За підсумками опитування громадської думки, проведеного восени 2022 року Національним демократичним інститутом (NDI), 75% населення Грузії підтримують вступ країни до Євросоюзу. Однак кожен четвертий вважає перешкодою на шляху до євроінтеграції “відсутність політичної волі” уряду Грузії. Наприкінці 2022-го прем’єр-міністр Іраклій Гарібашвілі назвав головним підсумком року визнання європейської перспективи держави, а те, що Грузія так і не отримала статусу кандидата до ЄС, пояснюють виключно “політичними мотивами”. На думку політологів, європейський вибір більшості жителів Грузії може опинитися під загрозою через небажання офіційного Тбілісі враховувати рекомендації Брюсселя, інформує FREEДОМ.
У червні 2022 року десятки тисяч грузинів вийшли в центр Тбілісі. Вони висловлювали підтримку євроінтеграції Грузії та закликали владу виконати всі умови Європейського Союзу. Однак, попри те, що заявку на вступ до ЄС за прискореною процедурою було подано, статус кандидата держава так і не отримала. Єврокомісія надала Грузії “Європейську перспективу” і висунула список із 12 критеріїв для виконання. Перший із них — подолання поляризації в суспільстві.
Чи можна подолати деполяризацію, не відпускаючи на лікування тяжко хворого третього президента країни, за якого голосує дуже значна частина населення Грузії. Звичайно ж, не можна. Чи розуміє це влада держави? Скоріш за все так, але для них євроінтеграція є суто фасадним елементом, мотивація зовсім інша, і їхні зусилля спрямовані на отримання грошей — це досить корислива влада і насправді всі біди від корупції.
Керівна партія країни “Грузинська мрія” відмовляється враховувати рекомендації європейців у питанні реформування судової та виборчої систем, також погіршилася ситуація зі свободою слова. За словами політолога Гели Васадзе, окрім Міхеїла Саакашвілі, зараз в ув’язненні перебуває керівник опозиційного телеканалу Ніка Гварамія.
“Коли за надуманим явно звинуваченням за неправильне оформлення машини телеканалу людину саджають на три роки, то зрозуміло, що це — суто політичне звинувачення. Крім усього іншого, цілу низку законів було ухвалено, які обмежують свободу ЗМІ й, зокрема, зараз навіть обговорюють закон про іноагентів, що, на мій погляд, якась ганьба”, — зазначив політолог.
Проте в уряді держави впевнені, що за технічними критеріями Грузія випереджає як Молдову, так і Україну. За словами прем’єр-міністра Грузії Іраклія Гарібашвілі, керівна партія має “дуже чітку дорожню карту” подальшої інтеграції країни в Євросоюз.
“Ми у два-три рази попереду проведення реформ порівняно з Україною і Молдовою, і це було політичне рішення. Відкрито заявлялося, що Україна набула статусу кандидата, тому що країна перебуває у стані війни, а Молдова перебуває на межі війни”, — заявив очільник грузинського уряду в інтерв’ю порталу “Новости — Грузия”.
На думку політолога Гели Васадзе, оскільки наразі в Грузії діє відкрито проросійський уряд, отримання статусу кандидата поки що неможливе, проте ситуація може змінитися.
“З точки зору геополітики, з точки зору взагалі політичних питань і переформатування світу Грузія є найважливішим елементом. Я вважаю, що найгірше, що можна було зробити — це надати статус без підстав і проігнорувати те, що відбувається в Грузії. Тому, я думаю, правителі приходять і йдуть, а Грузія залишається. Надолужимо своє. Найважливіше, щоб ми зрозуміли, що ми йдемо не туди, куди треба”, — заявив він.
На сьогодні офіційними кандидатами на членство в ЄС є Україна, Молдова, Албанія, Північна Македонія, Сербія, Чорногорія і Туреччина.
Читайте також: Грузія використовується росіянами в основному як транзитна країна, — Васадзе