Сьогодні, 18 січня, на полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі (Швейцарія) дискусії лунали на теми танки для України та документування злочинів Кремля. Для України це дуже важливий саміт, українська делегація намагається максимально використати всі зустрічі з міжнародними партнерами, повідомляє FREEДОМ.
Насамперед, щоб Україні надали наступальну зброю, а також, щоб міжнародні партнери допомогли з відновленням зруйнованих російськими окупантами українських міст.
Відбулася дискусійна панель про те, чи стане цей рік — роком звільнення українських земель від російських окупантів? Модерував дискусію головний редактор видання Foreign Affairs. Головні меседж — це те, що війни тактикою не виграються, вони виграються логістикою, тому Україні дуже потрібна підтримка західних партнерів і надання західної зброї. Така думка колишнього міністра закордонних справ Польщі та спікера парламенту Радослава Сікорського. Він вважає, що потрібно дотискати Берлін, як би різко це не звучало, щоб він дав добро на відправку іншими країнами Україні танків Leopard 2, це критично змінить перебіг війни.
“Треба, щоб Україна виграла. І потрібно це питання німецькому уряду нарешті вирішити. Створити цей консорціум країн, де є “Леопарди”. Це десь 10 тисяч танків у НАТО. І якщо кожна з країн-членів дасть по 20-30%, дасть те, що у них є, це допоможе в сукупності Україні піти в наступ і виграти війну”, — заявив міністр оборони Польщі (2005-2007 рр.), міністр закордонних справ (2007-2014 рр.), спікер парламенту (2014-2015 рр.) Радослав Сікорський.
Також день був присвячений спеціальному трибуналу щодо вищого керівництва Росії за воєнні злочини в Україні та створення механізму виплат репарацій українцям. Зокрема, міжнародні гості — політики та юристи — обговорювали, як Україні разом із міжнародними партнерами створити спеціальний трибунал, щоб судити Путіна та всіх, хто віддавав злочинні накази. Одна з думок, що Україна сама має розслідувати і судити російського диктатора. І це слід робити цьогоріч і суд можна проводити без присутності Путіна. Таку думку озвучив британський юрист Джеффрі Найс, він очолював міжнародний трибунал щодо Слободана Мілошевича стосовно воєнних злочинів у колишній Югославії.
Про важливість проведення спецтрибуналу під егідою міжнародної інституції також заявила американська військова кореспондентка і письменниця Джаннін Ді Джованні. Вона від 25 лютого 2022 року документує воєнні злочини росіян в Україні та зазначила, що хоче працювати лише з українськими експертами. На її думку, вони не упереджені.
“Я працювала на 19 військових конфліктах за свою кар’єру. І була на трьох війнах Путіна — у Грозному, у Чечні, у Сирії в Алеппо, працювала 8 років там і все документувала. Тепер — в Україні. Я за 36 років бачила багато і з усією повагою до Міжнародного кримінального суду маю сказати, що є злочини, про які все-таки промовчали і справедливість не встановлена до кінця. Я особисто знала жінок на війні в колишній Югославії, яких ґвалтували по 16 разів на день! Тож я можу сказати, нам потрібно все фіксувати і проводити дуже детальне архівування. Тому що історію можуть переписати — цього не можна допустити! Щоб ніхто не сказав, що Дніпра чи Бучі не було. Треба припинити безкарність”, — заявила Джованні.
Просуваються домовленості українців із міжнародними партнерами у сфері сільського господарства та інвестування в переробну галузь в Україні. Опрацьовуються питання залучення інвестицій у відновлення міст та новітніх технологій.
Майже всі ці події відбуваються в Українському домі, який працює в серці Давосу. Напередодні там представили проєкт “Україна — це ти”. Показують відео- та фотоінсталяції про воєнні злочини росіян, щоб відвідувачі бачили справжнє обличчя Росії та відчули жах, який український народ проживає щодня та щогодини.
Україна представлена в Давосі на найвищому рівні. Зустрічі активно проводить перша леді Олена Зеленська та закликає світ підтримувати мирний план від президента України, які складається з 10 пунктів.
Ранкова трагедія в Броварах вразила як українську, так і міжнародні делегації. Багато хто не стримував сліз просто на трибунах і починав свої зустрічі з хвилин мовчання. Олена Зеленська дізналася про катастрофу за кілька хвилин перед черговим виступом на форумі в Давосі, і розплакалася, але взяла себе в руки і виголосила промову.
Читайте також: “Ми стоїмо стійко, міцно”: основні меседжі виступу президента Зеленського на WEF у Давосі