Миротворці ООН на Запорізькій АЕС і створення зони безпеки — перспективи оцінив експерт з атомної енергетики

Для відправлення миротворчої місії Організації Об’єднаних Націй на Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС) необхідний мандат Ради безпеки ООН. Поки Росія залишається в Радбезі ООН, отримати його неможливо. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів професор, експерт з атомної енергетики Людвіг Литвинський.

“Такий мандат Радбез видає тільки за спільної згоди всіх членів Радбезу, і за присутності Росії у складі Ради безпеки, ясна річ, такого мандата не буде. Тому обговорювати щось далі з приводу миротворців ООН, на мій погляд, безглуздо доти, доки Росію не виштовхають, не виженуть зі складу Радбезу ООН”, — сказав він.

За словами професора, Росію цілком влаштовує поточний стан на Запорізькій АЕС, яка загрожує ядерній безпеці всього світу.

“У тому-то і вся проблема — Росія веде гібридну війну. Насправді атомна енергетика, атомні станції — це тільки один з елементів тієї гібридної війни, яку проводить Росія. І РФ цілком і повністю влаштовує статус-кво, коли всьому світу загрожує серйозна аварія на Запорізькій атомній станції, і коли підтримання Запорізької атомної станції в безпечному стані коштує досить дорого і в матеріальному плані, і в енергетичному плані, і в людському плані”, — пояснив Литвинський.

Загроза аварії на Запорізькій АЕС, як каже експерт, залишається доти, доки з неї не заберуться російські окупанти. І доти, доки вони там залишаються, і не може бути й мови і про створення зони безпеки навколо ЗАЕС.

Литвинський вважає, що в ситуації із ЗАЕС світова спільнота має тиснути на РФ загрозою закриття всіх контрактів із “Росатомом”.

“Єдиний спосіб тиску в цій сфері, який я бачу, — це тиск на “Росатом”, на ті контракти, які має “Росатом”, — на нове будівництво нових об’єктів, на перспективні постачання ядерного палива, яке виробляє РФ. Ось така загроза відмови і взагалі закриття всіх і всяких контрактів з Росією, — це єдине, що, на мій погляд, зараз може зробити світова спільнота з точки зору впливу на ситуацію на Запорізькій атомній станції. Вплинути на Путіна, на мій погляд, уже практично неможливо. На божевільну людину складно впливати. Щодо впливу економічного на “Росатом”, він цілком і повністю можливий з боку тих країн, які використовують технічну допомогу і можливості РФ. Зокрема, це Туреччина, Угорщина та інші країни”, — підсумував експерт з атомної енергетики.

Читайте також: Унаслідок обстрілу Запорізька АЕС залишилася без зовнішнього живлення — заява МАГАТЕ

Нагадаємо, демілітаризація ЗАЕС, яка від березня 2022 року окупована російськими військами, є однією з ключових умов забезпечення загальної безпеки та відновлення енергетичної системи України. Після обстрілів ЗАЕС з боку російської армії керівництво МАГАТЕ вирішило в терміновому порядку встановити зону ядерної безпеки навколо Запорізької АЕС і направити технічні постійні місії на всі атомні станції в Україні. Варіанти демілітаризації ЗАЕС обговорили експерти.

Прямий ефір