Всесвітній економічний форум у Давосі-2023 став для офіційного Києва майданчиком для привернення уваги до війни в Україні, повідомляє FREEДОМ.
Участь у форумі взяли 52 глави держав і урядів — це рекордна кількість. Топтемами очікувано стали боротьба зі змінами клімату, соціальна, расова та гендерна рівність, нові технології та безробіття. Але більшу частину порядку денного, як і минулого року, присвятили війні в Україні. Перша леді Олена Зеленська особисто презентувала українську формулу миру.
“Це 10 пунктів — пунктів про те, як переважити російську агресію, а отже, про те, як не допустити злиття наявних регіональних і глобальних в одну повномасштабну загальносвітову кризу. Ця війна може піти далі й зробити кризи ширшими, якщо агресор не програє. Або, іншими словами, якщо сума нашого з вами впливу не переважить агресію”, — сказала Олена Зеленська.
Порядок десяти пунктів формули миру обрано не випадково. У перших трьох ідеться про радіаційну та ядерну, продовольчу та енергетичну безпеку — тобто про питання, актуальні для всіх жителів планети. У наступних пунктах формули — звільнення всіх полонених і депортованих, відновлення територіальної цілісності України та світового порядку, виведення російських військ і припинення бойових дій. У сьомому пункті формули — “Повернення справедливості” — йдеться про механізм компенсації за шкоду, завдану Україні російською армією, а також про спецтрибунал щодо злочину агресії.
“Ми закінчили обговорення одного з 10 пунктів. Це пункт, присвячений відповідальності Росії за скоєні злочини, особливо за злочин агресії, створенню спеціального трибуналу і, звісно ж, тим процесам, які пов’язані з репараціями за заподіяну шкоду”, — сказала народна депутатка України, голова Постійної делегації Верховної Ради в ПАРЄ Марія Мезенцева.
Українське керівництво пропонує країнам-партнерам узяти на себе лідерство в реалізації одного або кількох пунктів формули миру. У силах союзників допомогти Україні якнайшвидше закінчити війну — заявив президент Володимир Зеленський у зверненні до учасників зустрічі. Він наголосив, що вступ України до НАТО є одним із пріоритетів і гарантій безпеки України. І хоча Росія всіляко бореться з цим, Україна вже на шляху до Альянсу.
“Ми не можемо виїжджати тільки на вмотивованості наших людей, на моралі. Ні, ні. Це просто слова, це зайва риторика. Є конкретні речі, від чого залежить стійкість на полі бою. І цих конкретних речей ми очікуємо. Не може бути сегментованої допомоги або вибірковості щодо зміцнення нашої армії. Потрібні всі сили, тому що ми боремося проти всієї цієї тиранії, яка називає себе публічно сусідами”, — сказав Володимир Зеленський.
Тих самих сусідів на Всесвітній економічний форум не запросили. Давос минув без участі російських політиків і бізнесменів уже вдруге.
“Це сьогодні говорить про те, що Росія є в ізоляції на всіх ось цих заходах, які представляють саме цивілізований світ. Росія обрала дружити тільки з тоталітарними режимами, і, якщо говорити по суті, сьогодні її погляд економічної інтеграції — це схід. Тому все абсолютно природно. Про що б говорила Росія? Враховуючи, що її ключові особистості є підсанкційними, це був би просто цинізм”, — зазначив політичний консультант Олександр Антонюк.
Слід пам’ятати, що рішення Всесвітнього економічного форуму в Давосі мають декларативний характер. Це означає, що є певні домовленості, а не конкретні покрокові інструкції щодо досягнення бажаного, кажуть аналітики. Однак офіційний Київ використав поля форуму як черговий майданчик для привернення уваги світової спільноти до війни в Україні.
Щоб заручитися свіжими домовленостями з партнерами як про оборонну допомогу, так і про підтримку у відбудові країни, українські дипломати відвідають Мюнхенську конференцію з безпеки.
“На конференції ми хочемо розглянути широкий спектр важливих тем. Однією з тем, які мені близькі до серця, є питання відповідальності, тому що ми вважаємо важливим, щоб ті, хто вчинив воєнні злочини, злочини проти людяності, а тепер і злочин агресії, були притягнуті до відповідальності, щоб ми знайшли способи, як ми можемо їх переслідувати. З російського боку — і це трохи незвично для Мюнхенської безпекової конференції — я ухвалив рішення не запрошувати російських офіційних осіб, тому що я не хочу, щоб конференція була подіумом для російської пропаганди”, — сказав голова Мюнхенської безпекової конференції Крістофер Хойсген в інтерв’ю інформаційному агентству “Укрінформ”.
Міністри закордонних справ країн “Великої сімки” проведуть зустріч на знак єдності проти російської агресії і приурочать її до річниці повномасштабного російського вторгнення в Україну. Конференція відбудеться з 17 до 19 лютого. Головуватиме на ній міністр закордонних справ Японії Хаяші Йошімаса.
Читайте также: У ЄС усвідомлюють наслідки, якби перемогла російська тиранія, — Чернєв про підсумки Давосу