16 січня в швейцарському Давосі стартував Всесвітній економічний форум (ВЕФ), який триватиме до 20 січня. Цього року подія вдруге з моменту повномасштабного вторгнення РФ в Україну відбувається без участі росіян. Це стало черговим іміджевим ударом для держави-агресора та особистим — для постійних російських учасників форуму, вважають аналітики.
В попередні роки російські олігархи запам’яталися на ВЕФ, передусім, гучними вечірками в “Російському домі” — в травні 2022-го колишню офіційну російську резиденцію було перейменовано на “Будинок військових злочинів РФ”.
Проте західні політики багато говорять про країну-агресора в своїх виступах на форумі.
“Ми запроваджуємо найсильніші санкції проти РФ, які занурюють економіку Росії в рецесію на десятиліття. Її індустрія позбавляється сучасних та критичних технологій”, — заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Від України до Швейцарії вирушила потужна делегація, в складі якої перша леді Олена Зеленська, міністри Юлія Свириденко, Михайло Федоров та Олександр Ткаченко, мери Віталій Кличко, Андрій Садовий, Олександр Сенкевич, народні депутати України Єгор Чернєв, Юрій Камельчук, спортсмени Андрій Шевченко, Еліна Світоліна та інші політичні та культурні діячі.
Дружина українського президента на ВЕФ передала китайській делегації для лідера КНР Сі Цзіньпіна листа від Володимира Зеленського з пропозиціями щодо припинення війни РФ проти України. Аналогічні листи вона також вручила Урсулі фон дер Ляєн та президенту Швейцарії Алену Берсе.
“Як світ розраховує досягти кліматичної нейтральності, якщо він не може зупинити згоряння цілих українських міст. Це те, що робить Росія своєю артилерією, ракетами, іранськими безпілотниками… Ви всі знаєте, що російська агресія ніколи не призначалася для того, щоб зупинятись біля кордонів України. Ця війна може просунутися вперед і спровокувати більш масштабні кризи, якщо Україна програє”, — сказала Олена Зеленська в своїй промові на форумі.
Тим часом Глава держави очікує, що після ВЕФ прихильників спеціального трибуналу для військово-політичного керівництва РФ побільшає.
“Ми лобіюємо посилення глобального тиску на державу-терориста. Я впевнений, що за підсумками цього тижня в світі стане більше активних та впливових прихильників створення трибуналу щодо російської агресії та спецмеханізму для компенсації збитків від війни за рахунок російських активів. Дуже важливо: перша леді України представила в Давосі всі елементи нашої формули миру, включаючи принциповий пункт про справедливість — а це передбачає повну відповідальність російських терористів за скоєне. І підтримка світом нашої дипломатичної ініціативи дуже відчувається”, — заявив президент України, який також візьме участь в Давоському форумі в онлайн-форматі.
Загалом захід відвідають 116 мільярдерів: серед них 33 — з США, 16 — з країн Європи, 13 — з Індії. Одна з цілей української делегації — запросити їх до інвестування економіки України та повоєнного відновлення нашої країни.
Яких рішень чекати від Всесвітнього економічного форуму в Давосі в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- аналітик Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень Андерс Умланд;
- колишній посол України в США та Франції Олег Шамшур;
- заступник голови парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, голова української делегації в парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв;
- керівник окружного відділення Республіканської партії з 45-го округу Асамблеї штату Нью-Йорк Борис Пінкус.
Андерс Умланд: Виконання умов вступу до ЄС надасть Україні статус країни, в яку варто інвестувати
— Тут частково є моральний аргумент. Це означає, що не можна мати комунікацію та підтримувати тих людей, які тією чи іншою мірою залучені до цієї війни.
Другий елемент — стратегічний: зараз мало що має сенс обговорювати з російськими компаніями та підприємцями. А укладати будь-які договори чи планувати спільні проекти — навіть якщо тут люди не мають моральних обмежень — надто ризиковано.
Для України важливо, що там українські представники можуть представити глобальні чи принаймні європейські аспекти війни з Росією. Заявити про те, що це не просто східноєвропейська проблема, а також загальноєвропейська та загальнолюдська проблема.
Інша важлива для України тема — як всупереч війні можна зробити так, щоб приватні інвестори повернулися до країни. Це дуже складне завдання. По-перше, можна покладатися на певний морально-етичний імпульс — [він спрацював, коли] західні фірми йшли з Росії. Вони не хотіли втратити імідж чи стратегічно не бачили перспектив.
Можна покладатися на те, що деякі підприємці приходитимуть до України з таких самих морально-етичних причин.
По-друге, це напевно можна вирішити через страхування зовнішніх інвестицій. Також варто полегшити отримання тимчасового чи постійного проживання в Україні для іноземців з дружніх країн. Я як іноземець, який мешкає в Україні, знаю, що це непростий процес.
[Проекти відновлення України] можна і потрібно обговорювати. Звичайно, складно інвестувати в країну, яка перебуває в стані війни, де можна втратити інвестиції, де складнощі з електрикою… Але якщо про ці ризики відверто говорити, пропонуючи якісь рішення, гадаю, це буте можливо.
Я знаю, що зараз український уряд веде переговори зі Світовим банком, який має спеціальну агенцію для страхування інвестицій від політичних, військових та інших неекономічних ризиків.
