Росії енергетичним шантажем не вдалося довести Європу до потрясінь. Країни ЄС позбулися критичної залежності від російських енергоресурсів. Про це сьогодні, 19 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив міністр палива та енергетики України (2005-2006 рр.) Іван Плачков.
“У Європі ситуація більш-менш стабільна, Росія програла першу світову енергетичну війну, яку вона розв’язала, щоб довести Європу до якихось соціальних потрясінь. Цього не сталося і цього не станеться, Європа диверсифікувала постачання і вже на сьогодні можемо констатувати, що вона абсолютно не має критичної залежності від російських енергоресурсів — ані нафти, ані газу, ані вугілля”, — сказав він.
Також ексміністр прокоментував ситуацію в російській енергетиці. За його словами, вона вся була орієнтована на експорт.
“Продавалися сотні мільярдів кубів газу, продавалася нафта, і енергетика залишалася тією енергетикою, яка була побудована в 70-80-х роках, без реконструкції, без модернізації, і особливо це позначилося на системах теплопостачання, тому що ті трубопроводи, прокладені 50 років тому, не витримують, рвуться, особливо теплоцентралі з обладнанням, виробленим у 50-60-х роках. Енергетика — це інерційна галузь, дуже інерційна, але якщо цей маховик починає розкручуватися з точки зору падіння надійності експлуатації тощо, його важко зупинити, він зупиняється роками”, — каже Плачков.
Крім того, експерт підтвердив, що і путінська мобілізація теж позначилася на енергетиці Росії, бо це високотехнологічна галузь, що вимагає фахівців високої кваліфікації, які готуються роками. Частина, на думку Плачкова, виїхала з країни.
А Україні, вважає ексміністр, уже сьогодні потрібно осмислювати структуру енергетики після війни та розпочати її масштабне оновлення.
“Тому нам сьогодні треба обов’язково вже осмислювати конфігурацію, структуру енергетики після війни — на яких засадах і якому обладнанні ми її будуватимемо, які принципи. Тому що в нас, якщо чесно сказати, теж ретроенергетика, теплова, теплопостачання залишають бажати кращого. І після війни приступити до масштабної модернізації, масштабного оновлення”, — резюмував Іван Плачков.
Читайте також: Газове самогубство Путіна: як живе Європа без російських енергоносіїв