішує корпус вартових революції, а на заяви МЗС не варто взагалі реагувати.
Іран побудував цю технологію, але щоб вона продовжувала проводитися, йому потрібно зберегти свої шляхи постачання чіпів, мікросхем, оптики, GPS. І для цього він організував свій чорний шовковий шлях, який треба розкрити та перекрити. Іран намагатиметься йти, тому потрібен болісний удар.
А щодо балістичних ракет: це важлива інформація. Але досі ніде не було видно, що вони мають ці ракети, вони по-справжньому літають або справді можуть завдати ударів. Найголовніше — завдавати ударів по малих, щоб вони не передавали більше.
[Щодо інформації західних та українських розвідок про готовність Ірану надавати Росії балістичні ракети] краще попередити небезпеку, ніж її допускати. [Радник президента США з національної безпеки] Джейк Салліван заявив про дрони, здається, ще в червні 2022 року — мало хто в це повірив. А ми побачили їхню дію в Києві в жовтні, тобто через п’ять місяців.
Те, що розвідки мають таку інформацію, важливо. Передаючи дрони Росії, Іран хотів налякати Захід, щоб з ним пішли на переговори, на поступки. А вийшло навпаки: Захід переконався у словах саудитів, що іранський режим небезпечний.
Валерій Рябих: “Шахеди” зараз використовуються Росією для того, щоб виявити роботу ППО, а потім скоригувати ракетні атаки
— Противник використовує будь-які можливості для виявлення та обходу українських засобів ППО — щоб ракетні удари були якомога відчутнішими для України. В різний час і по-різному використовувалися ті самі “Шахеди”.
Загалом можна сказати, що це дешевий спосіб, він запускається для того, щоб в кінцевій точці уразити якийсь, навіть нецільовий, об’єкт.
Тому що зараз “Шахедам” дуже важко обійти всі точки протистояння на тих основних маршрутах, де вони запускаються. Але, звичайно, вони зараз використовуються для того, щоб виявити роботу ППО, а потім скоригувати ракетні атаки.
І це ми бачили під час останньої атаки, коли засобами ППО було знищено 24 з 24 “Шахедів”, а за цим пішла ракетна атака.
Причому видно, що ці дії робляться Росією на тлі певних проблем з наявністю і “Шахедів”, і ракет.
Раніше ці атаки були масованішими і, мабуть, відібрали чималі складські запаси. Нині ж використовуються мінімально необхідні партії для того, щоб вирішити завдання.
Владислав Селезньов: Якщо Тегеран погодився надавати РФ балістичні ракети, це привід для реакції з боку світової спільноти
— Про постачання тих самих ракет від Ірану ми неодноразово чули протягом попередніх 3-4 місяців. І інформація про те, що цього разу [під час останньої масованої атаки] російська окупаційна армія використала балістичні ракети — дуже тривожний сигнал, бо українська система ППО не здатна ефективно знищувати такий тип ракет. В перспективі, гадаю, найближчими тижнями ми отримаємо щонайменше один комплекс “Петріот”, наші можливості зростуть.
І якщо Тегеран погодився з умовами Кремля надавати цей тип озброєння, безумовно, це є приводом для реакції з боку світової спільноти. Тому що таким чином Іран фактично підтримує терористичний режим Путіна.
Після абсолютного підтвердження факту того, що саме іранські ракети були використані путінською армією, найефективнішим способом мінімізації втрат буде їх знищення на місцях базування: на військових аеродромах і пускових майданчиках, а також в місцях зберігання на всій території РФ.