Країни Центральної та Східної Європи проявили себе по-новому, рішуче відреагувавши на війну Росії проти України. Польща, Чехія, Словаччина, Литва прійняли кілька мільйонів українських біженців. Наступним кроком стала військова та гуманітарна допомога.
Але також важливим стала дипломатична підтримка України. Про це пише Бенджамін Талліс, дослідник Hertie School’s Centre for International Security у Берліні, який спеціалізується на питаннях безпеки в Європі. Він присвятив кілька робіт на цю тему. В основі його інтерпретації сучасних подій лежить поняття “неоідеалізм”.
Наші цінності — це наші інтереси
“Чехи та словаки були одними з перших, хто офіційно підтримав схвалення кандидатури України на вступ до ЄС. Саме словацький євродепутат Міхал Сімечко очолив процес визнання кандидатури України у Європейському парламенті, віце-президентом якого він є. Втім, надання такої перспективи членства це не благодійність. Відповідь країн Центральної та Східної Європи на запит України показує, що вони краще розуміють справжню геополітичну міць ЄС, ніж західні європейці, які схильні до двозначних формулювань”, — пише Талліс у своїй статті.
Він стверджує, що принцип геополітики цих країн — пріоритет права держав обстоювати свої цінності, які можуть випливати з ліберального інтернаціоналізму, але виходять за межі країни. І цей принцип є основою неоідеалізму — морально обґрунтованого підходу до переслідування геополітичних інтересів, який наголошує на право всіх демократичних держав, включаючи права малих держав на самовизначення, наприклад, при приєднанні до сфер інтеграції (ЄС, НАТО) та відмови від сфер впливу (РФ).
“#NeoIdealism ґрунтується на силі цінностей, задуманих як ідеали, яких потрібно прагнути: прав людини і основні свободи, демократичне управління, ліберальне суспільство і, можливо, найголовніше, право громадян цих суспільств на обнадійливе майбутнє”.
#NeoIdealism is a morally based approach to the geopolitical pursuit of interests that emphasises all democratic states, including smaller states' rights to self-determination – e.g. in joining spheres of Integration (EU, NATO) & rejecting spheres of influence (🇷🇺 empire)
— Benjamin Tallis 🇺🇦 (@bctallis) January 8, 2023
3/25
“Важливо відзначити, що нові ідеалісти розглядають боротьбу за ці ідеали та просування до них як самостійний інтерес, який допомагає переслідувати інші інтереси їхніх суспільств як щодо безпеки, так і процвітання. У #NeoIdealism наші цінності — це наші інтереси”.
Crucially, the new idealists see the struggle for these ideals, & making progress toward them, as an interest in itself – one which aids the pursuit of their societies’ other interests with regard to both security & prosperity.
— Benjamin Tallis 🇺🇦 (@bctallis) January 8, 2023
In #NeoIdealism our values are our interests.
5/25
Як яскравий приклад Бенджамін Талліс наводить промову президента України Володимира Зеленського в Конгресі США, який заявив, що сьогодні його ідеали та ідеали його однодумців перебувають під загрозою суперництва між автократіями та демократіями. Глава української держави засмутив, що боротьба України та всього цивілізованого світу з Росією “визначить, у якому світі житимуть наші діти та онуки”.
“Занадто часто ми у демократичних суспільствах сумнівалися у собі та своїх системах. Боротьба України та хоробрість її народу нагадали нам, чому за свободу, демократію та права варто померти. А путінська Росія дуже ясно нагадує нам про альтернативу”.
Too often, we in democratic societies have doubted ourselves and our systems. #Ukraine's fight & the bravery of its people have reminded us why freedom, democracy & rights are worth dying for.
— Benjamin Tallis 🇺🇦 (@bctallis) January 8, 2023
– & Putin's #Russia reminds us very clearly of the alternative.
