Спільні льотно-тактичні навчання Білорусі та Росії — загрози наступу на Україну оцінили експерти (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Збройні сили Білорусі привели в бойову готовність підрозділи артилерії. На цей крок пішли нібито в межах спільних навчань із російськими військовими, які тривають від 16 січня до 1 лютого 2023 року, зазначили у пресслужбі Міністерства оборони РФ, повідомляє FREEДОМ.

14 січня по Україні знову було завдано масованого удару російськими ракетами. Вибухи прогриміли, зокрема і в Київській області. За даними Повітряних сил ЗСУ, стріляли з Північного напрямку. Білоруські моніторингові групи писали, що не фіксували вильотів ракет. Водночас вони припускають, що атаку здійснили з білоруської частини Чорнобильської зони, де не проживають люди. Відповідно, про звуки запуску або проліт ракет повідомити там просто нікому.

“Цю версію нам підтверджують білоруські військовослужбовці. Дійсно, є інформація про те, що з аеродрому в Зябрівці Гомельської області ракетну установку С-400 перевезли до Чорнобильської зони, і звідки вже здійснювали запуск по Києву. Інформацію підтверджують білоруські військові, і у відповідь на ці дії Україна, напевно, повинна вже завдавати ударів у відповідь по аеродромах і військових об’єктах Білорусі”, — розповіла головна редакторка незалежного сайту Білорусі “Хартія’97” Наталія Радіна.

З території Білорусі по Україні випускають ракети вже майже 11 місяців. За даними Міжнародного комітету з розслідування тортур у Білорусі, перший запуск із території республіки зафіксували 24 лютого 2022 року о 6:20 ранку. Лише за перші 4 місяці повномасштабного російського вторгнення кількість ударів перевищила 630.

Експерти зазначають, що останніми днями небезпека завдання ракетних атак по Україні особливо висока. Причина — спільні льотно-тактичні навчання Білорусі та Росії.

“Будь-яка військова діяльність на території Білорусі, звичайно, потенційно небезпечна для України. Можливо, що під соусом цих навчань могли здійснюватися якісь додаткові пуски ракет усіх класів територією України”, — говорить незалежний військовий аналітик Олександр Алесін.

Як на нові ракетні удари з Білорусі реагуватиме Україна, залежить від того, які завдаватимуться удари і чи зможе з ними справлятися протиповітряна оборона. Військові експерти прогнозують, що є варіант розвитку подій, коли Україна відповість ударами по Білорусі.

Подібні навчання — це фактор загрози для України не тільки з точки зору майбутніх ракетних атак. Фактично Росія стягує військових і техніку, здебільшого застарілу, до білорусько-українського кордону.

“Завжди під прикриттям російсько-білоруських навчань відбуваються зовсім інші речі. Так було і напередодні 24 лютого 2022 року. Я думаю, що льотно-тактичні так звані навчання є прикриттям для якихось більш серйозних речей. Експерти говорять про створення, по суті, повітряного ударного угруповання на території Білорусі. Ми бачимо, що зараз до країни надходять і російські винищувачі Су-30 і Су-34, постійно прилітають військово-транспортні літаки, залізницею прибуває військова техніка”, — розповіла Радіна.

У Державній прикордонній службі України заявили, що на території Білорусі перебуває близько 11 тисяч російських військових. Однак їхня кількість періодично змінюється. Водночас у Головному управлінні розвідки Міноборони України стверджують, що ймовірність вторгнення окупаційних військ із території Білорусі найближчими тижнями залишається низькою. З такою оцінкою згодні й американські розвідники.

“Існує певний механізм оцінки загроз, є певні маркери, за якими ми оцінюємо ймовірність тієї чи іншої дії. Ми постійно стежимо за будь-якими змінами обстановки в Білорусі. Нам доводиться вести в Білорусі розвідку — ми цього не приховуємо. У разі вторгнення сили окупантів будуть знищені”, — повідомив представник ГУР МОУ Андрій Черняк у коментарі “Радіо Свобода”.

А розмови про можливий наступ, на думку Черняка, — це спроба відтягнути українські війська від лінії фронту.

“Це, насамперед, військова демонстрація, мета якої тримати в постійній напрузі командування ЗСУ для того, щоб воно не тільки не могло забрати частину резервів із білорусько-українського кордону, а й додатково, так би мовити, перекинуло якісь частини, підрозділи в район дотику кордону Білорусі й Росії”, — вважає Алесін.

Попри відсутність ознак підготовки наступу з території Білорусі наразі, Україна постійно зміцнює кордон. Голова Житомирської обладміністрації Віталій Бунечко заявив, що прикордонну частину області “зашивають” окопами і заливають бетоном. Зміцнюють кордон і в Рівненській області.

Читайте також: У Білорусі триває прихована мобілізація, а між білоруськими та російськими військовими є конфлікти і неприязнь, — головна редакторка “Хартії’97”

Як повідомлялось раніше, тільки-но в Білорусі закінчилися одні військові навчання, як одразу ж анонсували нові. У Генеральному штабі Збройних сил України повідомляють, що ситуація на Північному напрямку контрольована. Водночас жителі Волинської області облаштовують укриття у лісі.

Прямий ефір