Путін та Росія в рамках наявної системи правосуддя не можуть бути притягнуті до відповідальності за “злочин злочинів”, яким є злочин агресії. Римський статут, яким визнається юрисдикція Міжнародного кримінального суду щодо цієї категорії злочинів, не ратифіковано ані Росією, ані багатьма іншими державами. Про це сьогодні, 28 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказала правозахисниця, радниця віце-прем’єр-міністра України з питань євроінтеграції Олена Сотник.
Вона зауважила, що саме тому створення інституту для притягнення Путіна до відповідальності є основним завданням для всього світу.
“Якщо ми хочемо, щоб світовий порядок взагалі існував та інші потенційні агресори ніколи навіть не подумали б про те, щоб розпочати якесь схоже повномасштабне вторгнення до інших країн. Тому це не лише питання інтересів України, це питання всього світу”, — наголосила Сотник.
За її словами, з юридичної точки зору, створення спеціального трибуналу не є чимось надзвичайно складним. Реалізація лише включає кілька етапів.
“Перше — це багатосторонній міжнародний договір, у якому прописуються всі юридичні нюанси щодо створення цього спеціального трибуналу. І я дуже сподіваюся, що такий багатосторонній міжнародний договір підпише максимальна кількість країн. Це дуже добре, що європарламентарі такою більшістю підтримали цю ідею, цю ініціативу [резолюцію із закликом до створення трибуналу]. Я тепер сподіваюся, що у своїх країнах вони переконають політикум у необхідності підписання такої угоди”, — коментує гостя ефіру.
На другому етапі, після підписання багатостороннього договору, потрібно визначити міжнародну організацію, на основі якої може бути створено суд.
“Не обов’язково це має бути ООН… Можна піти довшим шляхом і спробувати через Генеральну асамблею [ООН] провести таке рішення. А можна піти коротшим шляхом, наприклад, підписати також багатосторонній договір з боку всіх держав, які ініціюють трибунал, з тією ж Радою Європи про створення такого спецтрибуналу”, — називає варіанти правозахисниця.
У цьому договорі, за її словами, можна чітко прописати процедуру трибуналу, починаючи зі складу суду.
“За принципом, за яким діє сьогодні Міжнародний кримінальний суд. Він має процедури, які встановлені документом. За цим принципом таким же документом можна встановити процедуру для цього суду”, — пояснила Сотник.
Вона вважає, що за наявності відповідної політичної волі зі створенням трибуналу можна вкластися в один рік.
“Якби була політична воля наших партнерів, і це не лише Євросоюз, це все ж таки Сполучені Штати Америки, Канада, багато інших країн, які на сьогодні входять до переможної коаліції. Якщо всі ці держави досить оперативно підтримають це рішення, то, в принципі, створення такого трибуналу може потенційно зайняти до одного року”, — вважає правозахисниця.
Олена Сотник наголосила, що майбутній трибунал призначений для суду за злочини агресії для тих чиновників, зокрема вищих керівників Росії та Білорусі, які не можуть бути притягнуті до відповідальності українськими судами та Міжнародним кримінальним судом.
З воєнними злочинами росіян можуть впоратися правоохоронні та судові органи України, якщо їм буде надано ресурсну підтримку, оскільки рахунок злочинів уже йде на десятки тисяч.
Читайте також: Створення спецтрибуналу для РФ обговорили представники 20 країн у Празі, — Кулеба