МАГАТЕ активізує свою присутність в Україні — подробиці (ВІДЕО)

Прапор МАГАТЕ. Фото: iaea.org

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) збільшує присутність в Україні у відповідь на ядерний шантаж з боку Росії та окупацію Запорізької атомної електростанції, повідомляє FREEДОМ.

Мета організації, як стверджує гендиректор Рафаель Маріано Гроссі, — “запобігти небезпеці серйозної ядерної аварії, яка принесе ще більше страждань і руйнувань народу України та інших країн”. МАГАТЕ погодило з Кабінетом міністрів постійну присутність у країні 12 своїх експертів.

“МАГАТЕ розширює свою присутність в Україні, щоб допомогти запобігти ядерній аварії під час конфлікту, що триває. Я пишаюся тим, що очолив цю місію в Україні, де ми розміщені на всіх АЕС країни для надання допомоги в галузі ядерної безпеки”, — написав Гроссі у Twitter.

Сьогодні ситуація навколо окупованої російськими військами Запорізької електростанції зайшла в глухий кут, впевнені експерти. Попри зміну юридичної адреси Запорізької АЕС, російські окупанти не можуть підключити станцію до системи електропостачання Росії. Тим часом МАГАТЕ не визнає станцію російською, але має повноваження лише наглядового органу.

“Не було ще в історії людства, коли одна країна, яка є прихильником, країною міжнародного права і конвенції міжнародного агентства з атомної енергії, захоплює атомну електростанцію іншої країни, яка також є учасником міжнародного права. Тому, по-перше, нема з чим порівнювати, я б так би сказав, а по-друге, на жаль, МАГАТЕ — це єдиний міжнародний інструмент, який має технічний мандат на здійснення якихось дій і контроль за нерозповсюдженням ядерного матеріалу та ядерної безпеки у світі”, — сказав екскерівник Державної інспекції ядерного регулювання (2017-2021 рр.) Григорій Плачков.

Тим часом російська армія продовжує використовувати територію Запорізької АЕС як військову базу. Всупереч запобіжним заходам там перебуває техніка агресора, розташований особовий склад і склади з боєприпасами.

“Будь-яке озброєння, включно зі стрілецькою зброєю, воно є небезпечним для атомної електростанції загалом, тому що можна по-всякому розглядати це питання. Я вже не кажу про зброю, яку ми з вами не бачимо, не знаємо або недопущені до неї, я маю на увазі такі моменти, які пов’язані з, ну, принаймні в засобах масової інформації та експерти говорили такі речі — з приводу мінування. Такі, як бронетранспортери, такі, як іноді танки, артилерійські системи заїжджають і перебувають там, усі ці моменти мають місце бути”,— сказав військовий експерт Ігор Козій.

“Станція залишається, як і була з самого початку, залишається такою військовою базою Російської Федерації. Там і війська квартируються, і техніка, і боєкомплект, і частини, і кого там тільки немає — від ФСБ і Росгвардії до представників “Росатому”. Тому для росіян Запорізька атомна електростанція — це, по-перше, з гібридного погляду це і символізм великий для них, а, по-друге, і військова база. І можливість вести обстріли, прикриваючись атомною електростанцією, розуміючи, що у відповідь ніхто не відповідатиме, тому що там 6 атомних енергоблоків”, — сказав Плачков.

Крім того, на Запорізькій атомній електростанції триває тиск на співробітників з боку російської армії. Близько півтори тисячі працівників відмовилися від примусової паспортизації. В українському Генштабі повідомляють, що росіяни шукають їм заміну в самій РФ і готуються заселяти приїжджих у порожні квартири місцевих мешканців, які виїхали.

Читайте також: Російські окупанти блокують запуск енергоблоків ЗАЕС — яка ситуація на станції

Прямий ефір