8/25
“Неоідеалісти стверджують, що для максимізації конкурентної переваги демократії та перемоги у системній конкуренції нам необхідно оновлювати, інвестувати та боротися за відстоювання демократичних прав і свобод, а також боротися за їх захист, коли їм загрожують”.
Neo-Idealists argue that to maximise democracies’ competitive advantage & prevail in the systemic competition, we need to renew, invest in & struggle to uphold democratic rights & freedoms – & fight to defend them when they are threatened.
— Benjamin Tallis 🇺🇦 (@bctallis) January 8, 2023
10/25
Ефект Зеленського
“Стверджуючи, що боротьба України — це лише один фронт у ширшій боротьбі за демократію проти тиранії, за свободу проти придушення, за самовизначення проти імперського підпорядкування, Зеленський переконав людей по всьому світу, що боротьба України — це їхній бій теж”.
Arguing that🇺🇦's fight is just one front in a wider struggle for democracy over tyranny, freedom over oppression, self-determination over imperial subjugation, @ZelenskyyUa convinced people around the 🌍 that #Ukraine’s fight is their fight too.https://t.co/X1vmE939wW
— Benjamin Tallis 🇺🇦 (@bctallis) January 8, 2023
12/25
Талліс називає це “ефектом Зеленського”, який дав свої плоди: підтримку аж до технологічного рівня, а також просування України в ЄС — поки що в ролі кандидата.
Проте не всі реакції Центральної та Східної Європи на війну можна віднести до неоідеалістичних. Як приклад дослідник навів Угорщину, яка приймає біженців, але потурає Росії на геополітичному фронті.
“Уряд Польщі, незважаючи на приблизну позицію щодо України, а також деякі інші позитивні кроки, все ще має пройти довгий шлях, щоб вважатися “ліберальним””, — пише у своїй статті Талліс.
🇵🇱has taken the most refugees of all & sent even more heavy weapons than other CEE states – but its PiS govt is avowedly not Neo-Idealist. It's approach is grounded in defence of PL interest but not a liberal vision (& it has itself attacked liberal rights & freedoms).
— Benjamin Tallis 🇺🇦 (@bctallis) January 8, 2023
16/25
Таким чином цей підхід має витрати, але неоідеалісти ясно розуміють, що знають ціну свободи і готові її заплатити, робить висновок дослідник.
“Навіть якщо в минулому в цих країнах ліберальні цінності підтримувалися недосконало, їх варто не лише захищати, а й прагнути оновлення”.
There are costs to this approach – but the Neo-Idealists are clear that they know the price of freedom & are willing to pay it. Even if liberal values have been imperfectly upheld in their countries in the past, they are not only worth defending but striving to renew.
— Benjamin Tallis 🇺🇦 (@bctallis) January 8, 2023
22/25
Протистояти “політиці великих держав” необхідно навіть силою
“#NeoIdealism також дуже відрізняється — і протистоїть будь-яким підходам, що віддають пріоритет “політиці великих держав” і, таким чином, зневажає діяльність менших держав і підриває ліберальний порядок”.
#NeoIdealism is also very different – & opposed to any approaches prioritise 'Great Power Politics' & thus trample on the agency of smaller states & undermine liberal ordering.
— Benjamin Tallis 🇺🇦 (@bctallis) January 8, 2023
24/25https://t.co/TQb085eMUJ
“Неоідеалісти бачать, що без засобів захисту, включаючи військові можливості, жоден ліберальний порядок не виживе. Але без захисного морального ядра чи надії на прогрес вона може процвітати”.
The Neo-Idealists see that without the means to defend itself, including military capabilities, no liberal order can survive. But, without a defensible moral core or the hope of progress, it cannot thrive.
— Benjamin Tallis 🇺🇦 (@bctallis) January 8, 2023
Find out more in the book – & forthcoming🧵s
/ENDhttps://t.co/5ZKJD0w9Vc
Читайте також: Захід перейшов свої власні червоні лінії — Чернєв про постачання озброєння Україні