Білорусь фактично бере участь в агресії, незаконній війні проти України. У самопроголошеного президента Олександра Лукашенка немає можливості уникнути виконання вимоги Володимира Путіна щодо участі в цій війні. Про це сьогодні, 13 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив представник із закордонних справ Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі Валерій Ковалевський.
За його словами, досі Лукашенко виконував усі вимоги та побажання з боку Путіна, і його участь у війні проти України максимально активна, за винятком участі білоруських військових у самих бойових діях.
Ковалевський назвав варіанти, за яких Лукашенко вступить уже повноцінно у війну.
“Можна назвати два варіанти. Це коли Росія програватиме і коли потрібно буде робити щось радикальне для того, щоб змінювати ситуацію, щоб розтягувати фронт. І другий варіант — це тоді, коли Росія перемагатиме. Коли в Росії буде позитивна динаміка, коли вони захочуть посилити цей момент, коли вони захочуть ще більше ударів завдати. Все-таки з території Білорусі можна завдати удару за двома стратегічними напрямками — власне, проти Києва, те, що ми вже бачили, і на заході, і на Волині, для того, щоб відрізати логістичні ланцюжки, або те, як це задумують білоруські, російські генерали. Тому тут можуть бути два таких сценарії. Це те, що, скажімо, ми розглядаємо, що білоруські збройні сили в цьому випадку в пасиві, і те, що будуть активні дії проводитися саме Росією”, — розповів він.
Але, на думку представника у закордонних справах Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі, найімовірнішим на сьогодні може виявитися третій сценарій — Білорусь може бути втягнута у війну через безпосередні руйнування на території республіки.
“Це коли росіяни продовжать накопичувати свої сили на території Білорусі, на півночі, на кордоні з Україною. І Україна, оцінивши цю ситуацію як критичну, як загрозливу, зможе завдати превентивного удару по території Білорусі по цих скупченнях російських військових або техніки для того, щоб попередити можливий удар, можливе вторгнення з боку Білорусі до України. Таким чином, навіть не потрібно буде віддавати наказ білоруським військовим на те, щоб вони брали участь у цій війні. Таким чином, Білорусь може бути залучена у війну вже таким чином, що бомбардуються об’єкти на території Білорусі. І тут уже Лукашенко сам по собі, можливо, змушений просто віддавати наказ на те, щоб білоруські військові пішли в наступ, оскільки це вже буде, скажімо так, безпосередні руйнування на території Білорусі”, — заявив Ковалевський.
Він зазначив, що Лукашенко зважує ризики, і на ці ризики зважає також і Путін, розуміючи, що якби сьогодні віддати наказ на участь білоруських військових у цій війні, або це було ще зроблено на початковому етапі війни, то це могло б призвести до серйозних потрясінь усередині самої країни, оскільки в Білорусі абсолютна більшість громадян виступає проти війни і тим паче проти того, щоб білоруські військові брали участь у ній.
“У результаті могло б статися, що Росія втратила б єдиного союзника в цій війні. Те, що режим Лукашенка міг би впасти, і в Росії опинилася б на руках ще одна серйозна проблема — нестабільна Білорусь, яка прагне демократії і яка, як уже 2020 року було видно, може стати прикладом таких внутрішніх потрясінь і для самої Росії. Тому ні для Лукашенка, ні для Путіна до сьогодні рішення про введення білоруських військ, залучення білоруських військ у цю війну не видавалося доцільним саме через те, які можуть бути в цього наслідки, які можуть вплинути на перебіг усієї кампанії. Оскільки без Білорусі ця війна буде неможливою. Для Росії це стане просто таким локальним конфліктом, вони не зможуть більше загрожувати Україні з півночі. Це забере у них серйозну стратегічну перевагу в цій війні”, — додав Ковалевський.
Він наголосив, що зобов’язання перед Росією переважили для Білорусі всі зобов’язання за міжнародним правом. І для України, і для міжнародної спільноти має стати завданням виведення Білорусі з війни, оскільки “саме це може стати рецептом того, щоб війна добігла кінця якомога швидше”.
Зазначимо, США вважають, що Білорусь найближчим часом не збирається вступити у війну проти України. Як повідомив речник Пентагону Пет Райдер, Вашингтон уважно стежить за ситуацією на кордоні країни і не виявив ознак підготовки наступу. У Міністерстві оборони США зазначили, що в Білорусі зберігається військовий контингент на основі російської армії, але наразі причин для тривоги немає.
Читайте також: Лукашенко робить усе, що вимагає Путін, якщо буде наказ вступити у війну проти України, він його виконає, — Ковалевський