Має бути певний пакет, який міг би переконати західного інвестора в тому, що буде просто вийти на український ринок і що справді є якась перспектива.
Тут також важливими є перспективи членства в Європейському Союзі — статус кандидата та виконання умов, які Європейська комісія виставила для початку переговорів про вступ.
Виконання цих умов надасть Україні абсолютно новий статус — країни, в яку варто інвестувати. Бо буде зрозуміло, що рано чи пізно Україна буде членом Євросоюзу.
Олег Шамшур: Те, що ми бачимо в Давосі — свідчення зростаючої ізоляції Росії на міжнародній арені
— За цим [відсутністю російської делегації в Давосі] приємно спостерігати. Це свідчення зростаючої ізоляції Росії на міжнародній арені. І хотілося б, щоб це було фактом для інших міжнародних форумів.
Ця ізоляція, на жаль, не є абсолютною. Але те, що ми бачимо в Давосі, свідчить про те, що процес триває.
Можна погодитись з тим, що сказала голова Єврокомісії. Якщо подивитися на весь пакет санкцій, безумовно, значна їх частина буде найбільш ефективною через деякий час.
Але вже зараз економіка Росії страждає через вплив санкцій. Хотілося б, щоб жорстких санкцій, які діють вже зараз, було б більше.
Я неодноразово говорив про важливість того, щоб будь-який пакет санкцій не мав лазівок для того, щоб ці санкції оминати. А також про те, щоб послідовно продовжувати боротьбу з тими країнами, які допомагають Росії більш-менш відверто оминати санкції. Це залежить від позиції наших партнерів і в Європейському Союзі, і в США.
Єгор Чернєв: Війна в Україні — одна з ключових тем на форумі в Давосі
— Українську делегацію представляють і члени Кабінету міністрів, і члени Верховної Ради. Оскільки це економічний форум, основним лейтмотивом тут звучить фінансова допомога Україні, надання житла та плани з відновлення нашої країни після цієї війни.
Крім цього, важливим є й питання озброєння, яке ми порушуємо, а також справедливості та відповідальності РФ — це створення трибуналу. Саме на цьому наголошували президент і голова Офісу президента в своїх зверненнях: ті, хто розв’язав цю війну, мають понести відповідальність.
Війна в Україні загалом є однією з ключових тем, яка обговорюється на рівні з наслідками ковіду. Тобто тут обговорюються ті виклики, які сьогодні стоять перед світовою економікою.
[Щодо росіян]: в Давосі немає ні російської делегації, ні “Російського дому”, ні представництва РФ, ні їх олігархів. Їм тут не раді, і на них тут ніхто не чекає. Тому все вирішується без їхньої участі та без їхніх кривавих грошей, якими вони все ще фінансують війну в Україні.
І це ті наслідки, які, мені здавалося, мав передбачити Путін, починаючи війну. Але бачите, він не про раціональне, не про прагматизм… І ці наслідки РФ нестиме ще довгий час, залишаючись поза економічними ланцюжками, поза глобальною економікою, поза цивілізованим світом. Це також продовжуватиметься після нашої перемоги у війні. Тому що надто багато було зроблено Росією, і нести відповідальність доведеться на всіх полях: юридичному, економічному, політичному.
Борис Пінкус: Виступ Олени Зеленської в Давосі мав великий ефект, а українці повернуться з форуму з хорошим багажем
— Сьогодні в Давосі йде черговий форум бізнесменів, і головне в порядку денному — це Україна. Такого ще не було. І виступ там першої леді України Олени Зеленської справив великий ефект. Багато наших [американських] засобів масової інформації цитують її фрази, кореспонденти розповідають про це.
Виступ першої леді в Давосі спрямований на фокусування уваги світових мільярдерів на економіці України. Україна ніколи не була в боргу ні перед ким, і вона сповна розрахується хоча б тим, що укладатиме контракти з усіма країнами, які на це заслужили. Якщо вони інвестуватимуть в економіку України, це буде важливий фактор, хороше послання.
Впевнений, Олена Зеленська зустрічатиметься в кулуарах з видними бізнесменами, а її оточення та радники поїдуть з Давосу до України з хорошим багажем. Не сумніваюся, що це матиме продовження.
І те, що сьогодні атака на житловий будинок в Дніпрі була зроблена антикорабельним снарядом, говорить багато про що. Адже, погодьтеся, якби сучасні види протиповітряної оборони були поставлені в Україну не сьогодні, не вчора, а місяць-два тому, трагедій в Дніпрі, а також в Соледарі та Бахмуті не було б.
Ми всюди вчиняємо злочини, затримуючи постачання озброєнь.
[Відсутність російської делегації на ВЕФ] — це поки лише моральний удар, а потрібен вагомий удар по їхнім фінансам. І чим швидше, тим краще. Як я вже сказав, швидше треба конфіскувати їхню власність за межами Росії та передавати Україні.
І чергова зустріч в форматі “Рамштайн” 20 січня якраз має бути присвячена тому, що міністри оборони [понад 50 держав] надали значення постачанням саме тих видів озброєнь, яких сьогодні Україна найбільше потребує. А з іншого боку, ті гроші, які Росія має за кордоном, мають бути спрямовані також на допомогу Україні в зміцненні її обороноздатності.