Кремль посилює репресії проти населення, почастішали випадки доносів на громадян із антивоєнною позицією, висловлювати свою думку в публічних місцях тепер небезпечно, інформує FREEДОМ.
У ресторані міста Краснодар жінку та її чоловіка затримали силовики за те, що під час вечері вони обговорювали війну Росії проти України. Розмова подружжя не сподобалася одному з відвідувачів, який і викликав росгвардійців.
“На Олесю та Олексія Овчинникових поскаржився хтось із відвідувачів ресторану. Силовики, які приїхали, близько години тримали пару в наручниках на підлозі, після чого відвезли в ОВС Західного округу. На пару склали протоколи про дрібне хуліганство і залишили у відділку на ніч”, — з публікації Антивоєнного комітету Кубані.
“Фактично зараз уже не те, що десь у соціальних мережах, в інтернеті можна висловлювати свою думку, але навіть просто на вулиці вголос висловлювати те, що будь-які, скажімо так, думки, які протилежні до російської пропаганди, це вже вважається злочином. І йдеться не тільки про розширення кола відповідальності за висловлювання тощо, але й про збільшення розміру покарання, зокрема термінів”, — зазначив адвокат Микола Полозов.
Доноси в стилі сталінських часів стали буденністю для сучасної Росії. Через скарги одногрупників за ґратами може опинитися 19-річна Олеся Кривцова з Архангельська, вона публікувала антивоєнні пости в соціальних мережах. Тепер її занесли в російський список терористів і екстремістів, що означає блокування банківських рахунків. Також дівчині загрожує 10,5 років позбавлення волі.
“Про те, що, можливо, на мене був написаний донос, мені стало відомо тільки на судовому засіданні, тому що на судовому засіданні було озвучено два прізвища, які були присутні в чаті. Де ці хлопці обговорювали, як краще написати донос у МВС, ФСБ”, — розповіла Кривцова.
Російська влада жорстко придушує будь-яке інакомислення. Так, лише цього тижня на визнаного “іноземним агентом” соціолога з Казані Іскандера Ясавєєва завели справу за публікацію про дерадянізацію Росії. А жителя Тюмені Кирила Мартюшева засудили до трьох років колонії через міркування в Telegram про смертну кару щодо силовиків.
“Під каток репресій потрапляють усі, хто має необережність говорити правду. Усі, хто називає речі своїми іменами. Іноді це відбувається, і переслідування, зокрема за доносами сусідів тощо. Ну і, звичайно, традиційно тиск іде і на опозиційне середовище, і на представників кримських татар в окупованому Криму. Тобто фактично в цьому сенсі репресивні органи, звичайно ж, посилили свою діяльність”, — констатував Полозов.
Що говорити про тих, хто чинить фізичний опір. Перший термін винесено за підпал військкомату: 12 років колонії отримав чоловік із Ханти-Мансійського округу Владислав Борисенко. Дедалі частіше об’єктами переслідувань стають підлітки — ті, хто найменш схильний до російської пропаганди.
Верховний суд Росії все ж затвердив 5-річний термін 16-річному Микиті Уварову. Він у комп’ютерній грі “Майнкрафт” (Minecraft) підірвав копію будівлі ФСБ. Суд трактував такі дії, як навчання терористичної діяльності.
Терористами днями ФСБ оголосила і трьох восьмикласників із Підмосков’я. За версією спецслужби, вони організували підрив залізниці, нібито на замовлення з Telegram, їм загрожує довічне ув’язнення.
Читайте також: Репресії проти росіян мають ефект, але жити зі страхом постійно неможливо — думка правозахисника