Двері всесвітнього економічного форуму в Давосі перед росіянами зачинилися — очікування для України озвучив політолог

Андреас Умланд. Фото: apostrophe.ua

У Давосі (Швейцарія) стартує всесвітній економічний форум без участі російських мільярдерів. Російські олігархи завжди були його невід’ємною частиною, але останніми роками більше запам’яталися гучними вечірками в російському домі. А Україна, на думку німецького політолога, аналітика Стокгольмського центру дослідження Східної Європи Андреаса Умланда, яку він висловив сьогодні, 16 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ, зможе представити дві важливі теми.

Двері цього форуму перед росіянами зачинилися.

“Тут є частково моральний аргумент — те, що не можна мати комунікацію і підтримку цих людей, які тією чи іншою мірою вплутані в цю війну або непрямим чином, проте, навіть якщо вони не вплутані в саму війну, вони якось є частиною всього. І другий елемент — стратегічний. Зараз нібито мало що має сенс обговорювати з російськими компаніями і підприємцями, тому що розвиток зараз такий, що укладати якісь договори або планувати спільні проєкти, навіть якщо тут люди не мають якихось моральних обмежень щодо цього, занадто ризиковано”, — каже Умланд.

Україну на форумі представлятиме потужна делегація, дистанційно візьме участь і президент Володимир Зеленський.

“Для України важливо, по-перше, те, що українські представники можуть там презентувати як глобальні або принаймні європейські аспекти цієї війни з Росією, що це не просто східно-європейська проблема, що це загальноєвропейська і загальнолюдська проблема. Інша важлива тема для України — як всупереч війні можна зробити так, щоб приватні інвестори повернулися до України. Це дуже складне завдання, але тут, по-перше, можна покладатися на якийсь моральний імпульс, як західні фірми йшли з Росії, частково вони не хотіли втратити імідж або стратегічно не бачили там перспектив, частково вони теж із морально-етичних причин йшли з Росії. Можна в чомусь покладатися на те, що деякі підприємці приходитимуть в Україну з таких самих морально-етичних причин. Але щоб дійсно вийшло так, що велика кількість інвесторів перейшла в Україну, це, звичайно, дуже складне завдання, це, напевно, можна якось вирішити через страхування зовнішніх інвестицій. І, до речі, можна полегшити процедуру отримання тимчасового або постійного місця проживання в Україні для іноземців із дружніх країн, варто, напевно. Знаю, що це непростий процес”, — сказав політолог.

Він зазначив, що інвестувати в країну, яка перебуває у стані війни, де можна втратити ці інвестиції, де складнощі з електрикою тощо, це все складно, але можливо.

“Але якщо про ці ризики і труднощі відверто говорити, пропонувати якісь рішення для цього, то це може бути можливо. Уже зараз український уряд має перемовини зі Світовим банком, який має спеціальну агенцію для страхування інвестицій від політичних, військових та інших економічних ризиків. Там має бути пакет, який би міг би потім якогось західного інвестора переконати в тому, що буде просто зайти в український ринок, і що ці інвестиції не будуть втрачені і що є перспектива. Також тут важлива перспектива членства в ЄС і початок цих перемовин щодо вступу”, — резюмував Андреас Умланд.

Читайте також: Навіть у розпал війни Україна почне відновлювати свій ВВП: інтерв’ю з економістом Романом Шереметою

Прямий ефір