У Києво-Печерській Лаврі сьогодні, 7 січня, відбулася перша служба Православної церкви України (ПЦУ). До кінця 2022 року найважливіша для православ’я святиня повністю контролювалася Українською православною церквою (УПЦ), афілійованою з Московським патріархатом, інформує FREEДОМ.
“Справедливість нарешті взяла верх. Ми дуже раді, що дожили до цього моменту завдяки нашим Збройним силам, які сьогодні тримають на передовій і дають нам можливість тут святкувати. Хоча великої радості немає, тому що ми всі бажаємо тільки одного — перемоги. Але це сьогодні — теж така перемога”, — каже співак хору Михайлівського Золотоверхого монастиря Богдан Куць.
Тисячі людей чекали на цю історичну подію. Богослужіння в найвідомішому храмовому комплексі України вперше за століття проводять незалежні від Москви священники українською мовою. Безліч українців зібралися в Києво-Печерській Лаврі на ранкову різдвяну службу, яку провів митрополит Епіфаній. Головними темами служби стали єдність і очікування швидкої перемоги.
“Ми не хотіли цієї війни. Як народ, ми прагнули мирно жити, у злагоді з усіма сусідами, але ворог лукаво й підступно порушив мир і увірвався на нашу землю, проливаючи кров, сіючи смерть, бажаючи знищити нашу державність та ідентичність. Ми пам’ятаємо тих, хто боронить правду і свободу — наших воїнів, які зараз захищають нас від російської агресії. Найтепліші молитви й сердечні побажання сьогодні звучать для наших героїв”, — зазначив предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній під час служби.
Українська православна церква, пов’язана з Москвою, виступала категорично проти цієї служби. А предстоятель Лаври навіть назвав богослужіння силовим захопленням будівлі та погрожував його зірвати. Через різкі заяви представників УПЦ, богослужіння проводили в особливому режимі: територію Лаври патрулювали 3 тис. правоохоронців. А щоб увійти, необхідно було пройти огляд. Але це не зупинило парафіян. Багато хто з них ходив до Лаври й до цього, і кажуть: давно чекали, коли сюди прийде незалежна українська церква.
“Були такі моменти, що ми приходили сюди. І в Почаївську Лавру теж ми їздили. Тому що це — наші святині. Але коли ти приходиш, і тебе питають: “А ви ходите в українську церкву? Тоді ви не маєте права ходити сюди”. Або: “Тоді ми вас не будемо причащати”. Це було дуже боляче”, — зізнається киянка Любов.
Серед тих, хто прийшов на службу, — жителі різних регіонів і навіть військові, які використали вихідний, щоб відвідати цю знакову подію. Для них різдвяна проповідь Епіфанія особливо важлива, як символ повернення Україною того, що належить їй по праву. З такою позицією згодні й історики.
“Лавра — це тисяча років історії нашої країни. Не може бути Україна без Києва, не може бути українське православ’я без Лаври. Лавра — це сакральний центр центрально-східної Європи, саме з Лаври починається чернечий подвиг християнізації територій навколо. Події, пов’язані з відновленням присутності української церкви в Лаврі, — це свідчення того, що ми повертаємо собі нашу спадщину, яка була поруч, але яку в нас забрали. І довго нею маніпулювали інші держави”, — зазначив історик, лейтенант ЗСУ Олександр Алфьоров.
УПЦ продовжує контролювати нижню частину Лаври. Верхня, музейна частина, — тепер у повному віданні Міністерства культури та інформаційної політики України. Воно видає окремі дозволи на проведення церковних служб.