На Росію у 2023 році чекає розпад або доля failed state. У цьому впевнені 46% опитаних експертів аналітичного центру Atlantic Council. Разом із цим більшість найімовірнішими причинами розпаду називає революцію, громадянську війну і ослаблення центральної влади федерації. Також фахівці Atlantic Council впевнені, що російське військово-політичне керівництво найближчим десятиліттям не наважиться на військовий конфлікт із країнами НАТО, повідомляє FREEДОМ.
Як стверджують експерти, створення приватних військових компаній (ПВК) і публічні розбірки між представниками політичного істеблішменту — ознаки того, що центральна влада Росії слабшає. Деякі з них упевнені, що все це — провісники розпаду країни. В історії прикладів вистачає.
“Це буде не класична громадянська війна, як у 1917-21 роках, тоді билися з ідеологічним фанатизмом носії різних квазірелігійних ідей, насамперед комуністичної. Це буде боротьба просто банд, кримінальників за величезні шматки власності. І вона вже триває. В останні два місяці було зафіксовано понад десяток смертей загадкових великих менеджерів сировинних компаній — вони випадали з вікон або несподіваний інфаркт траплявся. Це теж дуже нагадує останні дні влади комуністів ЦК КПРС у 1991 році, коли один за одним випадали з вікон керівники справами, які опікувалися фінансами”, — каже російський політолог, публіцист Андрій Піонтковський.
Серед імовірних варіантів — сепаратизм за етнічною ознакою. Поразка на полі бою в Україні — рубікон, який нинішня центральна влада Росії навряд чи перейде, впевнені експерти. Тоді в регіонах поставлять запитання — чи варто підкорятися переможеному? Там і так не бачать особливого сенсу у війні проти України і десятки років живуть у бідності, віддаючи податки в столицю.
“Треба розуміти, що те, що для башкирів, татар, удмуртів, якутів, тувинців — загалом жителів національних регіонів, для багатьох ця війна… вони її сприймають в етнічних термінах. Це війна росіян проти українців. Тобто це ще один доказ, що росіяни — російський імперський народ і треба триматися від них подалі. У чому гріх українців? У тому, що вони захотіли говорити своєю мовою і жити з урахуванням своїх укладів і уявлень про прекрасне. З точки зору багатьох татар, башкир і якутів — це не гріх, це нормально, а українців за це росіяни бомблять, ось як вони це сприймають”, — коментує політолог, політтехнолог Аббас Галлямов.
У мирному передаванні влади Путіним обраному наступнику політологи сумніваються. Переконані — для кремлівського диктатора ця війна — не на життя, а на смерть. І майже всі свої козирі в рукавах він уже використав.
“За будь-якого сценарію — від суду політичного, мабуть, і від фізичної смерті, піти нікуди. І тому він буде до кінця використовувати всі наявні в нього в руках ресурси. Їх не так багато. Основним його ресурсом був ядерний шантаж, він провалився, цей шантаж. Після цього він почав говорити, що “ми і не хотіли використовувати ядерну зброю, вона нам і не потрібна, ми і так перетворимо Україну на Кам’яний вік, знищенням її інфраструктури”. Ця карта теж виявилася битою. Тож у нього залишився останній ресурс — необмежена кількість мобіків”, — вважає Піонтковський.
Від того, хто змінить Путіна, значною мірою залежатиме, чи залишиться РФ у нинішніх кордонах і чи буде кому її реформувати.
“Коли Путін піде, коли влада ослабне, політична роль вулиці дуже сильно зросте, а там королі — не системна опозиція — Навальний, Яшин. І або той істеблішмент, який прийде на зміну Путіну, умовний Собянін, або змушений буде під тиском вулиці реформуватися так, щоб обеззброїти вулицю і сформувати навколо себе достатню політичну базу, або їх просто зметуть ось цією вулицею, і тоді через один цикл до влади прийдуть Навальний, Яшин, і тоді реформувати будуть вони вже”, — висловив думку Галлямов.
Водночас основне завдання України після перемоги на полі бою, впевнені політологи, — стати повноправним членом НАТО, щоб у майбутньому мати гарантії безпеки, якщо влада в Росії знову опиниться в руках агресора.
Читайте також: Росія перетворюється на Failed state — оцінка та прогноз Полозова